WAKACJE, WAKACJE, WAKACJE !!!

------------------------------------------------------------

Wycieczka do Sierpca

     W dniu 21.06.2017 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Pani przewodnik opowiadała o tym, jak wyglądało życie ludzi wiele lat temu. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wiejskie chaty a w nich sprzęty domowego użytku. Podczas przejażdżki bryczką po terenie skansenu dzieci widziały łąki, ogrody warzywno – kwiatowe, pasieki i młyn. Uczniowie uczestniczyli również w pokazie wyrobu masła według dawnych, tradycyjnych przepisów. Każdy mógł samodzielnie podjąć się tego zadania a następnie skosztować wyrobu z pysznym, wiejskim chlebem. Następnie  zorganizowane było ognisko, przy którym pieczone były pyszne kiełbaski. Po posiłku uczniowie udali się do sklepu z pamiątkami. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na lody do restauracji McDonald’s. To był bardzo udany dzień. Wszyscy mimo zmęczenia wrócili w dobrych humorach i pełni wrażeń.

---------------------------------------------------------------------

"Czerwony Kapturek"

     W środę, 14 czerwca 2017 r., uczniowie z klas I-III SP oraz I-III SP"A" wraz z wychowawcami przedstawili całej społeczności szkolnej oraz zaproszonym rodzicom bajkę pt.: "Czerwony Kapturek". Wszystkie dzieci bardzo przeżywały swój występ i starały się odegrać swoje role jak najlepiej. Dobrane stroje, wystrój sali i muzyka nadały inscenizacji odpowiedniego charakteru. Ogrom pracy jaki dzieci musiały włożyć w przygotowanie bajki opłacił się, ponieważ oklaskom i bisom nie było końca, a postać wilka, którą zagrał Kamil Derkowski, pozostanie w pamięci na długo. Wszyscy byli z siebie bardzo zadowoleni. Wychowawcy wraz z panem Dyrektorem obdarowali na koniec "małych aktorów" słodyczami, a z twarzy rodziców długo nie znikał uśmiech i ogromne wzruszenie.

 

--------------------------------------------------------------------

ZDROWE KANAPKI

     W czwartek 8 czerwca 2017 r. realizowane były kolejne zajęcia w ramach programu edukacyjnego „Promowanie zdrowego stylu życia”, w których wzięli udział uczniowie klas I-III  Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawcy M. Lewickiej. Tym razem był to dzień drugiego śniadania. Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i warzywa. Uczniowie podjęli wielkie wyzwanie – sami mieli przygotować dla siebie drugie śniadanie. Przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię utrwalając zasady higieny i właściwego spożywania posiłków. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin.

------------------------------------------------------------------

KOLOROWY TYDZIEŃ

     W dniach od 29 maja do 2czerwca 2017r. w naszej szkole zorganizowany został cykl spotkań pod hasłem "Kolorowy świat baśni” w ramach imprezy szkolnej Kolorowy tydzień. W zajęciach brały udział dzieci z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym, autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną.

Każdego dnia obowiązywał inny motyw bajkowy:

Poniedziałek: „Bajki i baśnie”

Wtorek: Bajkowe zwierzęta

Środa: Dzień Dziecka

Czwartek: Legendy polskie

Piątek: W kinie

Organizatorem zajęć i zabaw były panie: Paulina Wysocka, Aleksandra Wysakowska, Beata Piechowiak. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom za aktywne włączenie się w naszą zabawę.

-----------------------------------------------------------------------------

Dzień Profilaktyki

     31 maja obchody Dnia Sportu i Profilaktyki zostały połączone z obchodami Dnia Dziecka. Głównym celem było wdrażanie do aktywnego i zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu. Tego dnia zajęcia rozpoczęły się wspólną gimnastyką w rytmie muzyki. Następnie zaprezentowali swoje uzdolnienia uczestnicy Wojewódzkiego Konkursu Wokalnego w Inowrocławiu pod hasłem ,,Pokonaj siebie” – Arkadiusz Czułczyński, Sandra Budzichowska, Dawid Laskowski. Uczniowie w swoich tekstach nawiązywali do pracy nad sobą, do walki ze swoimi słabościami. Podsumowany został również profilaktyczny konkurs plastyczny pod hasłem ,,Mój zdrowy sposób życia”. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się: Oliwia Olszewska, Julia Wyskiel, Sandra Budzichowska i Adam Kaślewicz. Tegorocznym zwycięzcą Testu Wiedzy o Zdrowiu  została Oliwia Leszczyńska z klasy III Gimnazjum. Wszystkim wyróżnionym i zwycięzcom zostały wręczone nagrody i dyplomy. Całą imprezę prowadziła Grupa Teatralna ,,Grupa T” z Torunia. Animatorzy   przygotowali bardzo ciekawy program artystyczny dla dzieci, a w nim: nauka tańca, konkursy i zabawy sportowe oraz pokaz gigantycznych baniek mydlanych. Uatrakcyjnieniem festynu był dmuchany byk rodeo, gdzie uczniowie młodsi i starsi chętnie próbowali swych sił.  Po aktywnie spędzonym dniu wszyscy zregenerowali siły przy grochówce i grillowanych kiełbaskach. Były również lody. Poza świetną zabawą i humorem dopisała również pogoda. Nad całością czuwały panie: Renata Bojarska, Izabela Szymańska i Sylwia Maćkiewicz.

 

 

-----------------------------------------------------------------------

„Za co kochamy mamy”

 

     „Za co kochamy mamy”-  na takie pytania mamy uzyskały odpowiedź w dniu Ich święta, które w Zespole Szkół Nr 5 odbyło się 24.05.2017r. Dzień Mamy to jeden z najbardziej niezwykłych dni w roku. Ta uroczystość jest po to, aby dzieci mogły podziękować w szczególny sposób swoim rodzicielkom za poświęcony czas, wspólne zabawy, spacery, za dobre rady i pomoc w trudnych chwilach. Podczas tej uroczystości dzieci zaprezentowały program artystyczny, podczas którego uczniowie naszej szkoły zatańczyły, powiedziały wiersze i zaśpiewały piosenkę. Poruszającym momentem była prezentacja multimedialna, w trakcie której dzieci wyznały miłość swoim mamom.  Goście nie kryli wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone brawami. Kolejną niespodzianką były kwiatki wręczone mamom. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek . To był wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze mam i dzieci ukazały nam, jak ważne są takie spotkania, relacje i wspólnie spędzone chwile. Uroczystość została przygotowana przez panie: Ilonę Kuczyńską oraz Katarzynę Celebucką.

 

 

-------------------------------------------------------------------

Wycieczka w Nadleśnictwie Skrwilno

 

     16.05.2017r. w ramach współpracy ZSNr5 z Nadleśnictwem Skrwilno uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych na terenie ośrodka. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą leśniczego oraz fauną i florą terenów leśnych w Skrwilnie. Uczniowie mogli obejrzeć wypchane okazy, które znajdują się w sali edukacyjnej, zostali zapoznani z ich budową, ubarwieniem, przystosowaniem do zdobywania pokarmu oraz różnymi ciekawostkami z ich życia. Następnie przeszliśmy leśną ścieżką edukacyjną, gdzie obserwowali i słuchali  na temat występującej tam roślinności. Uczyli rozpoznawać się danych drzew, krzewów, krzewinek, szukali porostów. Pobyt zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek oraz wspólnymi zabawami. Ważnym aspektem dla naszych uczniów był bezpośredni kontakt z przyrodą oraz naturalnymi okazami w ich naturalnym środowisku. Wycieczkę zorganizowały K. Myślińska, M. Winnicka.------------------------------------------------------------

 

XI Międzyszkolny Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego

 

24 maja 2017 r. Zespół Szkół Nr 5 jak co roku był organizatorem XI Międzyszkolnego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego. Konkurs ten adresowany jest do uczniów szkół podstawowych Powiatu Rypińskiego. Konkurs ma na celu popularyzowanie twórczości ks. Jana Twardowskiego w środowisku lokalnym, ukazanie piękna języka polskiego, kształtowaniu umiejętności społecznych, oraz integracji uczniów z różnych szkół i środowisk oraz promocję dziecięcych umiejętności artystycznych. Uczestnicy konkursu prezentowali dowolnie wybrane przez siebie utwór z dorobku poetyckiego ks. Jana Twardowskiego w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI.

W spotkaniu wzięło udział 22 uczniów z 11 szkół Powiatu Rypińskiego w konkursie udział wzięły: SP z Zakrocza, SP im. kard. S. Wyszyńskiego z Borzymina, SP z Radzik, SP im. Zygmunta Padlewskiego z Nadroża, SP w Sosnowie, SP im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowitem, SP w Okalewie, SP im. Adama Mickiewicza w Skrwilnie, SP 3 im. Jana Pawła II z Rypina, ZS Nr 5 im ks. J. Twardowskiego z Rypina.

Profesjonalne jury w składzie: pani Zenobia Rogowska dyrektor Stowarzyszenia Civitas Christiana, pani Teresa Krzyżanowska prezes Stowarzyszenia Inicjatywa oraz pan Jacek Szablewski oceniło walory artystyczne prezentowanych utworów w każdej kategorii i przyznało wiele wspaniałych nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy za uczestnictwo.

W grupie uczniów z klas I-III:

I miejsce zajął Adam Bytner

II miejsce przypadło Oliwierowi Majewskiemu

III miejsce zdobyli ex aequo Lena Dunajewska i Patrycja Czachorowska

Wyróżnienie przypadło: Nadii Malinowskiej i Roksanie Tarantowicz

W grupie klas IV-VI:

I miejsce – Katarzyna Wiśniewska

II miejsce ex aequo przyznano Oskarowi Gzubickiemu oraz Ninie Fabiszewskiej

III miejsce ex aequo przyznano Krystianowi Skoniecznemu oraz Natalii Celebudzkiej

Wyróżnienia otrzymali: Adam Kaślewicz i Julia Rydzyńska

Po zakończeniu konkursu wszyscy zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej o naszym patronie przygotowanej przez panią Sylwię Maćkiewicz . Podczas obrad jury na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek. Piękne nagrody zawdzięczamy ofiarności  sponsorów: Starostwu Powiatowemu w Rypinie, Cukierni p.Malinowskiego, oraz Stowarzyszeniu Inicjatywa.

Konkurs zorganizowały i przygotowały panie Sylwia Maćkiewicz, Mirosława Krajewska, Edyta Sobiechowska.

  

-------------------------------------------------------------------------

Przemarsz PCK

     W dniu 17 maja odbył się coroczny marsz ulicami miasta pod hasłem "Uwaga narkotyki czyhają" . Zorganizowany on był prze Zarząd Rejonowy PCK. Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie uczestniczyli w tym pochodzie.  Wcześniej przygotowaliśmy balony z hasłem programowym oraz transparent. Marsz zakończył się w budynku RDK. Tu uczestniczyliśmy w występach przedszkolaków, którzy poprzez śpiew i taniec propagowali idee profilaktyki złego stylu życia. Na końcu ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego , w którym nasi uczniowie oczywiście wzięli udział. Zdobyliśmy pierwsze miejsce (Patryk Zieliński z kl. IV) i drugie miejsce Julia Rydzyńska z kl. VI). Nagrodzone dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

----------------------------------------------------------------

 IV Wagonowa Spartakiada

     W dniu17 maja 2017r. uczniowie wraz z nauczycielem wychowania fizycznego p. Jowitą Górecką wzięli udział w IV Wagonowej Spartakiadzie zorganizowanej w żuromińskiej hali sportowej przez stowarzyszenie Wagon Inicjatyw i Starostwo Powiatowe. Uczestnikami imprezy byli podopieczni ze Środowiskowych Domów Pomocy Społecznej z Lidzbarka, Działdowa, Iłowa - Osady, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gostynina i Żuromina, młodzieży z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Pułtusku a także ze Szkoły Specjalnej w Żurominie. Celem imprezy była integracja młodzieży niepełnosprawnej oraz pokonywanie barier. Organizatorzy  zapewnili wszystkim uczestnikom wiele atrakcji, był pokaz iluzjonisty, jedenaście konkurencji sportowych a także dyskoteka. W Wagonowej Spartakiadzie zwycięzcami są wszyscy uczestnicy, ponieważ organizatorzy stawiają na wspólną radość z aktywności i rywalizacji sportowej------------------------------------------------------------------------------------

Szkolny konkurs matematyczny

     W naszej szkole 10.05.2017r. odbył się szkolny konkurs matematyczny, w którym wzięło udział 12 uczniów . Byli to uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej. Konkurs przebiegł zgodnie z regulaminem. Uczniowie rozwiązywali zadania dostosowane do wiadomości szkolnych, ale wymagające logicznego myślenia. Pracowali wytrwale. Z wielkim zaangażowaniem i ambicją podchodzili do zadań. Teraz z niecierpliwością oczekują ogłoszenia wyników, które zostaną podane podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie :

Jarosław Tomkowski – dyrektor

Ilona Kuczyńska - nauczyciel matematyki

Marzena Winnicka - nauczyciel matematyki

Edyta Sobiechowksa - nauczyciel matematyki

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy sukcesów.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

XVI Biegi przełajowe

     25 maja nasi uczniowie wzięli udział w XVI Biegach przełajowych pod hasłem: biegam, bo lubię, zorganizowanych przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu. Zawodnicy biegali w lasach przy stanicy harcerskiej w miejscowości Słupia. Dwaj reprezentanci piątki wybiegali srebrne medale, są to:Mateusz Tylmanowski z klasy VI oraz Mateusz Golan z I gimnazjum.

  

-----------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z policjantem

     Dnia 12 kwietnia  2017 r. starszy aspirant Paweł Zakierski przeprowadził pogadankę profilaktyczną z uczniami Gimnazjum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna nieletnich za ich zachowania w różnych miejscach, także w szkole. Głównym celem spotkania było zapoznanie  młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Policjant uświadamiał młodzież o grożących im niebezpieczeństwach związanych z narkomanią, piciem alkoholu, paleniem papierosów i przemocą w rodzinie. Pouczył o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za wymuszenia i rozboje; za niszczenie mienia publicznego i społecznego, a także wagarowanie. Sporo czasu pan policjant poświęcił zjawisku cyberprzemocy, nakłaniał także do rozważnego korzystania z Internetu.

--------------------------------------------------------------------------------

"Eko Bohater Literacki"

     Dnia 21 kwietnia 2017r. odbyła się gala finałowa konkursów organizowanych przez Miejsko- Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rypinie. W czasie gali został rozstrzygnięty między innymi konkurs "Eko Bohater Literacki". W konkursie brali udział uczniowie naszej szkoły. Klasa IV-VI pod opieką Pani Mileny Malinowskiej oraz grupa dzieci uczęszczających na świetlicę pod opieką Pani Ani Dąbkowskiej. Obie prace były oryginalne i bardzo pomysłowe. Jury uznało, że Eko Pinokio zasługuje na I nagrodę, którą był interaktywny globus oraz zestaw gier. Dziękujemy za wspaniałe nagrody i zabawę przy tworzeniu naszych Eko Bohaterów.

 

-------------------------------------------------------------------------------

WIELKANOC 2017

Wielkanoc 2017 Z okazji Świąt Wielkanocnych dużo zdrowia, ciepła, miłości, radości i spokoju
 życzy wszystkim uczniom, rodzicom, sponsorom, pracownikom administracyjnym i nauczycielom
Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 5 w Rypinie.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Wiedzy Na Temat Autyzmu

     W dniu 4 kwietnia z okazji obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zorganizowaliśmy akcję „Porozmawiajmy o autyzmie”. Wszyscy założyli symboliczne niebieskie wstążeczki, a na korytarzach pojawiły się gazetki tematycznie związane z tym zaburzeniem. W pierwszej części uczniowie poznali podstawowe zagadnienia z zakresu funkcjonowania osób z autyzmem, ich trudności związane z radzeniem sobie we współczesnym świecie oraz w kontaktach z otoczeniem. W części drugiej znaleźli się w strefie doświadczeń sensorycznych. W specjalnych okularach i rękawicach uczniowie wykonywali pozornie łatwe zadania. Na własnej skórze mogli  przekonać się, jak to jest widzieć rozmazany świat, słyszeć ostry hałas i prawie nic nie czuć.  Przeprowadzone ćwiczenia praktyczne, miały na celu zrozumienie, w jaki sposób osoba z autyzmem odbiera świat i reaguje na różne bodźce. Imprezę zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem „Piosenki autystycznej”.--------------------------------------------------------------------------------------

Lekcja w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie

     W dniu 07 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy I-III Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcą  p. Małgorzatą Lewicką byli w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie na lekcji muzealnej pt.” Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych na Ziemi Dobrzyńskiej”. O niektórych obrzędach wielkanocnych dowiadujemy się od naszych przodków, które przekazywane są nam z pokolenia na pokolenie, ale o niektórych powoli się zapomina,  dlatego też dzieci miały możliwość wysłuchania ciekawych opowieści z życia naszych pradziadków zarówno w okresie Wielkiego Postu, jak i Wielkanocy. Dzieci dowiedziały się, że palmy święcone w Niedzielę Palmową mają magiczną moc. Popularne było niegdyś zjadanie kotków z bazi, co miało uchronić od bólu gardła. Gałązkami palmowymi uderzano też dzieci w ramię, żeby były zdrowe i wielu innych ciekawych informacji. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem, pojawiło się również wiele pytań z ich strony. Wielką atrakcją było malowanie wzorów na pisankach, a także własnoręczne wykonanie koszyczka na święconkę. Zajęcia bardzo podobały się uczniom o czym może świadczyć fakt, że już w drodze powrotnej do szkoły, padały pytania dotyczące następnej wizyty w muzeum.------------------------------------------------------------------------

 „Wiosno przyjdź”

     Pierwszy dzień wiosny upłynął w naszej szkole pod hasłem „Wiosno przyjdź”. Rozpoczęliśmy od krótkiego przedstawienia przygotowanego przez koło teatralne prowadzone przez Sylwię Mackiewicz, Marzenę Zaleśkiewicz i  Małgorzatę Lewicką. Dzieci w zabawny sposób wprowadziła nas w klimat wiosennego nastroju. Następnie nasi wychowankowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w konkursie „Mam talent”. Mogliśmy podziwiać talenty wokalne, taneczne oraz gry na instrumentach. Wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Kolejna atrakcją był pokaz mody ekologicznej. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali stroje z surowców wtórnych. Kreacje były niezwykle oryginalne i wzbudziły entuzjazm wśród społeczności szkolnej. W myśl hasła „w zdrowym ciele zdrowy duch” pracowaliśmy nad poprawą kondycji fizycznej w trakcie zawodów sportowych. Uwieńczeniem imprezy było wspólne wykonanie plakatu wiosennego. Głównymi organizatorkami imprezy były Paulina Wysocka i Aleksandra Wysakowska. 

-----------------------------------------------------------------

„Przysłowia mądrością narodów”

     06 kwietnia 2017 kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w Międzygminnym Konkursie „Przysłowia mądrością narodów”, który odbył się w Borzyminie. Jego celem było zwrócenie uwagi na obecność przysłów w naszym życiu, rozbudzenie zainteresowania nimi, wskazanie możliwości oraz źródeł ich poznania. Udział w konkursie wzięli Adam Kaślewicz uczeń klasy czwartej oraz Julia Rydzyńska uczennica klasy VI, których przygotowała p. M. Krajewska. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat przysłów i powiedzeń. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Idea popularyzowania znajomości przysłów wśród dzieci i młodzieży na pewno przynosi dobre rezultaty zarówno wychowawcze, jak i poznawcze, dlatego warta jest rozpowszechnienia.

---------------------------------------------------------------------------------

Dzień skupienia

     Ach...co to był za dzień! Uczniowie, którzy przygotowują się do Sakramentu Bierzmowania wzięli udział w dniu Skupienia w Jabłonowie Pomorskim. Siostry Pasterki przyjęły nas bardzo ciepło i z ogromna otwartością. W planie było między innymi zwiedzanie zamku, spacer, milczenie, zajęcia grupowe. Drugą częścią programu była adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź i finałowa Eucharystia.

 

--------------------------------------------------------------------------

Badanie wzroku

     Dzięki otwartości oraz współpracy z CENTRUM KOREKCJI WZROKU Anna i Andrzej Zakrzewscy w Rypinie, naszym uczniom nieodpłatnie zbadano wzrok. Badaniem zostały objęte dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnością sprzężoną. Miły personel nie tylko profesjonalnie wykonał badanie, ale także zadbał o wywołanie uśmiechu na twarzach i radości w badanych oczach. Dzięki tej współpracy nieodpłatnym badaniem wzroku zostaną objęci w najbliższym czasie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy.

 ---------------------------------------------------------------------

POTYCZKI  PRZEDMIOTOWE

Dnia 29.03.2017r. w naszej szkole odbyły się potyczki przedmiotowe. Celem tej imprezy było: rozwijanie zainteresowań  z rożnych przedmiotów,  kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji oraz  motywowanie uczniów do poszerzania swojej  wiedzy . W „potyczkach” brały udział trzyosobowe zespoły ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Wszyscy biorący udział z zaangażowaniem i wytrwałością rozwiązywali zadania z różnych przedmiotów: j. polski, matematyka, historia, biologia, chemia, fizyka, przyroda, j.niemiecki. Nad właściwym przebiegiem konkursu czuwało jury, które po sprawdzeniu zadań i podsumowaniu punktów przyznało następujące miejsca;       I miejsce - ZSZ , II miejsce – II Gimnazjum, III miejsce – I gimnazjum. Na uczestników czekały dyplomy, drobne upominki oraz słodycze.----------------------------------------------------------------------------

III spotkanie Grupy Wsparcia dla rodziców

     25.03.2017r. odbyło się już III spotkanie Grupy Wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, w którym uczestniczyły pracownice PCPR. Z Panią kierownik Katarzyną Bilicką przedstawiły możliwości pomocy osobom niepełnosprawnym oraz udzielały odpowiedzi na nurtujące problemy i pytania zainteresowanych rodziców. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy kawie i cieście upieczonym przez p. E. Kaślewicz. W tym czasie dzieci pod opieką naszych nauczycieli bawiły się wspaniale i nie chciały wrócić do domu.

 -----------------------------------------------------------------------------

XX Rejonowy Turniej Tenisa Stołowego o puchar Starosty Rypińskiego

     11 marca 2017 roku w Hali Rypińskiego Centrum Sportu odbył się XX Rejonowy Turniej Tenisa Stołowego o puchar Starosty Rypińskiego. W zawodach udział wzięli uczniowie rypińskich szkół : ZSNR2, ZSNR3, ZSNR5 oraz z ZS z Lipna, ZSnr3 z Golubia-Dobrzynia a także z ZSNR3 we Włocławku. Zawodnicy walczyli w czterech kategoriach: dziewczęta i chłopcy z gimnazjum oraz dziewczęta i chłopcy ze szkół ponadgimnazjalnych. W klasyfikacji drużynowej na podium znalazły się następujące szkoły: 1 miejsce - zawodnicy z Golubia-Dobrzynia, 2 miejsce ZSNR2 z Rypina, natomiast 3 miejsce wywalczył ZSNR3 z Rypina. Uczniowie z naszej szkoły w klasyfikacji drużynowej stanęli na 5 miejscu. W klasyfikacji indywidualnej w kategorii dziewcząt gimnazjalnych 1 miejsce zajęła Wiktoria Ciechanowska z Zespołu Szkół w Lipnie, 2 miejsce Paulina Drzeworzewska z ZSNR3 z Golubia Dobrzynia, 3 miejsce Zuzanna Bielewicz z tej samej szkoły. W kategorii dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych na 1 miejscu stanęła Agnieszka Gietka – ZSNR2 Rypin, 2 miejsce zajęła Anna Żuchowska ZSNR3 Rypin, 3 miejsce Agnieszka Filipowska ZSNR3 Golub-Dobrzyń. Wśród chłopców w kategorii gimnazjalnej najlepsi okazali się Kamil Romanowski, Kornel Marcinkowski i Dominik Skórzewski - wszyscy z ZSNR3 w Golubiu-Dobrzyniu, natomiast w kategorii chłopców szkół ponadgimnazjalnych 1 miejsce wywalczył Krystian Strzelecki z ZSNR2 w Rypinie, 2 miejsce Jarosław Trejderowski z ZSNR3 z Golubia-Dobrzynia, a 3 miejsce Marcin Krasiński z ZSNR2 w Rypinie. Zawody były na bardzo wysokim poziomie.

  

------------------------------------------------------------------------------

Międzynarodowy Dzień Kobiet

     8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet! Święto wszystkich pań. To idealna okazja, aby złożyć życzenia i  podarować kwiaty, ale też dobry moment na refleksję. W tym dniu chłopcy z Zespołu Szkół Nr 5 w Rypinie przygotowali krótką część artystyczną, na którą złożyły się krótkie scenki kabaretowe, koncert życzeń i pokaz mody. Odpowiednia oprawa muzyczna oraz stylizacja wprawiły wszystkich w niesamowity nastrój i zapewniły wspaniałą zabawę. Panie były porywane do tańca i świetnie się przy tym bawiły. Nie zabrakło symbolicznego kwiatka dla każdej z pań oraz lizaka dla dziewczynek. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.------------------------------------------------------------------

SPRAWOZDANIE Z AKCJI "CHROŃ DZIECIĘCE UŚMIECHY"

     W naszej szkole od listopada do lutego trwała akcja "Chroń dziecięce uśmiechy". Jej celem było zaznajomienie najmłodszych uczniów z właściwą higieną jamy ustnej, zdiagnozowanie stanu uzębienia u dzieci oraz wyrabianie nawyku dbania o własne zdrowie i wygląd. Programem objętych zostało 8 uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu pod okiem wychowawcy pani Małgorzaty Lewickiej, oraz higienistki szkolnej. Zdiagnozowany został stan higieny jamy ustnej u uczniów i okazało się, że większość z nich ma choroby zębów, wymaga wizyty u stomatologa oraz niewłaściwie i niesystematyczne myje zęby. Z przeprowadzonej pogadanki wynikało, że większość uczniów nie zdaje sobie sprawy z konieczności dbania o zęby, które muszą służyć nam przez całe życie.  Na zajęciach przedstawione zostały zasady odżywiania się dla utrzymania zdrowych zębów, metody właściwego mycia zębów oraz zagadnienia dotyczące profilaktyki próchnicy. Uczniowie dowiedzieli się również jak wygląda wizyta u stomatologa i dlaczego należy go regularnie odwiedzać.  Uczniowie pracowali różnymi metodami, wykorzystywali książki przekazane przez PCK "Ja  i moje zęby" oraz "Ja i mój uśmiech",  rozwiązywali różnorodne zadania związane z tematem, krzyżówki, rozwiązywali testy, grali w gry dydaktyczne oraz wykonywali doświadczenia. Ćwiczyli również w sposób praktyczny szczotkowanie zębów zgodnie z poznanymi zasadami.

Po przeprowadzeniu pogadanki podsumowującej na zakończenie akcji okazało się, że uczniowie wzbogacili swój zasób wiedzy na temat profilaktyki chorób zębów oraz dbania o higienę jamy ustnej. Akcja była bardzo pożyteczna i przyniosła oczekiwane rezultaty.

 

--------------------------------------------------------------------

Sprawozdanie z realizacji projektu „Wszystkie kolory Świata”

     W  bieżącym roku szkolnym w okresie  od listopada 2016r. do końca lutego 2017r. uczniowie z klasy I-III oraz klasy G „U” z naszej szkoły, przy pomocy wychowawców-  Małgorzaty Lewickiej i   Pauliny Wysockiej przygotowali laleczki UNICEF w ramach akcji „Wszystkie Kolory Świata”. Nie były to zwykłe lalki, ale kolorowi, oryginalni przedstawiciele różnych kontynentów. Laleczki wyposażone w tożsamość: imię, kraj pochodzenia, zostały przekazane na akcję charytatywną. Dla dzieci, które tworzyły laleczki najważniejsza była świadomość, iż każda lalka to dar życia, ponieważ kwota uzyskana z aukcji laleczki zostanie przekazana przez UNICEF potrzebującym dzieciom w Afryce. Następnie w lutym odbyła się aukcja laleczek. Zainteresowani posiadaniem takich niezwykłych zabawek, a wybór był szeroki gdyż pochodziły one z Afryki, Azji i Europy, mogli się nią zaopiekować, a jednocześnie uratować życie dziecka z Angoli przekazując darowiznę. Dzięki dzieciom i nauczycielom udało się uzyskać  kwotę 110 złotych, które przekazaliśmy na konto UNICEF Polska. Akcja „Wszystkie Kolory Świata” była poruszająca, pokazała jak wielkie mamy serca, jak chętnie przystępujemy do organizacji akcji charytatywnych, jak lubimy i potrafimy pomagać innym.-----------------------------------------------------------------------

Czytanie bajek

     Dnia 27.02.2017 r. do biblioteki szkolnej przyszli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z bibliotekarkami: Panią mgr Iwoną Olszewską i Panią mgr Ewą Bukowską. Przynieśli ze sobą swoje ulubione książki z dzieciństwa. W trakcie spotkania z naszymi uczniami z klas klas I – III i kl. III A szkoły podstawowej oraz I – III gim. u prezentowali utwory J. Brzechwy i J. Tuwima, a także bajkę terapeutyczną M. Molickiej - Duch Krecik. Czas refleksji nad ukochanymi książkami przybliżył uczniom prawdziwą radość czytania, zaciekawił słuchaczy losem bohaterów, tajemniczą fabułą, zaskakującym zakończeniem. Zajęcia czytelnicze związane z książką, przeplatane zabawą i kolorowaniem ilustracji sprawiły uczniom przyjemność z obcowania, z bohaterami znanych i mniej znanych bajek. Na koniec Panie Bibliotekarki z LO podarowały uczniom słodkie upominki, a biblioteka otrzymała materiały plastyczne. Cały przebieg zajęć uwieczniła na zdjęciach Pani mgr Karolina Dąbek. Dziękujemy za wspaniałą inicjatywę! Z pewnością jeszcze nie raz spotkamy się w bibliotece, bo niewątpliwie CZYTAĆ WARTO.-----------------------------------------------------------------------------------

Dzień Babci i Dziadka

     27.01.2017 r w Oddziale Przedszkolnym dla dzieci z autyzmem odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni babcie i dziadkowie obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany z okazji ich święta. Dzieci przebrane za babcie i dziadków z pomocą nauczycieli odtwarzały swoje role. Goście ze wzruszeniem podziwiali swoje wnuki. Następnie mieli możliwość powrócenia do czasów młodości poprzez obejrzenie prezentacji swoich zdjęć z dawnych lat. Babcie i dziadkowie otrzymali także od dzieci drobne upominki. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników. Uroczystość przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że ten niezwykły dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dziadków jak i dzieci.

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Zaproszenie na spotkania Grupy Wsparcia dla Rodziców

Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie serdecznie zaprasza Rodziców i Opiekunów dzieci z niepełnosprawnością na spotkania Grupy Wsparcia dla Rodziców.

Co to jest Grupa Wsparcia dla Rodziców?

Grupa Wsparcia dla Rodziców to grupa wzajemnej pomocy. To przestrzeń stworzona dla Rodziców, by mieli swobodę rozmów, dyskusji z jednoczesnym poczuciem, że właśnie pośród innych Rodziców znajdą zrozumienie problemów, z którymi borykają się każdego dnia. To możliwość podzielenia się osiągnięciami dzieci, sukcesami wychowawczymi, metodami terapeutycznymi, zaleceniami, diecie, badaniach. To regularne spotkania, podczas których każdy Rodzic może podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi Rodzicami, uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania i wyjaśnić problemy w towarzystwie chętnych do udzielenia wsparcia nauczycieli i specjalistów. W miłej atmosferze, w kameralnej grupie można posłuchać lub opowiedzieć o tym wszystkim, co ważne, można porozmawiać z innymi i przekonać się, czy problemy z własnym dzieckiem są podobne do tych, które mają inni. Udział w spotkaniach pozwala zmniejszyć wątpliwości, niepokoje, pozwala łatwiej zaakceptować sytuację.

Grupa Wsparcia dla Rodziców ma charakter otwarty, uczestnictwo nie wymaga uprzedniego zapisania się. Gwarantujemy dobrowolność udziału, wypowiadania się, tajemnicę informacji.

         Informacji dotyczących terminu spotkań udziela sekretariat szkoły.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Bal karnawałowy

 

     Dnia 22.02 w oddziale przedszkolnym przy ul. Dworcowej odbył się bal przebierańców. Sala zajęć zamieniła się tego dnia w salę balową, przyozdobioną serpentynami i balonami. Wystrój ten wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci przyszły do przedszkola w  znakomicie przygotowanych strojach. Na naszym balu bawili się m.in.  supermen, baletnica, pastuszek oraz policjant. Na parkiecie wszyscy ruszali się w rytm skocznej muzyki. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku. Taka zabawa odbywa się u nas co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia szczególnie dla tych najmłodszych uczestników.

 

---------------------------------------------------------------

Bal karnawałowy

     W dniu 20.02.17 w naszej szkole odbył się Bal karnawałowy dla klas młodszych. Ten niezwykły dzień jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Zabawę urozmaicały konkursy: na najładniejszy strój, taniec z balonem, zbieranie serduszek. Zwycięzcy nagradzani byli upominkami oraz słodyczami. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się pizzą, słodką przekąską i napić się soku. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów karnawałowych dla swoich dzieci oraz poczęstunku.
------------------------------------------------------------------

BOŻE NARODZENIE 2016 !!!

Serdeczne życzenia wielu radosnych chwil
spędzonych z bliskimi oraz dużo radości
i spokoju nie tylko w czasie
Świąt Bożego Narodzenia,
ale także w każdym dniu
nadchodzącego Nowego 2017 Roku

składają: Dyrektor, Grono Pedagogiczne
i Społeczność Uczniowska
Zespołu Szkół Nr 5 w Rypinie.

------------------------------------------------------------------------

Jasełka 2016

     „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.” Wstęp dość nietypowy, prawda? Zwłaszcza jeśli pojawia się w kontekście bożonarodzeniowego cudu. Uczniowie wspólnie z nauczycielami, znaleźli jednak wyjście z tej dość kłopotliwej sytuacji, przygotowując okolicznościowe przedstawienie, które niczym klamrą „spięło” historię zbawienia od chwili stworzenia świata po narodziny Zbawiciela w Betlejem Judzkim. Pierwszy grzech pierwszych ludzi, wąż i jabłko, Kain i Abel, brat morduje brata, wieża Babel, wojny, przemoc, pierwszy grzech, grzech kolejny... I wtedy pojawia się Maria, którą Bóg wybrał na matkę Boga i która pokornie przyjmuję Jego wolę... Tak w skrócie można przedstawić dzieje człowieka do chwili, w której przychodzi Jezus Chrystus, aby dać nadzieję Zbawienia. Naszym uczniom udało się uchwycić te chwile, a teatr cieni okazał się idealną platformą, która pozwoliła uchwycić alegorię, wydobyć ekspresję, zintegrować zespół młodych aktorów. Dziękujemy wszystkim aktorom, sponsorom, gościom i przyjaciołom naszej szkoły za przybycie i uczestnictwo w spektaklu, a także za wsparcie nas słowem i gestem, bo w tym wszystkim chodzi przecież o dostrzeżenie drugiego człowieka. Tak to już jest, ale taki jest Jezus, kiedy spotyka się ze mną - grzesznikiem. A ja chcę (my chcemy) Go naśladować.

 ----------------------------------------------------------------------

Jasełka u maluszków

     Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. To czas miłości, przyjaźni, przebaczenia i pokoju. Wiąże się z nim wiele zwyczajów świątecznych, śpiewanie kolęd i pastorałek. We wtorek, 20. grudnia, uczniowie z klas I-III i IV-VI wprowadzili w świąteczny nastrój rodziców, kolegów i nauczycieli. Oprócz śpiewanych kolęd dzieci zaprezentowały  krótkie przedstawienie o tym: "Jak Hałabała Jezuska szukał". Dzieci bardzo przeżywały swój występ, ale obecność rodziców i świąteczna atmosfera dodawały odwagi. Występ bardzo się wszystkim podobał. Były gromkie brawa, a po uroczystości wszyscy rozeszli się do klas, by tam miło spędzić Wigilię

 --------------------------------------------------------------------------

 

Jasełka

     Jasełka w oddziale przedszkolnym dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi odbyły się 21.12.2016r.  Przez specjalnie przygotowaną na tę uroczystość prezentację multimedialną, wszyscy zaproszeni gości  zostali wprowadzeni w magiczny czas świąt Bożego Narodzenia. Przybliżone zostały zwyczaje i tradycje świąteczne, pielęgnowane w naszych domach od pokoleń.  Nie zabrakło również kolęd i piosenek świątecznych zaprezentowanych przez naszych uczniów. Tak przygotowane Jasełka wszystkim dostarczyły wielu emocji i wzruszeń.

-------------------------------------------------------------------------

Mikołajki na sportowo

     Dnia 6 grudnia naszej szkole odbyły się coroczne Mikołajki na sportowo zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Celem imprezy jest popularyzacja sportu i zachęcanie do aktywnego spędzania czasu przez młodzież. Uczniowie wzięli udział w wyścigach rzędów pamiętając o zasadach fair play. Najmłodsze dzieci brały udział w konkursie na najdłuższy łańcuch choinkowy oraz w ułożeniu puzzli na czas z postacią św. Mikołaja. Najważniejszym i najbardziej oczekiwanym punktem imprezy była wizyta św. Mikołaja, który wysłuchał piosenek śpiewanych przez dzieci, wierszyków oraz życzeń. Wręczył wszystkim uczniom paczki ze słodyczami i obiecał, że za rok znowu się z nami spotka.

 -----------------------------------------------------------------------------

Wizyta uczniów w hospicjum

     Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie wraz z opiekunem i panią wicedyrektor udali się do hospicjum miejskiego aby przekazać chorym i pracownikom życzenia świąteczne oraz podarować własnoręcznie upieczone i udekorowane pierniczki.  Stało się już naszą tradycją aby odwiedzać to miejsce tuż przed wigilią i podzielić się tym, co sami przygotowaliśmy, przekazać dobre słowo i życzenia dla tych, którzy bardzo tego potrzebują.

-----------------------------------------------------------

CYBER - OKO

     Cyer-oko, czyli komputer z ogromnymi możliwościami. Zespół Szkół nr 5 w Rypinie uzyskał specjalistyczny sprzęt. W sali doświadczania świata pojawiło się system „C-Eye” - nowoczesny komputer i monitor z kamerką, które ułatwiają komunikowanie się z osobami niemówiącymi. Sprzęt jest komercyjnym odpowiednikiem Cyber-oka opracowanego w Politechnice Gdańskiej. Cyber-Okiem dysponuje tylko osiem ośrodków w kraju. Dzięki niemu można nawiązać kontakt z osobami w stanie minimalnej świadomości, stanie zamknięcia, całkowicie porażonymi. Korzystają z niego m.in. osoby wybudzone ze śpiączki, które nie odzyskały pełnej świadomości, osoby mające problem z komunikowaniem się, seniorzy, osoby z czterokończynowym porażeniem mózgowym i dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, których w ZSNr5 nie brakuje. „Cyber-oko” daje dużo możliwości. Urządzenie imponuje swoją funkcjonalnością, ma ogromny potencjał. Przy znajomości liter, użytkownicy mający niesprawne kończyny, niemówiący, mogą pisać, używając tylko gałek ocznych. Są także liczne gry, aplikacje. By skorzystać z cyber – oka wystarczy usiąść przed ekranem wyposażonego w nie komputera. Pod monitorem ustawiona jest kamerka. Urządzenie analizuje obraz oka, śledząc ruch źrenicy użytkownika. Dzięki technologii śledzenia wzroku maszyna wie, w które miejsce patrzy dziecko. Ruchem gałek ocznych można więc sterować tym, co wyświetla się na monitorze. W ten sposób osoby sparaliżowane, niepełnosprawne lub pozostające w śpiączce mogą komunikować swoje potrzeby. Urządzenie kosztuje około 30 tys. zł. Dzięki wieloletniej współpracy z Politechniką Gdańską.- nasza szkoła uzyskała na niego spory rabat. Inicjatywa zakupu sprzętu wyszła od rodziców. Zyskała się z przychylnością władz powiatu, które w całości sfinalizowały przedsięwzięcie. W sali doświadczania świata terapeuci i dyrekcja szkoły zaprezentowali możliwości najnowszego nabytku rodzicom oraz władzom powiatu.

 ----------------------------------------------------------------------

Andrzejki

     W dniu 28.11.16r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w dyskotece przeplatanej zabawami. Wspólne wróżby takie jak: lanie wosku, magiczne liczby, wyciąganie kartek z imionami, losowanie kolorów, przyszłość ukryta pod kubkiem sprawiły, iż uczniowie przybliżyli sobie tradycje oraz zwyczaje związane z Andrzejkami. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w magiczny nastrój a cienie woskowych figurek pobudziły wyobraźnię. W przerwach między zabawą dzieci odpoczywały zajadając się słodkościami.

Już kolejny raz wspólna zabawa uczniów z nauczycielami okazała się dla wszystkich wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem.------------------------------------------------------------------------------

„Gotuj z mamą”

     Dnia 30.11.2016 r. w naszej szkole, już po raz czwarty odbyło się spotkanie z cyklu „Gotuj z mamą”. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były potrawy wigilijne. „Gotuj z mamą” to szczególna uroczystość, która integruje rodziców, uczniów i nauczycieli. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać smak bakalii, orzechów i pestek używanych do przygotowania świątecznych potraw. Ważnym elementem spotkania była też nauka nakrycia stołu świątecznego, który powinien być elegancki i uroczysty, a swoim wystrojem powinien tworzyć świąteczny klimat i podkreślić wyjątkową atmosferę świąt. Podczas imprezy nie mogło zabraknąć momentu, w którym dekorowano świąteczne pierniki. Ciasteczka te obowiązkowo muszą pojawić się na świątecznym stole. Uśmiechy dzieci i radość podczas przystrajania swoich piernikowych serduszek była niezapomniana. Uroczystość zakończyła się spotkaniem rodziców, uczniów i nauczycieli przy tradycyjnie  nakrytych stołach wigilijnych, na których pojawiły się między innymi pierogi, barszcz, zupa grzybowa, keks i babka z makiem.

 

-----------------------------------------------------------------------

„Śniadanie daje moc”

     8 listopada to europejski dzień zdrowego jedzenia i gotowania, obchodzony do tej pory tylko w kilku krajach Europy. Dlatego więc w Polsce ta data została wybrana do zorganizowanie akcji „Śniadanie daje moc”. W tym dniu odbyło się krótkie przedstawienie dla uczniów „Witaminki dla księżniczki Marcelinki”, w wykonaniu nauczycieli naszej szkoły, po czym nastąpiła kolejna część imprezy, w której dzieci pracowały w zespołach i rozwiązywały zadania dotyczące obejrzanej bajki. Po części artystycznej i zadaniowej uczniowie wraz z wychowawcami klas udali się do sali kulinarnej w celu przygotowania i skonsumowania zdrowych i kolorowych kanapek z produktów przyniesionych do szkoły. Posiłek obfitował w same zdrowe jedzenie bogate w witaminy. Celem imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia i odżywiania dzieci i młodzieży.

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do Komendy Powiatowej Policji w Rypinie.

     W dniu 26 października przedszkolaki oraz klasy I-III wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Rypinie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą policjanta, zwiedzenie pomieszczeń komendy oraz przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci zobaczyły salę zatrzymań oraz areszt. Na parkingu policyjnym dzieci obejrzały radiowozy policyjne, uczniowie mieli możliwość wejścia do samochodów i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Zaprezentowano także sprzęt policyjny m.in. kajdanki i pałki. Szczególną atrakcją było także zaprezentowanie przez pana przewodnika psa policyjnego, dzieci mogły zobaczyć krótki trening posłuszeństwa oraz poznać jak wygląda praca psa policjanta, Na koniec dzieci otrzymały odblaski oraz zarobiono pamiątkowe zdjęcie z panią policjantką. Serdecznie dziękujemy za życzliwość i poświęcony nam czas!

 -----------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do Urzędu Pocztowego w Rypinie.

     Dnia 12 października uczniowie oddziału przedszkolnego, wybrali się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Rypinie. Pani kierownik poczty, opowiedziała im o tym jak funkcjonuje poczta, wyjaśniła jak powinien wyglądać prawidłowo zaadresowany list, oraz opowiedziała o tym jaką drogę musi pokonać, aby trafił do adresata. Dzieci miały również okazję obserwować interesantów przychodzących do poczty. Na koniec z pomocą wychowawców przedszkolaki zaadresowały kartkę do swojego przedszkola i wrzuciły ją do skrzynki na listy. Dziękujemy pracownikom poczty za życzliwe przyjęcie!

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie.

     W dniu 17 października 2016 przedszkolaki oraz klasy I-III wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą strażaka, uświadomienie przyczyn powstawania pożarów i metody ich zapobieganiu  oraz sposoby postępowania w razie zagrożeń. Strażacy opowiedzieli dzieciom jak wygląda ich praca, czym zajmują się podczas służby. Dzieci zwiedziły pomieszczenia komendy: stanowisko kierowania, stołówkę, świetlicę, szatnię, sale do odpoczynku oraz garaże. Dzieci mogły przymierzyć strój strażaka, poznać wyposażenie samochodu strażackiego oraz obejrzeć sprzęt do udzielania pomocy podczas pożarów i wypadków. Na koniec dzieci miały możliwość wejścia do samochodu bojowego oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy Panom Strażakom za życzliwe przyjęcie i poświęcony nam czas!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

XV edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza

     25 października odbyła się XV jubileuszowa edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza, organizowanego przez Ośrodek Kultury Dobrzyńskiej  „Civitas Christiana” w Rypinie. Jubileuszowa uroczystość odbyła się  Szkole Podstawowej nr 3 w Rypinie. Uczestników konkursu, opiekunów i zaproszonych gości powitała prezes Stowarzyszenia Zenobia Rogowska. Naszą szkołę reprezentowała Lidia Leszczyńska uczennica klasy III gimnazjum przygotowana przez panią M. Krajewską.

-------------------------------------------------------------

"Bezpieczeństwo w sieci"

     25 października nasi uczniowie uczestniczyli w programach profilaktycznych "Bezpieczeństwo w sieci" realizowanych przez specjalistów z Ośrodka Profilaktyki i Teatru ,,Maska” z Krakowa. Warsztaty prowadzone były z podziałem na grupy wiekowe i obejmowały młodzież szkoły gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej oraz klasy V i  VI szkoły podstawowej. Uczestnictwo w zajęciach przyczyniło się do zdobycia nowych informacji odnośnie bezpiecznego korzystania z Internetu. Zwrócono uwagę, z jakimi zagrożeniami może spotkać się młodzież korzystająca z sieci. Uczniowie pozyskali informacje, gdzie i z kim mogą rozmawiać w chwili zaistnienia niebezpiecznych sytuacji. Realizowane programy miały na celu pokazanie uczniom jakie są możliwe konsekwencje przemocy w sieci dla sprawców tego typu działań,  jak powinna się zachować ofiara cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy. Ponadto uczniowie poprzez zajęcia warsztatowe wypracowywali  reguły bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci.-------------------------------------------------------

Dzień Edukacji Narodowej

     Dnia 13.10.2016 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Występ pod nazwą „Jeden dzień z życia szkoły…” przekazał w sposób humorystyczny  sytuacje dnia codziennego. W podziękowaniu nauczycielom za ich pracę i serce popłynęło wiele ciepłych słów. Aby umilić ten dzień najmłodsi zaśpiewali piosenkę pt.”Dla nauczyciela”. Pan dyrektor Jarosław Tomkowski po ciepłych życzeniach skierowanych do nauczycieli, wręczył kwiaty wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Uroczystość była piękna, wszyscy występujący na scenie złożyli szczere ukłony w kierunku zgromadzonych oraz poczęstowali ich słodkimi babeczkami.

-------------------------------------------------------------------------------------

Teatr „Kurtyna” z Krakowa pt.: „O jeden krok za daleko”

     4 października  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w profilaktycznym przedstawieniu teatralnym przygotowanym przez aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa pt.: „O jeden krok za daleko”. Spektakl poruszył zagadnienia zaniku empatii, braku zrozumienia oraz stosowania przemocy słownej i fizycznej. Paweł, to uczeń, którego wyróżnia spośród rówieśników przekonanie, że siła fizyczna  i zastraszanie za pomocą wpisów w Internecie i szkalujących esemesów - to ścieżki do zdobycia szacunku i popularności. Dla potwierdzenia swojej dominacji wśród rówieśników, ma również ofiarę, wobec której testuje swoją bezwzględność i wyższość. Chory chłopiec, Jasio, jest głównym bohaterem niewybrednych wpisów w Internecie, który w cierpieniu i wstydzie znosi swoje przezwisko Odkurzacz. Jednak finał tej sprawy kończy się tragicznie. Niezwykle ważnym elementem, zawartym w spektaklu, jest problem postrzegania norm prawnych, które nie krępują człowieka w dokonywaniu wyborów, a jedynie właściwie ukierunkowują go do bezpiecznych zachowań i uczą dystansu do zachowań ryzykownych. Są to trudne, ale też niezwykle istotne zagadnienia. Spektakl był bardzo pouczający i cieszył się dużym zainteresowaniem.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

IMIĘ SZKOŁY DODAJE JEJ DUCHA, OŻYWIA, ZOBOWIĄZUJE

     Pod takim tytułem odbywały się obchody dziesięciolecia nadania Zespołowi Nr 5 imienia.  06 października tego roku minęło 10 lat, od kiedy ksiądz Jan Twardowski został patronem Zespołu Szkół nr 5 w Rypinie. Uroczyste obchody składały się z dwóch głównych części. Pierwszą częścią była sprawowana Masza święta w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki w Rypinie. Podczas Mszy cała społeczność szkoły, a także zaproszeni goście modlili się dziękując Bogu za dar patrona i prosząc o potrzebne łaski dla wszystkich. Po Mszy świętej nastąpiła część druga -  już w budynku szkoły przy ul. Młyńskiej. Część artystyczną poprzedziło przemówienie Pana Dyrektora Szkoły Jarosława Tomkowskiego. Głos zabrali również zaproszeni goście wręczając na ręce Dyrekcji upominki oraz kwiaty. Część artystyczna zatytułowana IMIĘ SZKOŁY DODAJE JEJ DUCHA, OŻYWIA, ZOBOWIĄZUJE, była przeniesieniem widza w świat ks. Jana, czyli w świat pełen miłości do przyrody, drugiego człowieka i wiary w Boga. Uczniowie prezentowali poezję Patrona zarówno recytując jak i śpiewając.

------------------------------------------------------------------

Światowy dzień pluszowego misia

     W dniu 05.10.2016 r. uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej uczestniczyli jako widzowie w Pokazie Mody Ekologicznej w Sali kina Bałtyk. Pokaz zorganizowała  Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie. Dodatkowo został rozstrzygnięty  konkurs plastyczny pt. „Urodziny Kubusia Puchatka w Stumilowym Lesie”, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Pluszowego Misia. Pracę należało wykonać z materiałów recyklingowych. Każda praca była nagrodzona. Uczniowie mieli świetną zabawę , jak również możliwość poszerzenia wiedzy na temat potrzeby segregowania odpadów i oszczędzania surowców oraz poznali bliżej postać Pluszowego Kubusia Puchatka.

 --------------------------------------------------------

Rehabilitacja nad Bałtykiem

     Nasi uczniowie wraz z opiekunami oraz rodzicami w dniach 14 – 28 września przebywali na  dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Jastrzębiej  Górze. Uczestnicy zakwaterowani byli w dwu i trzyosobowych pokojach w Ośrodku Wypoczynkowym Feniks. Podczas turnusu uczniowie mogli korzystać z rehabilitacji fizycznej, uwzględniającej różnorodne zabiegi zgodne z zaleceniami lekarza - masaże, hydromasaże, lampa solux, bioptron, gimnastyka korekcyjna, inhalacje i inne.  Na terenie obiektu znajdowała się sala wyposażona w sprzęt sportowy z miejscem do tenisa stołowego, sala bankietowa, gdzie odbywały się wieczorki taneczne, ponadto sala telewizyjna z przystosowaniem do występów karaoke. Wśród zadrzewionego terenu umiejscowione było boisko do piłki siatkowej, nożnej oraz miejsce przeznaczone na ognisko. Turnus ten był okazją do zdobywania i poszerzania wiedzy na temat nadmorskich regionów. Dzięki spotkaniu z gawędziarzem kaszubskim nasi uczniowie mieli możliwość poznania gwary kaszubskiej, zwyczajów i tradycji tego regionu. Był też koncert muzyki żeglarskiej podczas wspólnego grillowania. Niezapomnianym przeżyciem był udział w koncercie smyczkowym z muzykiem z Filharmonii Gdańskiej. Poza zabiegami leczniczymi, imprezami wynikającymi z programu pobytu na turnusie, kadra pedagogiczna starała się uatrakcyjnić uczestnikom pobyt organizując wiele ciekawych zajęć o charakterze poznawczym i terapeutycznym. Niecodziennym widowiskiem była wizyta w fokarium podczas karmienia zwierząt, gdzie foki wyczyniały prawdziwe sztuczki, by dostać smakowitą rybę. Jeszcze więcej wrażeń dostarczył rejs statkiem po Morzu Bałtyckim. Uczniowie zwiedzili również Latarnię Morską w pobliskim Rozewiu. Głównym celem wyjazdu było poprawienie sprawności psychofizycznej uczestników oraz uspołecznienie. W tym roku uczniowie mieli możliwość przebywania i zintegrowania się z uczestnikami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wielgiem, którzy uczestniczyli w turnusie w tym samym czasie. Spacery nadmorską plażą, wdychanie jodu było dla wszystkich doskonałym leczeniem klimatycznym. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków PEFRON-u pozyskanych przez PCPR w Rypinie. Organizacją turnusu w szkole zajmuje się Renata Bojarska – szkolny pedagog. Wspólne zabawy, wycieczki, zabiegi rehabilitacyjne, przebywanie ze sobą na co dzień, stworzyły bardzo przyjazną atmosferę wśród dzieci, rodziców i nauczycieli. Wszyscy wrócili zadowoleni, wypoczęci, pełni wrażeń, myśląc o kolejnych wyjazdach.

---------------------------------------------------------------------------------

Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej

     21 września 2016 roku na boiskach miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rypinie odbyły się coroczne Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej chłopców pod patronatem Starosty powiatu rypińskiego. Gościliśmy drużyny z Włocławka, Lipna, Golubia- Dobrzynia i Warlubia. Zawodnicy grali systemem każdy z każdym, pamiętając o zasadach fair play. Celem imprezy było propagowanie piłki nożnej jako formy spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia a także integracja młodzieży z naszego województwa. Gra była bardzo wyrównana, jednak bezkonkurencyjni okazali się piłkarze z ZSNR3 we Włocławku, drugie miejsce wywalczyli chłopcy z ZSNR5 w Rypinie, trzecie miejsce zajęli piłkarze z ZSNR3 w Gołubiu- Dobrzyniu, czwarte ZS z Lipna i piąte OSW z Warlubia.

Nagrody wręczył Starosta Rypiński Zbigniew Zgórzyński.

  

------------------------------------------------------------------------------

AGRA 2016

     W dniach 10 – 11września 2016 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się XXVI Targi Rypin Agra 2016 połączone z Dożynkami Powiatowymi. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, tradycyjnie korowodem dożynkowym i Mszą Świętą Dziękczynną, której oprawę artystyczną uświetniła orkiestra dęta pod batutą Konrada Mazurowskiego. W trakcie imprezy można było podziwiać wiele stoisk promocyjnych, w tym wystawy miejscowych szkół. Nasz szkoła już po raz dziesiąty starała się przybliżyć mieszkańcom swoją ofertę edukacyjną. Na stoisku można było podziwiać ciekawe prace plastyczne, kroniki oraz pomoce dydaktyczne, dzięki którym edukacja w naszej placówce staje się coraz atrakcyjniejsza dla uczniów.

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

---------------------------------------------------------------------------------------------

WAŻNE !

     Zespół Szkół Nr 5 w Rypinie prowadzi nabór dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim i autyzmem do Oddziału Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Nabór uczniów odbywa się w ciągu całego roku szkolnego na podstawie orzeczenia wydanego przez Zespół Orzekający działający przy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej diagnozującej dany stopień niepełnosprawności intelektualnej, sprzężonej i autyzmu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

     Uczniowie klas I-III, IV-VI, miały okazję zapoznać się z tradycją wypieku pierników. Byliśmy w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu. Magister Piernikarium, Łukasz zdradzał tajemnicę wypieku pierników i pokazał jak przebiega cały proces powstawania słodkich i aromatycznych ciastek. Każde dziecko pod opieką Wiedźmy i Magistra mogło samodzielnie wyrobić ciasto i zgodnie z procedurą, krok po kroku, wykonać pierniki. Swoje własnoręcznie wykonane i upieczone ciastko każde dziecko mogło zabrać do domu na pamiątkę. Po zajęciach cukierniczych dzieci mogły zobaczyć stare maszyny cukiernicze do wyrobu pierników oraz samodzielnie ozdobić serca z piernika. To była wspaniała i bardzo ciekawa lekcja dla wszystkich. W drodze do McDonald’s dzieci wstąpiły do manufaktury lizaków, gdzie mogły zobaczyć jak powstają słodkie i kolorowe lizaki. To był dzień pełen wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Do tej pory czujemy zapach wypiekanych pierników. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Kontakt z naturą

     Kontakt z naturą, poczucie jej bliskości oraz obcowanie z bogactwem świata przyrody jest niezwykłym doświadczeniem i przeżyciem. Taką możliwość mieli nasi uczniowie, którzy w dniach 8-9.06.2016 r. uczestniczyli w wycieczce ekologiczno – przyrodniczej Ruda – Górzno. Czas, choć krótki, wypełniony był po brzegi tak, aby uczestnicy wracali z wyprawy z jak największym bagażem wiedzy, zadowolenia oraz poczuciem fizycznego zmęczenia. Już same tytuły proponowanych warsztatów tj. „W krainie owadów” czy „Questing – na tropie sekretów przyrody” świadczą o tym, że Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Rudzie nie pozwoli na nudę młodym ekologom. To prawda, każdy znalazł coś dla siebie...nawet jeśli było to bliskie spotkanie z pszczołą. Najwytrwalsi i przenikliwi uczestnicy otrzymali nagrody książkowe. Wyjazd miał także charakter integracyjny. Wspólnie przemierzone kilometry, zabawy, śpiewy, konkursy i ognisko były okazją do wdrażania zdrowych zasad integracji i bycia razem w różnych sytuacjach, bez względu na miejsce, pogodę czy wiek.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

IX Międzyszkolny Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego

     31 maja 2016 r. Zespół Szkół Nr 5 jak co roku był organizatorem X Międzyszkolnego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego. Konkurs ten adresowany jest do uczniów szkół podstawowych Powiatu Rypińskiego. Konkurs ma na celu popularyzowanie twórczości ks. Jana Twardowskiego w środowisku lokalnym, ukazanie piękna języka polskiego, kształtowaniu umiejętności społecznych, oraz integracji uczniów z różnych szkół i środowisk oraz promocję dziecięcych umiejętności artystycznych. W bieżącym roku szkolnym konkurs otoczony był samymi dziesiątkami: X konkurs, 10 rocznica śmierci ks. Jana Twardowskiego, 10 lat temu szkoła otrzymała imię ks. Jana Twardowskiego oraz 10 szkół wzięło udział w konkursie. Uczestnicy konkursu prezentowali dowolnie wybrane przez siebie utwory z dorobku poetyckiego ks. Jana Twardowskiego w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. W spotkaniu wzięło udział 21 uczniów z 10 szkół Powiatu Rypińskiego w konkursie udział wzięły: SP z Zakrocza, SP im. kard. S. Wyszyńskiego z Borzymina, SP z Radzik, SP im. Zygmunta Padlewskiego z Nadroża, SP w Sosnowie, SP im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowitem, SP w Okalewie, SP im. Adama Mickiewicza w Skrwilnie, SP 3 im. Jana Pawła II z Rypina, ZS Nr 5 im ks. J. Twardowskiego z Rypina. Profesjonalne jury w składzie: pani Zenobia Rogowska dyrektor Stowarzyszenia Civitas Christiana, pani Teresa Krzyżanowska prezes Stowarzyszenia Inicjatywa oraz nauczyciel – bibliotekarz pani Beata Piechowiak oceniło walory artystyczne prezentowanych utworów w każdej kategorii i przyznało wiele wspaniałych nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki książkowe.

W grupie uczniów z klas I-III:

I miejsce zajął Oliwier Majewski uczeń klasy II SP w Zakroczu,

II miejsce ex aequo przypadło Adamowi Bytnerowi uczeniowi klasy II SP nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie oraz Lenie Dunajskiej uczennicy klasy II SP w Zakroczu

III miejsce zdobyli ex aequo Wiktor Paliński uczeń klasy II SP w Sosnowie oraz Martyna Pankowska uczennica klasy III SP im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowitem

W grupie klas IV-VI:

I miejsce – Maciej Janiszewski  uczeń klasy VI SP nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie

II miejsce ex aequo przyznano Katarzynie Wiśniewskiej uczennicy klasy V SP w Nadrożu oraz Małgorzacie Skowrońskiej uczennicy klasy VI SP w Sosnowie

III miejsce ex aequo przyznano Konradowi Majewskiemu uczniowi klasy IV SP w Okalewie oraz Zuzannie Graczykowskiej uczennicy klasy VI SP w Skrwilnie

Po zakończeniu konkursu wszyscy zgromadzeni goście mieli możliwość wysłuchania I części koncertu d-mol na dwoje skrzypiec Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu pani Beaty Godyli i Jessicy Kociołek. Podczas obrad jury na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek. Piękne nagrody zawdzięczamy ofiarności  sponsorów: Starostwu Powiatowemu w Rypinie, Cukierni p.Malinowskiego, oraz Stowarzyszeniu Inicjatywa.

Konkurs zorganizowały i przygotowały panie Agnieszka Nowak i Izabela Szymańska.

 

----------------------------------------------------------------

BIEGI PRZEŁAJOWE

     19 maja 2016 roku reprezentacja uczniów wraz z opiekunem Jowitą Górecką wzięła udział w XV Rejonowych biegach Przełajowych w Słupi. Uczestnikami były dzieci i młodzież ze szkół oraz ośrodków z niepełnosprawnościami w stopniu lekkim i umiarkowanym. Biegi odbywały się na różnych dystansach, w zależności od wieku biegaczy i stopnia niepełnosprawności. Nasza drużyna przywiozła 3 medale srebrne, otrzymały je Oliwia Czaplińska i Klaudia Dąbrowska - uczennice gimnazjum, oraz Jarosław Zieliński - uczeń szkoły przysposabiającej do pracy.

 

 

--------------------------------------------------------

SPARTAKIADA WAGONOWA

     W dniu 12 maja uczniowie ZS Nr 5 wraz z opiekunem Jowitą Górecką wzięli udział w III Wagonowej spartakiadzie zorganizowanej przez stowarzyszenie WAGON. Celem imprezy była popularyzacja sportu i zdrowej rywalizacji z zachowaniem zasad fair play. Impreza odbyła się pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy zwycięzcami”. Każdy uczestnik spartakiady otrzymał dyplom, pamiątkową kamizelkę a szkoła dyplom i statuetkę.

--------------------------------------------------

PIKNIK W DOMU DZIECKA

     11 maja 2016 roku na terenie Domu Dziecka odbył się Powiatowy piknik dla osób niepełnosprawnych, w którym udział wzięli między innymi uczniowie z ZS Nr 5 wraz z opiekunami Jowitą Górecką i Cezarem Maciejewskim. Dzieci mogły pojeździć konno, potańczyć w rytmach przeróżnej muzyki, zjeść kiełbaskę z grilla, watę cukrową lub gofry. Chętni wzięli udział w konkurencjach sportowych a także w pokazach Państwowej Straży Pożarnej z Rypina.

 

 

------------------------------------------------------------

Dzień Profilaktyki

Już po raz kolejny w Zespole Szkół Nr 5 w Rypinie obchody Dnia Dziecka zostały połączone z Dniem Sportu i Szkolnym Dniem Profilaktyki. Głównym celem była promocja zdrowego stylu życia. Tego dnia zajęcia rozpoczęły się wspólną gimnastyką w rytmie muzyki. Następnie prowadzone były konkursy i zabawy sportowe, w których chętnie uczestniczyli uczniowie. Jako przerywnik był występ Arka Czułczyńskiego i Dawida Laskowskiego, zwycięzców wojewódzkiego konkursu wokalnego w Inowrocławiu ,,Dostrzeż mnie – trzeźwy umysł, czyste serce”. Uczniowie w swoich tekstach propagowali aktywny styl życia, wolny od uzależnień. Ciekawą niespodzianką na ten dzień były pokazy gigantycznych baniek mydlanych oraz zamykanie dzieci wewnątrz baniek, a następnie dzieci  próbowały dorównać pokazowym bańkom. Dodatkowym elementem profilaktycznym były przedstawione scenek odnośnie bezpieczeństwa. Uczniowie biorący udział chętnie wcielali się w role poszkodowanych, a pani Anna Walasiewicz omawiała jak postępować w przypadku krwotoku z nosa, zranień, udaru słonecznego bądź pogryzienia przez owady.  Uczniom występującym, zwycięzcom konkursów, jak również prezentującym swoje talenty wręczono nagrody. Po aktywnie spędzonym dniu wszyscy zregenerowali siły przy grochówce i grillowanych kiełbaskach. Były również lody. Poza świetną zabawą i humorem dopisała również pogoda. Imprezę prowadziła pani Sylwia Maćkiewicz, a nad całością czuwała pani Renata Bojarska.

 


 

----------------------------------------------------------------------------------

KOLOROWY TYDZIEŃ pod hasłem "zdrowe odżywianie"

 

     W dniach od 16 – 20 maja 2016r. w naszej szkole zorganizowany został KOLOROWY TYDZIEŃ pod hasłem "zdrowe odżywianie". W zajęciach brały udział dzieci z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną.

Każdego dnia obowiązywał inny kolor:

Poniedziałek kolor niebieski – „Płynie woda”.

Wtorek kolor brązowy – „W piekarni”.

Środa kolor biały – „W mleczarni"

Czwartek kolor czerwony - "Pyszne spaghetti"

Piątek dzień kolorowy "Kolorowe kanapki"

Organizatorem zajęć i zabaw były panie: Paulina Wysocka, Marzena Zaleśkiewicz, Milena Malinowska. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom  za aktywne włączenie się w naszą zabawę.

 -----------------------------------------------------------------

Uroczystość z okazji Dnia Matki „Tobie Mamo”

     Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje święto. Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w sposób uroczysty i wyjątkowy.

Dzieci zaprezentowały piękne wiersze, piosenki i tańce. Kochane Mamusie czekała również miła niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku oraz serduszka z dołączonymi życzeniami. Niezwykłym przeżyciem dla Mam była przygotowana przez nauczycieli i dzieci prezentacja multimedialna przedstawiające wspólne momenty z życia rodziny. Tegoroczna uroczystość pt. „Tobie Mamo” wzbudziła wiele wzruszeń, łez i uśmiechów. Impreza została przygotowana przez panią Katarzynę Rucińską i panią Ilonę Kuczyńską.

 

 

--------------------------------------------------------------------

PROJEKTY GIMNAZJALNE 2016

     20 maja był dniem prezentacji projektów gimnazjalnych, których efekty na forum szkoły przedstawili uczniowie klasy drugiej. Tegoroczne prezentacje to ukłon w stronę historii i matematyki a także uczniowskiej dociekliwości, fascynacji i pokazu umiejętności. Dwie grupy podjęły się zadań ambitnych, którym poświęcili kilka miesięcy badań, poszukiwań, zgłębiania wybranej tematyki z wykorzystaniem różnorodnych źródeł wiedzy, wykonanych rekwizytów, kostiumów, realizacji filmowych oraz technik wizualizacyjnych. Celem prezentacji z historii było ukazanie roli nauki i zaawansowanych badań w odkrywaniu tajemnic przeszłości, szczególnie wielkiej cywilizacji starożytnego Egiptu w projekcie: „Tutenchamon – prawda odkryta” i ich wpływu na rozwój kultury oraz lepsze zrozumienie współczesnego świata. Realizacja miała przybliżyć samotność młodego człowieka-faraona w obliczu potęgi religii, państwa, gospodarki, polityki wewnętrznej i zewnętrznej oraz heroicznej walki o rodzinę. Projekt pod kierunkiem p. Małgorzaty Jaguścik przygotowali uczniowie: Julita Jabłońska, Krystian Meller i Patrycja Tylmanowska.

Drugi projekt: „Matematyka wokół nas” – to przekonujący sposób na polubienie matematyki od nowa, pokazanie w humorystyczny, przystępny i ciekawy sposób, że towarzyszy ona nam w wielu obszarach codziennej aktywności. Jest wpisana w zwyczajne sprawy, zmierzone, policzone, przewidziane i te całkiem niespodziewane, w rytm naszego życia bez względu gdziekolwiek on miałby się realizować. Projekt pod kierunkiem p. Ilony Kuczyńskiej przygotowali uczniowie: Paweł Kamiński, Kamil Lebelt i Dagmara Lewandowska. Wspólnym mianownikiem obydwu wzorowo przygotowanych i zaprezentowanych projektów, choć na pozór tematycznie odległych było ukazanie człowieka w świecie nauki, określanego jako najsłabsza trzcina w przyrodzie – acz trzcina myśląca czyli taka, która ma niepowtarzalną zdolność czynienia świata lepszym. Uczestnicy i opiekunowie projektów serdecznie dziękują dyrekcji, nauczycielom, koleżankom i kolegom za udział w prezentacjach i słowa uznania. 

-----------------------------------------------------------

Wycieczka do Torunia

     5 maja br. przedszkolaki oraz uczniowie oddziałów z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną, uczestniczyli wraz z opiekunami w wycieczce do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był teatr Baj Pomorski, gdzie dzieci obejrzały spektakl pt. "Przytulaki". Tematyka przedstawienia dotyczyła głównie kształtów, kolorów i zwierząt. Dzieci z zaciekawieniem wpatrywały się w aktorów, którzy poprzez gesty i proste rekwizyty pokazywali różne rodzaje emocji i uczuć. Spektakl odbywał się w pokoju zabaw wypełnionym miękkimi, kolorowymi poduszkami o różnych kształtach, przez co był on jeszcze bardziej atrakcyjny. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po toruńskiej starówce. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się fontanna, przy której był czas na zabawę i wspólną fotografię. Ostatnim punktem wyjazdu był posiłek w restauracji McDonald's. Wszyscy pełni wrażeń i w doskonałych humorach wrócili do domu.------------------------------------------------------

Międzynarodowy Dzień Ziemi

     Międzynarodowy Dzień Ziemi to akcje prowadzone corocznie wiosną a dokładnie 22 kwietnia. Celem tego dnia jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Palący temat – niska emisja”. Dzień Ziemi ma uświadomić młodym mieszkańcom , jak kruchy jest ekosystem ziemi oraz jak duży wpływ na jego niszczenie mają działania człowieka. Z tej to okazji we wtorek 26.04.2016r. w naszej szkole odbyły się ogólne zajęcia prowadzone metodą metaplanu na temat stanu środowiska naturalnego naszej planety, w które włączyły się wszystkie klasy. Zajęcia miały uświadomić uczniom zjawisko i skutki wysokiej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz pokazać metody ochrony przed nimi. Były one okazją do rozwijania edukacji ekologicznej i integracji szkolnej. Następnie uczniowie w grupach z pomocą wychowawców i nauczycieli różnymi technikami wykonali plakaty „Co zrobić aby zmniejszyć szkodliwą emisję i chronić Ziemię” ,które zostały krótko omówione przez przedstawicieli klas. Na uroczystości zostały również rozstrzygnięte konkursy odbywające się w szkole z tej okazji: Konkurs klasowy „Coś z niczego”, w którym przedstawiciele klas prezentowali przedmioty użytkowe z odpadów wykonane wcześniej – wszystkie klasy i uczestnicy zdobyli wyróżnienia i dyplomy.

Konkurs przyrodniczo-ekologiczny na wszystkich etapach edukacyjnych – I miejsce zajął J. Włodarczyk – klasa I ZSZ, - II miejsce M. Grodzicki – kl. I gimn., D. Lewandowska – kl. II gimn., III miejsce – P. Tylmanowska - kl. II gimn, P. Sitkowski i A. Jurkiewicz – kl. II ZSZ. Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Obchody Dnia Ziemi pomogły dostrzec piękno naszej planety oraz były okazją do przypomnienia, że jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska, w którym żyjemy. Imprezę przygotowały: M. Winnicka i K. Myślińska.

--------------------------------------------------------

Stop używkom

     17 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne dotyczące zagrożeń, jakie niesie z sobą zażywanie dopalaczy. Zajęcia poprowadziły panie: Elżbieta Turowska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz Dorota Rupińska z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach. W pierwszej uczestniczyli uczniowie klas V- VI Szkoły Podstawowej oraz klasy I- III Gimnazjum. Druga grupa obejmowała uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Panie ostrzegały przed zażywaniem substancji niewiadomego pochodzenia i uświadamiały konsekwencje takiego zachowania. Pracownik sanepidu ukazała konsekwencje zdrowotne, jakie niosą z sobą dopalacze oraz inne substancje psychoaktywne. Pani policjantka natomiast ukazała konsekwencje prawne, jakie niesie z sobą zarówno posiadanie jak i zażywanie zabronionych używek.

  

-----------------------------------------------------------

Wojewódzki Konkurs Wokalny

     28 kwietnia 2016 roku odbył się Wojewódzki Konkurs Wokalny dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną pod hasłem: „Dostrzeż mnie – trzeźwy umysł, czyste serce”. Organizatorami spotkania byli: Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Zespół Szkół im. Marka Kotańskiego w Inowrocławiu.W konkursie wzięło udział 77 uczestników z 25 placówek szkolnictwa specjalnego z naszego województwa. Uczniowie Arkadiusz Czułczyński oraz Dawid Laskowski z Zespołu Szkół Nr 5 w Rypinie wykonali utwory ze specjalnie napisanym tekstem do znanych melodii. Swoim występem zachwycił wszystkich widzów oraz Jury Arkadiusz Czułczyński otrzymując Złoty Bilet i zdobywając pierwsze miejsce w konkursie. Jego utwór – mix wokalu oraz beatboxu mówił o potrzebie zmieniania dziwnego świata, pełnego zła, na lepszy i piękny świat. Dawid Laskowski otrzymał wyróżnienie równoznaczne z zajęciem czwartego miejsca. Trud i zdolności rypińskich artystów został nagrodzony nie tylko zaszczytnymi miejscami, ale także nagrodami rzeczowymi. Uczniów do udziału w konkursie przygotowywały panie Renata Bojarska oraz Sylwia Maćkiewicz, która jednocześnie była autorką tekstów piosenek. 

-----------------------------------------------------------------

Światowe Dni Wiedzy na Temat Autyzmu

     Światowe Dni Wiedzy na Temat Autyzmu obchodziliśmy w czwartek, 7 kwietnia w sali kina Rypińskiego Domu Kultury. Jest to inicjatywa podjęta w związku z ogólnoświatową akcją, mającą na celu propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, kształtowanie postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji osób z autyzmem oraz okazanie solidarności dla ich rodzin. Organizatorem obchodów powiatowych był ZS Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie pod dyrekcją mgr Jarosława Tomkowskiego, a patronat honorowy nad imprezą objął starosta rypiński mgr inż. Zbigniew Zgórzyński. W wydarzeniu wzięły udział osoby z autyzmem, ich rodziny, władze, specjaliści, młodzież oraz wszyscy zainteresowani.

W pierwszej części odbyła się konferencja, na której zaprezentowane zostały informacje na temat trudnych zachowań oraz problemów wieku dorastania osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Wykład poprowadziły terapeutki – mgr Małgorzata Głowińska – Dziki i mgr Katarzyna Sochacka, reprezentujące Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Bydgoszczy.

Część drugą, stanowił montaż słowno – muzyczny pt. „Dotknąć mgły”. Bohaterami projektu byli uczniowie i nauczyciele ZS Nr 5 w Rypinie. Aktorzy przenieśli publiczność do magicznego świata pokrytego mgłą, barwami, ruchem i dźwiękiem, a prowadząca przybliżyła najbardziej symptomatyczne cechy autyzmu, z ich wyjątkowością i trudnościami. Wzruszającymi momentami były piosenki, film, przedstawiający dzieci z autyzmem ZS Nr 5 oraz wiersz „Kraina inności”, w wykonaniu niezwykłych chłopców - Adama Kaślewicza i Kamila Derkowskiego. Pełne wzruszeń i emocji przedstawienie zostało nagrodzone owacjami na stojąco. Na koniec zebrani wyszli przed budynek kina, gdzie Starosta Rypiński symbolicznie zapalił niebieskie lampki, a uczestnicy wypuścili w niebo niebieskie balony na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. W organizację obchodów tego dnia zaangażowani byli uczniowie, dyrekcja oraz wszyscy nauczyciele ZS Nr 5 w Rypinie. Główni koordynatorzy: p. Renata Pilarska i p. Sylwia Maćkiewicz.

Organizatorzy dziękują osobom, instytucjom i urzędom, które wsparły organizację tego wydarzenia, a w szczególności: Starostwu Powiatowemu w Rypinie, F.H.U. „Pati”, Radzie Rodziców ZS Nr 5 w Rypinie, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Rypinie dyrektorowi RDK - Grzegorzowi Ziomkowi oraz specjaliście od nagłośnienia i efektów specjalnych p. Jarosławowi Majewskiemu.

 

----------------------------------------------------

,,Wiosno przyjdź”

     Dnia 04.04.2016r. w naszej szkole odbyła się impreza z okazji Pierwszego Dnia Wiosny pt. ,,Wiosno przyjdź”. Po odczytaniu listu od Pani Wiosny, uczniowie podzieleni na grupy wykonali plakaty przedstawiające ,,Wiosnę” oraz ,,Marzannę”. Piękne, kolorowe prace zostały wywieszone na korytarzu szkolnym. Następnie odbył się konkurs pt. ,,Mam talent”. Uczniowie: J. Straus, M. Skonieczny, K. Dąbrowska, M. Szmyt, A. Czułczyński, D. Laskowski zaprezentowali swoje talenty wokalne oraz taneczne a Michał Skonieczny zagrał na gitarze. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Uczniowie odgadywali również zagadki o tematyce wiosennej i uczestniczyli wspólnie z wychowawcami w Kalamburach. Impreza była wyjątkową okazją do wzajemnego zintegrowania się ale przede wszystkim była świetną zabawą.

 ---------------------------------------------------------

Stół Wielkanocny 2016

     W dniu 23 marca odbyła się  tradycyjna uroczystość szkolna Stół wielkanocny. Jak co roku ubrano, przystrojono i suto zastawiono stół, przy którym odbyło się wspólne biesiadowanie. Uczniowie przypomnieli o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych oraz wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój piosenkami i wierszami. Na koniec pan Dyrektor złożył wszystkim życzenia i zaprosił do wspólnego stołu. Jak co roku cała uroczystość przebiegła w ciepłej, rodzinnej atmosferze.-----------------------------------------------------------

Potyczki Przedmiotowe

     Dnia 22.03.2016r. już po raz kolejny odbyły się Potyczki Przedmiotowe. Celem tej imprezy było: rozwijanie zainteresowań, popularyzowanie wiedzy z różnych przedmiotów oraz kształtowanie zasad współzawodnictwa. Zadaniem tej inicjatywy jest także przygotowanie uczniów do sprawdzianu w Szkole Podstawowej oraz do egzaminu zewnętrznego w Gimnazjum. W „potyczkach” brały udział trzyosobowe reprezentacje klas Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uczniowie rozwiązując zadania w zespołołach zadaniowych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, doskonalić umiejętności z różnych przedmiotów oraz pracy w grupie. Nad przebiegiem konkursu czuwało powołane jury. Przyznano następujące miejsca: I miejsce – klasa III ZSZ, II miejsce – klasa II Gimnazjum, III miejsce – klasa I - II ZSZ. Na wszystkich czekały dyplomy. Imprezę przygotowali: M Winnicka, E. Sobiechowska, K. Myślińska, M. Krajewska.

 ------------------------------------------------------------------

XIX Rejonowy Turniej Tenisa Stołowego

     W dniu 5 marca w ZSNR5 w Rypinie odbył się XIX Rejonowy Turniej Tenisa Stołowego. W turnieju udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 we Włocławku, Zespołu Szkół Specjalnych w Lipnie, Zespołu Szkół nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu, ZSNR 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie, ZSNR 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie, ZSNR 1 im. Ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie i ZSNR 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: młodsi i starsi. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów: Patrycja Tylmanowska, Kasjan Piwczyński, Wadim Straus, Jakub Ratkowski, Paweł Kamiński.

Rywalizacja była bardzo zacięta i wszyscy pamiętali o zasadach fair play.

W klasyfikacji grupowej I miejsce zajął ZSNR 3 z Golubia-Dobrzynia, II miejsce ZSS z Lipna, III miejsce ZSSNR 3 z Włocławka ,IV miejsce ZSNR5 z Rypina, V miejsce ZSNR3 z Rypina, VI miejsceZSNR2 z Rypina i ostatnie miejsce ZSNR1 z Rypina Nasza uczennica Patrycja Tylmanowska wywalczyła IV miejsce w grupie dziewcząt młodszych.

 ------------------------------------------------------------------

Wielu radosnych chwil

z okazji Świąt Wielkanocnych,

serdecznych spotkań rodzinnych

i smacznego jajka

życzą

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

--------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     Dnia 25 listopada dzieci z oddziałów przy ulicy Dworcowej, przy Zespole Szkół nr 5 im. J Twardowskiego w sposób szczególny uczciły „Dzień Pluszowego Misia” Dzieci przybyły do klas wraz ze swoimi ulubionymi pluszowymi przyjaciółmi.. Razem z nimi pląsały, tańczyły, rozwiązywały misiowe zagadki. Wykonywały masażyki, wyklejały portrety metodą origami swoich pluszowych przyjaciół. Zawitał , również gość specjalny ”Miś”. Dzieci wspólnie z Misiem bawiły się, robiły pamiątkowe zdjęcia .Zabawa wszystkim sprawiała dużą radość . Po części artystycznej był również czas na poczęstunek oraz pyszny „Kubusiowy „ tort.

 ---------------------------------------------------------------------

III nagroda w wojewódzkim konkursie pt. „Wybieram zdrowie – wybieram życie”

     19 lutego br. w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” w Bydgoszczy Sandra Dąbrowska odebrała III nagrodę w wojewódzkim konkursie pt. „Wybieram zdrowie – wybieram życie”. Był to konkurs profilaktyczny dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, którego celem było rozwijanie uzdolnień i pasji, ale także wzmacnianie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Konkurs był elementem cyklu spotkań, konkursów i imprez skierowanych do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi organizowanych w ramach Forum Dyrektorów Szkół Specjalnych i Integracyjnych Województwa Kujawsko- Pomorskiego.

 

---------------------------------------------------------------------

Międzyszkolny Konkurs Piosenki Zimowej

     Choć za oknem aura zupełnie wiosenna, w Zespole Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie, odbył się konkurs Piosenki Zimowej. Dnia 16.02.2016 r. nasza szkoła zamieniła się w zasypaną śniegiem krainę. Do konkursu przystąpili także przedstawiciele Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy. Artyści występowali w dwóch kategoriach: piosenka grupowa oraz indywidualna. Zabawa była wspaniała, a Jury wyłoniło zwycięzców.

Każdy z uczestników otrzymał pluszowy upominek, dla klas pomoce edukacyjne, a dla szkoły kulę dyskotekową. Zakup nagród oraz dodatkowych atrakcji był możliwy dzięki lokalnym sponsorom. Dziękujemy Stowarzyszeniu Inicjatywa, Firmie Kaufmann, Cukierni Piotr Malinowski, Wytwórni Styropianu - Jan Gutkowski, Państwu Dorocie i Lechowi Olszewskim oraz Państwu Danucie i Krzysztofowi Żbikowskim, a także wszystkim nauczycielom ZS nr 5 za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie oraz przebieg konkursu.

 

--------------------------------------------------------------

BAL KARNAWAŁOWY

     Dnia 04.02.2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w balu karnawałowym. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Każde dziecko dumnie prezentowało się w swoim karnawałowym przebraniu. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz schrupać ciasteczka, paluszki, czy słodkie cukierki. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Kolejny bal już za rok.

  

 

----------------------------------------------------------

Bal karnawałowy dla klas młodszych

 

     Dnia 08.02.2016r w naszej szkole odbył się Bal karnawałowy dla klas młodszych. Uczniowie przebrani w kolorowe stroje: wróżki, piraci, policjanci, rycerze, księżniczki świetnie się bawili a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Były też konkursy m.in. pokaz mody, taniec z krzesłami, kto pierwszy zje jabłko zawieszone na nitce, taniec z balonem, w których wszyscy chętnie uczestniczyli a za udział otrzymali słodkie upominki. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soku. Panowała bardzo miła, wesoła atmosfera.

  

----------------------------------------------------------------

BOŻE NARODZENIE 2015 !!!

Serdeczne życzenia wielu radosnych chwil
spędzonych z bliskimi oraz dużo radości
i spokoju nie tylko w czasie
Świąt Bożego Narodzenia,
ale także w każdym dniu
nadchodzącego Nowego Roku

składają: Dyrektor, Grono Pedagogiczne
i Społeczność Uczniowska
Zespołu Szkół Nr 5 w Rypinie.

---------------------------------------------------

Jasełka 2015

 

Bóg się rodzi to pierwsze słowa popularnej kolędy i jednocześnie zwiastun przyjścia ucieleśnionego Boga na ziemię, do każdego człowieka. Historycznie w Betlejem Judzkim, w wymiarze religijnym i metafizycznym dokonujące się każdego roku na naszych oczach. Bóg leży w żłobie to kolejny ważny symbol nadchodzących Świąt. Bóg staje się człowiekiem, schodzi bardzo nisko i de profundis woła do człowieka: przyjdź do mnie! To właśnie od słowa żłób (staropolskie jasło) wywodzą się jasełka – widowisko poświęcone Bożemu Narodzeniu, wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Dzięki naszym uczniom udało się nam również w tym roku przygotować okazjonalną inscenizację pt: „Jasełka ulicy”. Skąd taki tytuł?

Scenariusz zakładał odejście od klasycznego podejścia do tematu, w którym częstym motywem są dzwoneczki, osiołki i jodełka. Odejście od ludowości nie oznaczało jednak utraty ludzkiego wymiaru jasełek. Wprost przeciwnie. W naszych Jasełkach, zresztą tak jak i w rzeczywistości, Jezus przychodzi do zwykłych ludzi, którzy zaprzątnięci są swoimi codziennymi sprawami, problemami i troskami. Na scenie pojawiają się kolejni bohaterowie, w których role świetnie wcielili się nasi uczniowie. To zwykli ludzie: „zaganiany” biznesmen, dla którego najważniejsze jest podpisać umowę jeszcze przed świętami. Nastolatki, które myślą o nowej sukience i mnóstwie wolnego czasu, bo „nie ma szkoły”. Starsze panie na ławeczce opowiadają o swoich dzieciach. Jedna z nich spędzi Wigilię samotnie, bo syn wyjechał do Zakopanego Wreszcie pojawia się rodzina, która jest totalnie zaprzątnięta przygotowaniami do świąt, wpadając w szał zakupów i przedświątecznego marketingu. Tylko dziecko jeszcze pamięta o tym, dlaczego Boże Narodzenie jest takie ważne.

W tłumie pojawia się również Święta Rodzina, całkowicie uwspółcześniona. Zmierza do swojego Betlejem. Nikt na nią nie zwraca uwagi. Tylko pastuszkowie i królowie wiedzą. Pewnie nie poznalibyśmy tych wszystkich ludzi, gdyby nie reporter z kamerzystą, którzy przeprowadzają wśród ludzi przedświąteczny quiz, zadając podstawowe pytanie: „Czym dla Ciebie są Święta Bożego Narodzenia?”. Pytanie jest również, a może przede wszystkich skierowane do widza, czyli do każdego z nas. Czy dostrzegam to, co się dzieje wokół mnie? Czy dostrzegam to, że Bóg nadchodzi i wreszcie, czy mam w sobie na tyle wrażliwości, aby w świątecznym zgiełku dojrzeć drugiego człowieka? Czy gdy zapuka do moich drzwi, wpuszczę go czy odpowiem: „Sorry, ale to miejsce musi pozostać tradycyjnie puste”

 --------------------------------------------------------

Jasełka klas młodszych

 

     Boże Narodzenie to czas długo oczekiwany przez nas wszystkich, a zwłaszcza przez dzieci. Czas kiedy wszyscy rodzinnie zasiadają do stołu, dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy oraz obdarowują się prezentami. W czwartek, 17 grudnia, w Zespole Szkół nr 5 w Rypinie dzieci z klas I-III SP, I-III SP "A" oraz IV-VI "U" przygotowały dla swoich bliskich jasełka. Z dużym przejęciem i wzruszeniem prezentowały krótkie wierszyki oraz kolędy. Po uroczystości dzieci wraz z wychowawcami oraz rodzicami udali się do klasy na wspólną Wigilię. Tu czekały na wszystkich opłatek i ciasta wigilijne. Całość dopełniły lecące w tle kolędy. Panowała miła, ciepła i rodzinna atmosfera.

 

----------------------------------------------------------------

Mikołajki na sportowo

 

     Dnia 04.12.2015 r. odbyły się w naszej szkole Mikołajki na sportowo. Zabawa rozpoczęła się tańcem aktywizującym, którego uczyły skoczne renifery. Poprzez różne konkursy, pokaz jazdy na deskorolce Wadima, a także występ bitujących Justina i Arka dotarliśmy do zawodów sportowych, w których mogli zmierzyć się wszyscy chętni. Finałem tego dnia była oczywiście wizyta Mikołaja. Został on powitany brawami, a w podziękowaniu za otrzymane prezenty zaśpiewaliśmy wspólnie 100 lat. Dziękujemy organizatorom imprezy, a szczególnie sponsorom dzięki którym dzieci mogły otrzymać paczki.

 

-------------------------------------------------------------------

MIKOŁAJKI

     Dnia 4.12.2015 roku w oddziałach przy ulicy Dworcowej Zespołu szkół nr 5 im. J. Twardowskiego w Rypinie, zostały zorganizowane „Mikołajki”. W imprezie wzięło udział 7 dzieci wraz z wychowawcami. Oprócz wielu zabaw, największą atrakcją tego dnia były prezenty, które wręczył dzieciom sam św. Mikołaj.

 

-----------------------------------------------------------------

SPOTKANIE WIGILIJNE

     Dnia 22 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne w oddziałach przy ulicy Dworcowej przy Zespole Szkół nr 5 im J. Twardowskiego w Rypinie, podczas którego  wspólnie kolędowano, odbyły się występy dzieci-jasełka i składano sobie życzenia. Piękna scenografia, stroje aniołków, sprawiły ,że szybko przenieśliśmy się w nastrój świąteczny. Ten dzień był naprawdę magiczny i wyjątkowy.

 

------------------------------------------

 

,,Bezpieczna Szkoła"

 

     W naszej szkole rozpoczął się cykl zajęć ,,Bezpieczna szkoła". Zajęcia mają na celu uświadomienie uczniom z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w codziennym życiu oraz ukształtowanie nawyków pożądanych zachowań w sytuacji zagrożenia. Program został wzbogacony o elementy działań praktycznych i twórczych, dzięki którym uczniowie w większym stopniu mogą przyswoić sobie określone normy zachowań oraz stosować się do nich. Zajęcia mają także na celu wyrobienie w uczniach określonych postaw i umiejętności w kontaktach z rówieśnikami oraz prawidłowego zachowania w różnych okolicznościach.

Treści cyklu zajęć są zgodne z założeniami programu ,,Bezpieczna+" przyjętego przez Radę Ministrów na lata 2015-2018 oraz programu ,,Bezpieczna Szkoła", opracowanego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy.

 -----------------------------------------------

Wycieczka do teatru

 

27 listopada uczniowie wraz z nauczycielami pojechali do teatru w Płocku na spektakl  ,,Kot w butach”. To historia o mądrym i sprytnym kocie, który sprawia, że jego biedny i niezbyt zaradny pan odnosi sukces. Stary młynarz przed śmiercią dzieli swój majątek między trzech synów. Najmłodszy dostaje tylko kota, do tego dziwnego, który nie dość, że mówi, to jeszcze chodzi w butach posiadających magiczną moc. Chłopiec i sympatyczny zwierzak szybko się zaprzyjaźniają, wyruszają w podróż pełną przygód, porywającej muzyki i tańca. W drodze spotykają wiele barwnych postaci, które uczą młodego młynarczyka pracowitości i wiary we własne siły. Lekkie, dynamiczne i bardzo dowcipne przedstawienie zawładnęło sercami wszystkich widzów, także dzięki efektom specjalnym. Niezwykle zabawny, pomysłowy i sprytny kot w butach przekonywał, że inteligencja, bystrość umysłu i wiara w siebie znaczą więcej niż bezwzględna siła, czy podstępna moc. Wycieczka miała na celu ukazanie wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu oraz dała uczniom przede wszystkim możliwość obcowania z teatrem, sztuką aktorską i żywym słowem. Organizatorem wyjazdu była Renata Bojarska - szkolny pedagog w ramach realizacji oddziaływań profilaktycznych. Przedstawienie było niezapomnianą przygodą dla wszystkich.

 

---------------------------------------------------------

„Przysłowia mądrością narodów”

     20 listopada 2015 kolejny raz wzięliśmy udział w Międzygminnym Konkursie „Przysłowia mądrością narodów”, który odbył się w Borzyminie. Jego celem było zwrócenie uwagi na obecność przysłów w naszym życiu, rozbudzenie zainteresowania nimi, wskazanie możliwości oraz źródeł ich poznania. Udział w konkursie wzięła Sandra Budzichowska uczennica klasy III, którą przygotowała p. M. Krajewska. Dziewczynka wykazała się dużą wiedzą na temat przysłów i powiedzeń. Otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową. Idea popularyzowania znajomości przysłów wśród dzieci i młodzieży na pewno przynosi dobre rezultaty zarówno wychowawcze, jak i poznawcze, dlatego warta jest rozpowszechnienia.

----------------------------------------------------------------------

 

"Śniadanie daje moc"

     W dniu 6 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Zdrowego Śniadania w ramach ogólnopolskiej akcji pt: "Śniadanie daje moc". Na początku obejrzeliśmy krótka prezentacje multimedialna pt. „Zdrowe śniadanie na 5” dzięki której dzieci dowiedziały się co powinniśmy jeść aby nasze śniadanie było zdrowe. Następnie dzieci zobaczyły kilka zdjęć przedstawiających fajne i śmieszne pomysły na zrobienie kolorowej kanapki. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania i nazywały produkty widziane na ilustracjach. Ostatnim i najbardziej wyczekiwanym etapem uroczystości było wspólne przygotowanie zdrowych i kolorowych kanapek. Na stołach nie zabrakło zdrowych i bogatych w witaminy warzyw takich jak: ogórki, papryka, sałata, pomidory, rzodkiewka.

     Akcja ta miała za zadanie promowanie zasad prawidłowego odżywiania.

--------------------------------------------------------

Wizyta andrzejkowa w muzeum

     Dnia 24 listopada uczniowie klas IV-VI pod opieką pań: E. Sobiechowskiej i M. Krajewskiej wybrali się do Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. Uczestniczyli w lekcji poświęconej zwyczajom i obrzędom andrzejkowym, która miała na celu przypomnienie tradycji i wierzeń związanych z dniem św. Andrzeja, zakorzenionych w ludowej tradycji wróżb i przepowiedni.

-----------------------------------------------

Malować stopą !

     Dnia 19.11.2015 roku w naszej szkole gościła Pani Małgorzata Waszkiewicz – Artystka należąca do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami AMUN.

Pani Małgosia urodziła się w 1973 roku we Włocławku. W wyniku dziecięcego porażenia mózgowego nastąpił u niej całkowity niedowład kończyn górnych i uszkodzenie mowy. Malować stopą zaczęła od 1998 roku - jest samoukiem. Malowanie jest dla niej sposobem na życie i pasją.

Podczas spotkania uczniowie mogli usłyszeć historię Pani Gosi i zobaczyć na własne oczy jak powstaje obraz miniaturka. Wszyscy uczestnicy byli pełni podziwu dla Artystki, która rozpromieniała wokół siebie radość i dawała cenną lekcją pokory, cierpliwości i siły jaką człowiek powinien czerpać z wiary w Boga.

 -------------------------------------------------------------------------

,,Gotuj z mamą”

     Dnia 25 listopada 2015r. miała miejsce III edycja zajęć integrujących wychowawcę – rodzica – ucznia pod hasłem ,,Gotuj z mamą”.

Temat przewodni tegorocznej edycji to ,, Warzywa – żyj zdrowo”. Uczniowie poszerzali wiedzę na temat warzyw, źródeł pochodzenia, walorów odżywczych i zdrowotnych. Mieli możliwość odróżniania i nazywania warzyw po zapachu, dotyku, smaku. Porównywali walory smakowe soków wytworzonych przez siebie pod okiem nauczycieli. Uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu nauczycieli ,, Na straganie”. Pomagali w przygotowaniu książeczek kulinarnych zawierających przepisy wykonanych potraw. Uczniowie pod opieką mam i wychowawców przygotowywali zdrowe posiłki z warzyw. Na stole zagościła zupa jarzynowa, sałatki, surówki, leczo warzywne, warzywa duszone, muffinki szpinakowe i ciasto dyniowe. Zwieńczeniem zajęć o tematyce warzywnej był wybór Króla Warzyw najczęściej goszczonego w domach uczniów.

Wyrazy podziękowania dla mam uczestniczących i pozytywnie zaangażowanych w życiu naszej szkoły: pani Marii Suwały, Elżbiety Kaślewicz, Sylwii Derkowskiej, Renaty Żbikowskiej, Honoraty Agatowskiej, Agnieszki Betlejewskiej, Sylwii Karpińskiej oraz dla wszystkich nauczycieli wspomagających imprezę szkolną.-------------------------------------------------------

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

     W Zespole Szkół Nr 5 w Rypinie 16 listopada 2015r. zorganizowano zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Celem zajęć było kształtowanie u uczniów postawy akceptacji  i tolerancji wobec innych osób oraz ukazanie różnych kontekstów i przejawów tolerancji  w codziennym życiu. Podczas zajęć  przybliżono historię Międzynarodowego Dnia Tolerancji, zaprezentowano filmiki z udziałem uczniów Zespołu Szkół Nr 5 dotyczących tolerancyjnych zachowań. Przedstawiono prezentację multimedialną oraz piosenki z teledyskami dotyczącymi ww. tematyki. Następnie omówiono treści wykonanej gazetki szkolnej oraz wspólnie z uczniami stworzono Drzewko Tolerancji z szablonów dłoni wszystkich dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły. Pod koniec zajęć rozdano uczniom ulotki na temat tolerancji. Zajęcia przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych: dla uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, SPP i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Zajęcia przeprowadziły p. Izabela Szymańska, p. Anna Walasiewicz oraz p. Sylwia Maćkiewicz.---------------------------------------------------------

,,Święto Pieczonego Ziemniaka”

     Dnia 21 .10.2015, jak co roku, odbyło się ,,Święto Pieczonego Ziemniaka”,. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne,  tym razem impreza musiała odbyć się w budynku szkolnym. Nie przeszkadzało to jednak w tym, aby zabawa była udana. Na początku uczniowie zapoznali się z historią ziemniaka, która bardzo zainteresowała wszystkich. Następnie odbyły się ziemniaczane konkurencje, w których uczniowie mogli wykazać się szybkością i zwinnością, a swoją wyobraźnią i zdolnościami plastycznymi ,podczas wykonywania plakatu pt,, Ziemniaczane cudaki”. Po wyczerpujących konkurencjach sportowych wszyscy zajadali się pieczonymi ziemniaczkami, kiełbaskami wraz z pyszną sałatką ziemniaczaną. Humory  dopisały, więc i zabawa była znakomita!

-----------------------------------------------------------

"Śniadanie daje moc"

     W dniu 6 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Zdrowego Śniadania w ramach ogólnopolskiej akcji pt: "Śniadanie daje moc". Na początku obejrzeliśmy krótka prezentacje multimedialna pt. „Zdrowe śniadanie na 5” dzięki której dzieci dowiedziały się co powinniśmy jeść aby nasze śniadanie było zdrowe. Następnie dzieci zobaczyły kilka zdjęć przedstawiających fajne i śmieszne pomysły na zrobienie kolorowej kanapki. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania i nazywały produkty widziane na ilustracjach. Ostatnim i najbardziej wyczekiwanym etapem uroczystości było wspólne przygotowanie zdrowych i kolorowych kanapek. Na stołach nie zabrakło zdrowych i bogatych w witaminy warzyw takich jak: ogórki, papryka, sałata, pomidory, rzodkiewka. Akcja ta miała za zadanie promowanie zasad prawidłowego odżywiania.------------------------------------------------------------------------------

XIV edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza

     23 października odbyła się XIV edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza, organizowanego przez Ośrodek Kultury Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rypinie. Uczestników konkursu i opiekunów powitała prezes Stowarzyszenia Zenobia Rogowska. Burmistrza Pawła Grzybowskiego, który jest Honorowym Patronem Konkursu reprezentowała Monika Kalinowska – kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej. Naszą szkołę reprezentował Kasjan Piwczyński uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej przygotowany przez panią M. Krajewską.

--------------------------------------------------------------------

,,Bezpieczna Szkoła"

     W Zespole Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego rozpoczął się cykl zajęć ,,Bezpieczna szkoła". Zajęcia mają na celu uświadomienie uczniom z jakimi zagrożeniami  mogą spotkać się w codziennym życiu oraz ukształtowanie nawyków pożądanych zachowań w sytuacji zagrożenia. Program został wzbogacony o elementy działań praktycznych i twórczych, dzięki którym uczniowie w większym stopniu mogą przyswoić sobie określone normy zachowań oraz stosować się do nich. Zajęcia mają także na celu wyrobienie w uczniach określonych postaw i umiejętności w kontaktach z rówieśnikami oraz prawidłowego zachowania w różnych okolicznościach.

Treści cyklu zajęć są zgodne z założeniami programu ,,Bezpieczna+" przyjętego przez Radę Ministrów na lata 2015-2018 oraz programu ,,Bezpieczna Szkoła", opracowanego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy. 

--------------------------------------------------------

Spektakl ,,Nie jesteś sam”

     21 października uczniowie mogli obejrzeć spektakl ,,Nie jesteś sam” zaprezentowany przez Teatr ,,Kurtyna” z Krakowa. Aktorzy przedstawili problemy i zagadnienia związane z momentem przejścia dzieci w kolejny etap edukacji szkolnej i dojrzewania. Pokazano zagrożenia związane z budowaniem indywidualnej pozycji w grupie rówieśniczej, przemoc i agresję oraz zagrożenia, jakie niesie za sobą stosowanie przez młodzież różnych używek, a w szczególności dopalaczy. Młodzi widzowie identyfikując się z bohaterką, mieli szansę uzyskać kilka cennych rad. Podkreślono ważną rolę rodziny i nauczycieli. Aktorzy w ciekawy i zrozumiały dla uczniów sposób omawiali zagrożenia dla zdrowia i życia młodego pokolenia i ich rodzin powodowane przez wiele substancji psychoaktywnych, zakazanych, lecz wciąż dostępnych na rynku.

----------------------------------------------------------------

Warsztaty profilaktyczne

     19 października nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez specjalistów z Teatru Profilaktyki i Edukacji ,,Maska”. Zajęcia prowadzone były z podziałem na grupy wiekowe. Uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach ,,Nie jestem inny” na temat tolerancji i poszanowania praw drugiego człowieka. Uświadamiali sobie znaczenie tolerancji oraz konsekwencje jej braku.

Uczniowie szkoły zawodowej brali udział w warsztatach ,,Twoje życie to Twoje decyzje”. Zajęcia miały na celu uświadomienie młodym ludziom jak ważne w życiu jest podejmowanie dobrych decyzji. Zdobycie wiedzy i umiejętności  pozwalających na świadome zachowanie abstynencji w wieku młodzieńczym. Uświadomienie, że uzależnienie to choroba, która stopniowo przejmuje władzę nad człowiekiem, zmienia jego system wartości.

---------------------------------------------------------------

Dzień Edukacji Narodowej tym razem „na wesoło”

     Dzień Edukacji Narodowej – jak każdego roku w naszej szkole – nie minął bez echa. Uczniowie z dużym zapałem zaangażowali się w przygotowanie okolicznościowej akademii, tym razem na wesołą nutę. Program szkolnej uroczystości przyjął postać koncertu życzeń. Dwójka prowadzących – Oliwia i Kasjan – z wdziękiem i powagą zapowiadali kolejne gwiazdy występu. Jednak wraz z wejściem na scenę pierwszych występujących, temperatura wzrosła, atmosfera stała się wesoła i zdecydowanie mniej oficjalna. Gag gonił gag, a kolejne salwy śmiechy z sali przełamały definitywnie klimatyczny wystrój jesieni. Występy Companero z gitarą i Zieleni rozgrzały emocje i sprawiły, że tegoroczny występ na długo pozostanie w pamięci zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Po występie Pan Dyrektor tradycyjnie wyróżnił wyróżniających się pracą nauczycieli, z których każdy, oprócz gratulacji, otrzymał piękną różę.

 

---------------------------------------------------------------

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     29 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięły udział 64 osoby. Każdy mógł oddać trzy głosy na wybranych przez siebie kandydatów. Po otwarciu urny i przeliczeniu wszystkich głosów powołano nowy Samorząd Uczniowski. W skład zarządu weszli:

- przewodnicząca: Klaudia Dąbrowska,

- z-ca przewodniczącej: Sandra Witkowska,

- sekretarz: Oliwia Czaplińska,

- skarbnik: Aleksandra Jurkiewicz

- Rzecznik Praw Ucznia: Patrycja Tylmanowska.

-----------------------------------------------------------

„Sprzątanie Świata”

     Ulica Cicha znów wzorowo czysta. W tym roku szkolnym – jak co roku – uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie Świata”. Wszyscy z zapałem spełnili swój obowiązek. Zebrane śmieci zostały następnie wywiezione przez miejscowe służby komunalne. Dobra robota!

-------------------------------------------------

Dzień Chłopaka

     Dzień Chłopaka to święto obchodzone 30 września przez mężczyzn w Polsce – tych starszych i tych młodszych. W naszej szkole również świętowaliśmy. Każdy mężczyzna, z okazji swojego święta, otrzymał drobny, słodki upominek. Wręczaniem upominków zajęły się dziewczyny z Samorządu Szkolnego – Klaudia i Patrycja.

---------------------------------------------------------------

Rehabilitacja nad Bałtykiem

     Już po raz szósty uczniowie z Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego wraz z opiekunami w dniach 19 – 25 września przebywali na  dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym. Tym razem było to Ustronie Morskie, położone niedaleko Kołobrzegu.

  Uczestnicy zakwaterowani byli w dwu, trzy i czteroosobowych pokojach w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym ,,Ewa”. Korzystali tam z pełnego wyżywienia i zabiegów rehabilitacyjnych zaleconych przez lekarza. Bogata baza zabiegowa typu: światłolecznictwo, hydroterapia, krioterapia, elektroterapia, inhalacje, masaże, gimnastyka sprzyjały poprawie sprawności psychofizycznej. Ponadto kuracjusze mogli codziennie korzystać z basenu i jacuzzi znajdującego się 100 metrów od ośrodka.  Na terenie obiektu znajdowała się sala wyposażona w sprzęt sportowy, bilard, sala telewizyjna oraz kawiarnia. Wśród zadrzewionego terenu wokół ośrodka umiejscowione było boisko do piłki siatkowej, miejsce przeznaczone na ognisko, plac zabaw oraz siłownia. Wymienione atuty sprzyjały przebywaniu na świeżym powietrzu, a bliska odległość od morza skłaniała do codziennych spacerów i wdychania jodu, do czego dodatkowo zachęcała piękna pogoda. Dodatkową atrakcją z jakiej skorzystali uczniowie był wyjazd do indiańskiej wioski w Zieleniewie. Z chwilą przekroczenia bram dzikiego zachodu atrakcja goniła atrakcję. Twarze dzieci zostały ozdobione indiańskimi symbolami, żeby móc odbyć podróż w czasie. Mieli okazję przejechać się bryczką oraz skorzystać ze staroświeckiej karuzeli. Zwiedzili mini zoo i jeździli konno. Dzieci ujeżdżały także mechanicznego byka oraz jeździły  samochodami na autodromie. Nie mniejszym powodzeniem cieszyła się beczka śmiechu oraz strzelanie z łuku. Wyjazd sprawił dzieciom wiele radości.

Turnusy rehabilitacyjne mają bardzo wielkie znaczenie dla naszych uczniów, spełniają bardzo istotną rolę w wyrównywaniu ich szans życiowych. Wyjazd na taki turnus daje dzieciom i młodzieży możliwość skorzystania z rehabilitacji zdrowotnej poprzez odpowiednie zabiegi, integrację środowiskową, wzajemne wspieranie się i tworzenie więzi. Taki wyjazd to też aktywny wypoczynek i różnorodna pod względem form rekreacja, możliwość wspólnego uprawiania turystyki oraz zabawa w przyjaznym gronie i środowisku. Ponadto w przypadku naszych uczniów w ten sposób pomagamy rodzinom, które mogą bezpiecznie wysłać swoje pociechy na tak zorganizowaną formę rehabilitacji.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej chłopców szkół specjalnych.

     W dniu18 września na boiskach MOSIR-u zostały rozegrane kolejne już Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej chłopców szkół specjalnych. Organizatorem był ZSNR5 w Rypinie. Gościliśmy drużyny z: Lipna, Włocławka, Chełmży, Warlubia. System rozgrywek każdy z każdym.

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce- Chełmża

II miejsce- Lipno

III miejsce- Warlubie

IV miejsce- Włocławek

V miejsce- Rypin

Najlepszy strzelec z ZSNR4 w Chełmży Krystian Witkowski

Najlepszy zawodnik z Ośrodka szkol- wych. w Warlubiu- Patryk Konkolewski

Najlepszy bramkarz- Zespół Szkół Specjalnych Lipno- Tomasz Kociński

 

-----------------------------------------------------------------------------

XXV Targi Rypin Agra 2015

     W dniach 12 – 13 września 2015 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się XXV Targi Rypin Agra 2015 połączone z Dożynkami Powiatowymi. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, tradycyjnie korowodem dożynkowym i Mszą Świętą Dziękczynną, której oprawę artystyczną uświetniła orkiestra dęta pod batutą Konrada Mazurowskiego. W trakcie imprezy można było podziwiać wiele stoisk promocyjnych, w tym wystawy miejscowych szkół. Nasz szkoła już po raz dziesiąty starała się przybliżyć mieszkańcom swoją ofertę edukacyjną. Na stoisku można było podziwiać ciekawe prace plastyczne, kroniki oraz pomoce dydaktyczne, dzięki którym edukacja w naszej placówce staje się coraz atrakcyjniejsza dla uczniów.

-----------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015 - 2016

---------------------------------------------------------------------------------------

IX Międzyszkolny Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego

      Dnia 02 czerwca 2015 r. Zespół Szkół Nr 5 jak co roku był organizatorem IX Międzyszkolnego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego, adresowanego do uczniów szkół podstawowych Powiatu Rypińskiego. Konkurs miał na celu popularyzowanie twórczości ks. Jana Twardowskiego w środowisku lokalnym, ukazanie piękna języka polskiego, kształtowaniu umiejętności społecznych, oraz integracji uczniów z różnych szkół i środowisk oraz promocję dziecięcych umiejętności artystycznych, Uczestnicy konkursu prezentowali dowolnie wybrane przez siebie utwory z dorobku poetyckiego ks. Jana Twardowskiego w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI

W spotkaniu wzięło udział 11 uczniów z 6 szkół Powiatu Rypińskiego. Prezentowały się następujące szkoły: SP z Zakrocza, SP im. kard. S. Wyszyńskiego z Borzymina, SP z Radzik, SP im. Zygmunta Padlewskiego z Nadroża, SP 3 im. Jana Pawła II z Rypina, ZS Nr 5 im ks. J. Twardowskiego z Rypina.

Profesjonalne jury w składzie: Dyrektor ZS Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego pan Jarosław Tomkowski, pani Zenobia Rogowska dyrektor Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz nauczyciel – bibliotekarz pani Beata Piechowiak oceniło walory artystyczne prezentowanych utworów w każdej kategorii i przyznało wiele wspaniałych nagród i wyróżnień.

W grupie uczniów z klas I-III:

I miejsce zajął Adam Bytner uczeń klasy I SP nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie,

II miejsce przypadło Julii Mazurowskiej uczennicy klasy II SP nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie

III miejsce zdobył Oliwier Majewski uczeń klasy I SP w Zakroczu.

Ponadto przyznano dwa wyróżnienia dla Nadii Laskowskiej uczennicy klasy I SP w Zakroczu i Jessicy Miksy uczennicy klasy I z Borzymina

W grupie klas IV-VI:

I miejsce- Katarzyna Wiśniewska uczennica klasy IV z Nadroża

II miejsce przyznano Patrycji Kusińskiej uczennicy klasy VI SP w Borzyminie

III miejsce zajęła Alicja Michalska uczennica SP w Radzikach

W tej kategorii wiekowej przyznano również 3 wyróżnienia: Kasjanowi Piwczyńskiemu uczniowi kl. V SP przy ZS Nr 5, im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie, Agacie Rutkowskiej uczennicy SP w Radzikach

Po zakończeniu konkursu skrzypaczka pani Beata Godyla zaprezentowała przybyłym dwa utwory na skrzypcach.Podczas obrad jury na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek. Piękne nagrody zawdzięczamy ofiarności  sponsorów: Starostwu Powiatowemu w Rypinie, Cukierni P.Malinowski, oraz Radzie Rodziców w ZS nr 5.

 

-------------------------------------------------------------------

Wycieczka do płockiego ZOO

     Wycieczka do płockiego ZOO była kolejną ciekawą przygodą dla dzieci naszej szkoły. 3 czerwca br. o godzinie 8.15 przedszkolaki oraz uczniowie z oddziałów z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną  wyruszyły autokarem do Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata. Zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Podczas wycieczki, dzieci mały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Zapoznały się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się śmieszne małpki, olbrzymie słonie, wylegujące się na słońcu lwy oraz wysokie żyrafy. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylkowspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu  na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia i upału dzieciom dopisywały humory.----------------------------------------------------------------------------------

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „ Biedronka dla księdza Jana”

     W maju uczniowie naszej szkoły z klasy I-III i IV-V brali udział III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Biedronka dla księdza Jana” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Nowej Wsi i Gminny Ośrodek Kultury w Czudcu. Konkurs skierowany był do uczniów szkól noszących imię ks. Jana Twardowskiego. Celem konkursu było: podtrzymywanie pamięci o patronie, kształtowanie postaw twórczych dzieci i młodzieży, budzenie chęci do poszukiwania i rozwijania talentów oraz doskonalenie umiejętności kształtowania form przestrzennych. W konkursie wzięła udział uczennica klasy III – Roksana Balicka oraz uczeń klasy IV – Patryk Pilśniak. Wyróżnienie za swoją pracę w formie przestrzennej dowolną techniką otrzymał Patryk Pilśniak z klasy IV, który otrzymał nagrodę rzeczową.

  

 

-----------------------------------------------------------------------------

IV wojewódzka olimpiada informatyczna w Brodnicy

 

     Trzecigo czerwca trzech reprezentantów ZSNr5 z Rypina wzięło udział w IV wojewódzkiej olimpiadzie informatycznej w Brodnicy. Rywalizowało ze sobą 5 drużyn: Zespół Szkół ze Świecia, Specjalny Ośrodek szkolno wychowawczy z Grudziądza, ZSNr5 Rypin, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy 2 z Grudziądza oraz Zespół Szkół w Brodnicy.

Uczniowie musieli przepisać poprawnie tekst  w  programie Word, wykonać w edytorze grafiki Paint obrazek według wzoru, rozwiązać krzyżówkę i test a także stworzyć prezentację multimedialną o zwierzętach.

Nasi uczniowie zajęli 4 miejsce. Szkołę reprezentowali: Damian Rutkowski, Marcin Miaskowski i Patryk Sitkowski z klasy I ZSZ.

 

---------------------------------------------------

 

Wycieczka rowerowa

     Uczniowie ZSNr5 wraz z nauczycielami wychowania fizycznego Jowitą Górecką i Cezarym Maciejewskim po raz drugi wzięli udział w wycieczce rowerowej, której celem było propagowanie zdrowego stylu życia oraz spędzania czasu wolnego a także poznawanie walorów estetycznych naszego regionu. Czternastu rowerzystów przejechało trasę od Rypina przez Kowalki, Nadróż, Rudę Zalską, Żałe, Borzymin, wracając do szkoły.

Mimo iż temperatura była bardzo wysoka, wszyscy z uśmiechem na twarzy pokonywali kilometry i już  z niecierpliwością czekają na kolejną wycieczkę, która prawdopodobnie odbędzie się we wrześniu.

 

 

-------------------------------------------------------------

Szkolny Dzień Profilaktyki - Dzień Dziecka

     8 czerwca odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki połączony z obchodami Dnia Dziecka. Celem imprezy było propagowanie aktywnego stylu życia bez uzależnień. Główny nacisk położony był na rozwój swoich zainteresowań i zdolności jako alternatywna forma spędzania wolego czasu. Uczniowie prezentowali swoje pasje takie jak; śpiew, akrobacje na deskorolce, zamiłowanie do piłki nożnej, beatbox. Jedna z dziewcząt wystąpiła w mundurze strażaka, gdyż należy do Ochotniczej Straży Pożarnej, co jest tradycją w jej rodzinie. Uczniowie przekonywali, że każda forma aktywności sprzyja właściwej organizacji czasu wolnego, bez uzależnień, co dobrze odzwierciedlało hasło ,,Lepiej talent potrenować, niż w nałogi się pakować.”  Ciekawą niespodzianką zaplanowaną na ten dzień był pokaz gimnastyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 1. Widzowie z zapartym tchem oglądali popisy akrobatyczne zespołu ,,One” Całą imprezę prowadziła Grupa Teatralna ,,Grupa T” z Torunia. Konferansjerzy jako Piegowata i Żądełko przygotowali program artystyczny dla dzieci „Wyginam śmiało ciało”,             a w nim: nauka tańca, konkursy i zabawy sportowe, plansza do zabaw oraz pokaz gigantycznych baniek mydlanych. Uatrakcyjnieniem festynu był dmuchany byk rodeo, gdzie uczniowie młodsi i starsi chętnie próbowali swych sił. Uczniom prezentującym swoje talenty i pasje wręczono dyplomy oraz słodkie upominki.

Po aktywnie spędzonym dniu wszyscy zregenerowali siły przy grochówce i grillowanych kiełbaskach. Były również lody. Poza świetną zabawą i humorem dopisała również pogoda. Nad całością czuwały panie: Renata Bojarska i Sylwia Maćkiewicz.

------------------------------------------------------

KOLOROWY TYDZIEŃ

     W dniach od 18 – 22 maja 2015r. w naszej szkole zorganizowany został KOLOROWY TYDZIEŃ. W zajęciach brały udział dzieci z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną.

Każdego dnia obowiązywał inny kolor:

·         Poniedziałek kolor żółty – zajęcia prowadzony były pod hasłem „Wokół ula”. Tego dnia dzieci spotkały się z panem Cezarym Maciejewskim, który opowiedział im o pracy pszczelarza.

·         Wtorek kolor zielony – „W leśniczówce”. Dzieci spotkały się myśliwym panem Dariuszem Forczmańskim , który przedstawił im swoją pracę, sprzęt i strój galowy.

·         Środa kolor czerwony – „Spotkanie ze strażakami”. Pan Cezary Nowiński opowiedział dzieciom o swojej pracy. Dzięki życzliwości przybyłych gości dzieci mogły same przekonać się jak działają urządzenia i sprzęt którymi posługują się strażacy.

·         Czwartek kolor niebieski – „Płynie woda”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z „Porannego kręgu”, które przeprowadziła pani Renata Pilarska oraz robiły eksperymenty z wodą przy pomocy pani Marzeny Zaleśkiewicz.

·         Piątek dzień kolorowy – „Tęczowe pożegnanie” Dzieci wspólnie wykonywały kolorowe prace plastyczne nawiązujące do poszczególnych dni „Kolorowego tygodnia”. Były to m.in. stonoga, słoneczko, chmurka, kwiatki, motyle itp.

Organizatorem zajęć i zabaw były panie: Paulina Wysocka i Marzena Zaleśkiewicz.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom oraz zaproszonym gościom za aktywne włączenie się w naszą zabawę.

 

---------------------------------------------------------------------

Uroczystość z okazji Dnia Matki „Kocham Cię Mamo”

     Mama to wielkie słowo, które jest synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama to pierwsze słowo każdego dziecka. Rodzice to najważniejsze osoby w życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też co roku w naszej szkole nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do mam organizując Dzień Matki.

Z tej właśnie okazji 26 maja 2015r. odbyła się uroczysta akademia. Dzieci w strojach galowych zaprezentowały bogaty program artystyczny.

Swój występ rozpoczęli od przywitania przybyłych matek, przedstawienia wierszy, piosenek i życzeń. Następnie uczniowie ze starszych klas zatańczyli poloneza, który okazał się niespodzianką dla przybyłych gości. Podczas wręczania upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno – muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

Impreza została przygotowana przez panią Katarzynę Rucińską i panią Ilonę Kuczyńską.

-------------------------------------------------------------

Urodzinowe kartki dla Kubusia

     Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję „Kartka dla Kubusia” - chłopca cierpiącego na nieoperacyjny nowotwór mózgu. Jego marzeniem było otrzymanie jak największej ilości kartek

z okazji siódmych urodzin. Postanowiliśmy pomóc w realizacji tego marzenia i udało nam się wykonać ok. 50 kartek z życzeniami. Tym samym nasi uczniowie udowodnili, że mają wielkie serca i są chętni do niesienia pomocy i radości innym.

---------------------------------------------------------------------

Marzenia się spełniają...

Spełniło się marzenie uczniów Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie o wyjeździe w góry. W dniach 19 – 22 maja uczestniczyli oni w wyprawie pełnej wrażeń.

I zapewne nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyż wiele grup uczestniczy w tym czasie w podobnych wyjazdach, jednak cel i sens wyjazdu był po prostu wyjątkowy. Można zacząć od tego, że znaczna większość uczestników nigdy nie była w górach, wielu nigdy nie wyjeżdżało z domu, niektórzy musieli zmierzyć się z lękami, obawami, tęsknotą za domem itp., ale nie sposób nie wspomnieć, że aby umożliwić uczniom wyjazd, został on w całości im zasponsorowany.

Na pomysł samego wyjazdu i sposób zdobycia środków wpadła Pani Agnieszka Milewska . To ona przy wsparciu Dyrektora Szkoły Jarosława Tomkowskiego zechciała stworzyć uczniom możliwość przeżycia czegoś więcej....więcej niż szara codzienność – mianowicie poznania odległych zakątków Polski i doznania wyjątkowych chwil. Po wielu miesiącach starań udało się zebrać potrzebną kwotę i Dzieci pod opieką pań: Renaty Bojarskiej, Sylwii Maćkiewicz, Beaty Piechowiak, Moniki Witkowskiej oraz Bożeny Zasady spełniły swoje marzenia.

-       A było co zwiedzać – mówi Pani Beata Piechowiak – Zaczęliśmy od Krakowa, który można by powiedzieć „musnęliśmy” swoją obecnością zwiedzając Katedrę i groby Królów Polski, Kościół Mariacki i spotykając się ze Smokiem Wawelskim.

-       Dotarliśmy do Białego Dunajca, gdzie w Ośrodku Wypoczynkowym Borowy znajdowała się nasza przystań. Kolejnego dnia w słońcu, wietrze, a czasem i deszczu wędrowaliśmy Doliną Kościeliską. Zobaczyliśmy skocznie narciarskie, a wieczorem odprężyliśmy się w basenach termalnych.

-       Mimo pogody, która płatała nam figle dotarliśmy do dnia trzeciego, który rozpoczął się wizytą w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wychowawczym w Zakopanem. Promowaliśmy nasze województwo i sam Rypin. Na ręce Dyrektora placówki wręczyliśmy prezentacje multimedialne o naszym regionie i szkole, materiały reklamowe Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, a wychowankom słodkie upominki. Sami wyszliśmy bogatsi o doświadczenie pracy i życia podobnej do naszej placówki.

-       Niestrudzeni dotarliśmy do Bachledówki, gdzie mogliśmy pomodlić się i podziwiać urok Kościoła i Kaplicy, które są wspaniałym dziełem rąk ludzkich na chwałę Bożą.

-       Nasza droga kolejny punkt znalazła na Gubałówce, z której jak to w górach bywa – zjechaliśmy kolejką torową. Zwiedziliśmy też cmentarz na Pęksowym Brzysku w Zakopanem, przemierzyliśmy Krupówki, by na zakończenie mokrego dnia wysuszyć się w Regionalnej Izbie Góralskiej. W barwny i zabawny sposób Góral przedstawił nam życie tutejszego regionu, ale o tym można by napisać osobny artykuł. I wydawałoby się, że uczestnicy nie mieliby na nic już siły...jednak ten dzień zakończyła dyskoteka:)

-        Niestety wszystko, co piękne ma swój początek i koniec. W piątek rano pożegnaliśmy się z górami, ale to nie był koniec atrakcji, gdyż po drodze czekała nas przygoda w Solilandii na terenie Kopalni Soli Wieliczka. Zwieńczeniem naszej wyprawy była modlitwa na Jasnej Górze. Mieliśmy za co dziękować, ale oczywiście złożyliśmy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej swoje osobiste, najskrytsze prośby. Zmęczeni, ale szczęśliwi i bogatsi o różnorakie doświadczenia dotarliśmy do Rypina w godzinach nocnych.

Jak zostało to już podkreślone wyjazd był możliwy dzięki ofiarności i otwartości sponsorów. O tę stronę pytamy Panią Agnieszkę Milewską.

-       Myśląc o tych wszystkich, którzy kryją się pod nazwą sponsor przychodzi mi do głowy tekst, który pozwolę sobie zacytować: „Tylko Ci, którzy nauczyli się potęgi szczerego i bezinteresownego wkładu w życie innych doświadczają największej radości życia – prawdziwego poczucia szczęścia” . Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji marzeń naszych uczniów życzę prawdziwej radości życia, szczerego poczucia szczęścia i sukcesów w każdej dziedzinie.

Dyrektor Szkoły Jarosław Tomkowski dziękuje sponsorom, którymi byli:

-       Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

-       Zbigniew Sosnowski Biuro Poselskie PSL

-       Paweł Zgórzyński Radny Sejmiku Wojewódzkiego

-       Starosta Rypiński Zbigniew Zgórzyński

-       Burmistrz Paweł Grzybowski

-       Janusz Tyburski Wójt Gminy Rypin

-       Zarząd Stowarzyszenia Kreatywni Teresa Krzyżanowska

-       Stowarzyszenie Osób Działających Na Rzecz Ludzi Niepełnosprawnych RAZEM

-       Jacek Soborski Nadleśnictwo Skrwilno

-       Piotr Boniecki   Biuro Obrotu Nieruchomościami  PETERS

-       Leonard Murawiec   Prezes Zarządu DAMIX Sp. z o.o.

-       Adam Drozdowski   DACSA  POLSKA SP. Z O.O.

-       Kaufmann Sp. z o.o.

-       AGMET  sp. z o.o.

-       Z. M. Gawrońscy    Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów

-       Prezes Edward Skiba Regionalny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych

-       Stanisław Pacek     Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe EMIX

-       W.M.P. Zaleśkiewicz     ZALMET s.j.

-       FH PRIMUS R. Prussakowski

-       Tomasz Rejs    Z.H.P.U. ,, Piece C.O”

-       Zarząd Banku Spółdzielczego w Skępem

-        Krystyna Tuchalska    P.H.U. MULTIKRAM

-       Agnieszka Palińska    Firma PLASTMET

-       Anita Fede - Chreścionko      Piekarnia PATI

-       P.P.H.U Marko M. Marynowski, R. Figlewski, J.Kordecki

-       Piotr Malinowski Zakład Cukierniczy

-       Witold Czarnecki    Zakład Handlowo – Usługowy AWIL     

-       Bożena Żukowska  Mariusz Tyburski    Zakład Handlowo-produkcyjny MATBET S.J.

-       P. Rakoczy   PHPU

-       M.M. Bieżuńscy     OLMAR  F.H.U.

-       Przedsiębiorstwo Budowlane  „ R – BUD” Sp. z o.o

-       Roman i Dorota Czaplińscy

-       Mariusz Napierała

-       Darek i Paulina Rutkowscy

-       Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska

-       Daniela Zdunek

-       P.H.U. Żuchowscy Sp.J

-       Wojciech Gumowski Hadepol Sp.z o.o

-       Andrzej Romanowski    Zakład kamieniarski

 

Szczególne wyrazy wdzięczności Dyrektor Szkoły kieruje do Pani Agnieszki Milewskiej, bez której trudu i poświęcenia ten wyjazd nie byłby możliwy.

 

-----------------------------------------------------

Zajęcia otwarte dla rodziców

        Nasza szkoła realizuje program współpracy „Razem dla Naszych Dzieci”, którego celem jest wyposażenie rodziców w jak najlepszą wiedzę o ich dziecku i pozytywną ocenę szkoły jako społecznej instytucji czekającej na rodzica jako partnera w codziennym trudzie wychowawczym i edukacyjnym oraz odważnym wyprawieniu dziecka w świat z bagażem dobrych doświadczeń, odporności na trudy i optymizmu w odkrywaniu nowych ścieżek życia. Patron ks. Jan Twardowski powiedział: „Mądrością dziecka jest ufność, że jest w dobrych, opiekuńczych rękach”.

        Organizując zajęcia otwarte dla rodziców pragniemy każdego dnia tej prostej, acz zobowiązującej idei sprostać. 12 maja odbyły się kolejne lekcje, w których wzięli udział zaproszeni rodzice, poprowadziły je panie: Monika Witkowska i Małgorzata Lewicka.

Zajęcia otwarte. Temat lekcji: „Igrzyska Olimpijskie”.

          Ponoć zainteresowanie sportem to głównie domena chłopców. Wcale to jednak nie znaczy, że dziewczęta nie są zainteresowane osiągnięciami Polaków w różnych dyscyplinach olimpijskich. Skupienie Klaudii, Marleny i Karoliny na lekcji, zdaje się zaprzeczać tej tezie.

Zajęcia otwarte. Temat lekcji: „Nowalijki”.

          O tym, że warzywa są zdrowe to chyba wie każdy! Ale jak zaczarować dzieci, aby uwierzyły, że nowalijki lepiej smakują od czekoladowych batoników i chipsów, to już nie jest takie proste? Zobaczmy, jak cierpliwie dzieci uczą się zdrowych nawyków pod okiem swojego wychowawcy –  jest ciekawie, wesoło, no i mamy obserwują pracę swoich pociech...

Dnia 12 maja 2015r. klasa III Szkoły Podstawowej zaprosiła rodziców na lekcję otwartą nt. „Pierwsze wiosenne warzywa”. Głównym celem zajęć było zapoznanie z wczesnymi warzywami oraz ich znaczeniem dla naszego zdrowia. Rodzice mogli zobaczyć jakie wiadomości i umiejętności opanowały ich dzieci pod koniec I etapu nauczania. Mogli także zaobserwować jak ich dziecko pracuje na lekcji, jak wchodzi w interakcje z kolegami i nauczycielem oraz jak radzi sobie z wykonywaniem zleconych zadań. Uczniowie byli bardzo przejęci i świetnie się spisali.

 

---------------------------------------------

WIOSENNE KANAPKI

     W ramach realizacji zadania „Promowanie zdrowego stylu życia”, w tym racjonalnego odżywiania się, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej pod hasłem „Dbamy o zdrowie” odbyły kolejne zajęcia kulinarne. Samodzielnie przygotowały drugie śniadanie – zdrowe i kolorowe kanapki. Wcześniej dowiedziały się, jakie produkty wybrać, aby kanapka dała „moc i energię”. Kanapki były nie tylko smaczne, zdrowe, ale także pięknie zdobione. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, gdyż pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Nawet największe niejadki zjadły z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

-----------------------------------------------------------------

II Wagonowa Spartakiada w Żurominie

     W czwartek 21 maja uczniowie wraz z opiekunami Jowitą Górecka i Joanna Maciejewska wzięli udział w II Wagonowej Spartakiadzie w Żurominie. Impreza została zorganizowana przez stowarzyszenie Wagon na rzecz osób niepełnosprawnych w hali sportowej przy liceum ogólnokształcącym.

Zawodnicy zmagali sie w różnych konkurencjach drużynowych. W tej rywalizacji nie było miejsc na podium, ponieważ to wszystkie drużyny zwyciężyły i zostały nagrodzone pamiątkowymi statuetkami, dyplomami i koszulkami. Spartakiadę urozmaicił pokaz tańca indiańskiego zorganizowanego przez członków domu kultury. Dzieci mogły zrobić pamiątkowe zdjęcia z Indianinem a także zobaczyć jak wygląda wigwam indiański oraz wziąć udział w dyskotece, na której zawodnicy ze wszystkich drużyn miały okazje lepiej się poznać.

  

--------------------------------------------------

Gutenberg i subkultury w ZS Nr 5

     Każdy gimnazjalista musi stanąć przed tym wyzwaniem, którym jest zaliczenie projektu edukacyjnego na wybrany temat. Dzielnie stawili mu czoła uczniowie drugiej klasy gimnazjum w Zespole Szkół Nr 5 w Rypinie. Kilkumiesięczna praca w grupach pod okiem prowadzących projekt nauczycieli przyniosła dobre owoce. Zwieńczeniem poświęconego czasu i wysiłku było zaprezentowanie dwóch tematów w formie kilkunastominutowego wystąpienia. Pierwszy projekt poświęcony był Janowi Gutenbergowi i jego wynalazkowi oraz temu, jak ten wynalazek zmienił świat. Dzięki przychylności pracowników muzeum uczniowie mogli przebrać się w stroje z epoki, z dużym zaangażowaniem opowiadali i pokazywali, czym była ruchoma czcionka i prasa drukarska oraz jak te wynalazki wpłynęły na nasze życie. Tematem drugiego projektu były subkultury młodzieżowe. Również w tym przypadku nie zabrakło profesjonalnej charakteryzacji przedstawiających wyniki swojej pracy uczennic. „Dresiarz”, „dzieci kwiaty” czy „emo” to pojęcia, które nie wszyscy znają i z pewnością nie zawsze właściwie szufladkują w swoich wyobrażeniach o tym, jacy są młodzi ludzie. Dzięki bogatej w treść prezentacji oglądający pokaz uczniowie mogli dowiedzieć się wielu nowych informacji. Co najważniejsze - projekty zostały zaliczone pomyślnie!

 

-------------------------------------------------------------------------------

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie

     Tak jak w roku ubiegłym, tak i w tym roku w związku z obchodami Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, 7 i 8 maja nasi uczniowie mieli okazję odwiedzić Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Darmowy wstęp do muzeum był możliwy dzięki inicjatywie Dyrektora oraz pracowników muzeum. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję obejrzeć dwa filmy przygotowane przez pracowników muzeum, poświęcone historii powstania Rypina, wysłuchali ciekawie opowiadanej historii Starego Rypina z okresu średniowiecza, która wzbogacona była prezentacją dawnych strojów, oręża oraz wystawą poświęconą temu zagadnieniu. Z dużą ciekawością uczniowie wysłuchali historii szkolnictwa, siedząc w ławkach z lat 60, 70 XX wieku, pisząc piórem i atramentem uczniowie przenieśli się w dawne czasy. Na własnej skórze chętni mogli przekonać się jak wyglądało karanie uczniów. Wszyscy docenili czasy w których żyją i swoja szkołę. Wizyta w muzeum zawsze cieszy się dużym powodzeniem i uznaniem przez uczniów naszej szkoły. Za każdym razem jest to  bardzo ciekawie opowiedziana podróż przez kilka wieków historii.

Uczniowie i opiekunowie składają serdeczne podziękowania pracownikom Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie za tak piękną inicjatywę. 

------------------------------------------------------------------

Konkurs „Szkoła zawodowa – mój wybór”

     W dniu 30.04.2015r. w Bydgoszczy odbyła się gala rozdania nagród w konkursie „Szkoła zawodowa – mój wybór” dla uczniów gimnazjum oraz uczniów szkół dla młodzieży prowadzących kształcenie w zawodach. Organizatorem konkursu było Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy kuratoriami oświaty. Uczeń naszej szkoły – Robert Betlejewski zajął II miejsce w kategorii praca plastyczna. Wykonał pracę pt. „Mój wybór – kucharz” pod opieką pani B. Zasady.

------------------------------------------------------------------------

Wiosenne sprzątanie grobów

     Dnia 26.03.2015 roku udaliśmy się na cmentarz, aby posprzątać szczególne groby, które stanowią miejsca pamięci. W wyprawie uczestniczyli uczniowie klas Gimnazjum oraz SPP, którzy dokładali wszelkich starań, aby uporządkować wyznaczone miejsca i groby. Wyprawa stanowiła nie tylko pracę fizyczną, ale także była cenną lekcją, której udzielił Dyrektor naszego Muzeum.------------------------------------------------

Stół Wielkanocny

     W dniu 31 marca odbyło się coroczne spotkanie przy wielkanocnym stole. Zanim uczniowie rozpoczęli konsumpcję wielkanocnych wypieków, odbyło się przedstawienie wprowadzające w klimat Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy. Uczniowie uwspółcześnili wydarzenia Wielkiego Tygodnia, zwracając uwagę na zawsze aktualny problem społecznej znieczulicy i odrzucenia oraz potrzebę empatii i miłosierdzia w relacji z drugim człowiekiem.

 

---------------------------------------------------------------

 

„Bitwa pod Grunwaldem”

 

     Dnia 30 marca 2015 roku uczniowie klas gimnazjalnych oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej wraz z opiekunami uczestniczyli w lekcji muzealnej, która odbyła się w budynku dawnego Domu Kultury. Główną atrakcję stanowiła wyhaftowana kopia słynnego obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” . Kopia ta wykonana została z okazji 600 - lecia zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Haftowało ją przez rok i dziewięć miesięcy 35 osób. Wielkość obrazu, jest identyczna z  oryginałem i wynosi ponad 4 metry wysokości i prawie 10 metrów szerokości.

Zajęcia poprowadziła pani Urszula Forczmańska. Sposób ich prowadzenia  i barwne opowieści sprawiły że wszyscy przenieśli się w czasy Władysława Jagiełły i Ulricha von Jungingena. Uczniowie mieli możliwość przypomnieć sobie informacje o tej wielkiej bitwie oraz, co stanowiło wielką atrakcję, mogli przymierzyć stroje z epoki, przez co również poczuli się jak rycerze i giermkowie.

Pani Urszuli i pozostałym pracownikom Muzeum składamy gorące podziękowania za przeniesienie nas w odległe czasy.

-----------------------------------------------------------------------------

WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA

     27 marca uczniowie klas II i III Gimnazjum z wychowawcami oraz szkolnym pedagogiem w ramach zajęć doradztwa zawodowego udali się do zakładu produkcyjnego ,,DAMIX” w Rypinie.

Celem wyjścia było zainteresowanie uczniów lokalnym rynkiem pracy i przybliżenie im wiedzy na temat możliwości wyboru przyszłego zawodu. Gimnazjaliści mogli uzyskać bezpośrednio u źródła przydatne informacje na temat działalności firmy i specyfiki zawodów charakterystycznych dla danego zakładu.

            O nowoczesnej technologii z wykorzystaniem robotów, lasera opowiedział pan Jan Sochacki – kierownik praktycznej nauki zawodu. Po zwiedzeniu zakładu, uczniowie otrzymali drobne gadżety z logo firmy.-------------------------------------------------------------------

Przyszła do nas wiosna!

     Jeszcze niedawno śpiewaliśmy "Hu, hu, ha, nasza zima zła", a tu wielkimi krokami zawitała do nas wiosna. Nareszcie! W tym roku rozpoczęła się już 20 marca. Zarówno pogoda za oknem jak i atmosfera była wiosenna i ciepła. Uczniowie naszej szkoły bawili się przy piosenkach oraz brali udział w konkursach. Największą atrakcją było wykonanie plakatu wiosny. Zaangażowani byli wszyscy bez wyjątku. Technika wykonania była dowolna, a przedszkolaki wykorzystywały nawet swoje place do malowania słoneczka i kwiatków. Na plakatach znalazły się bociany, wiosenne, kolorowe kwiaty, trawa, uśmiechnięte słońca, błękitne niebo, czyli to wszystko, za czym tęskniliśmy w zimowe, mroźne dni. Nasz korytarz zakwitł, jest co podziwiać, o czym świadczą wywieszone prace. Nie mogło zabraknąć wiosennego stroju. Każda grupa wybierała jednego przedstawiciele i projektowała dla niego piękny, wiosenny strój. Później każdy musiał ten strój zaprezentować. Wybór najładniejszego stroju był bardzo trudny, dlatego wszyscy zajęli pierwsze miejsce. Na koniec odbyło się podsumowanie, ogłoszenie wyników oraz wręczenie  nagród. Szkoda, że taki dzień zdarza się tylko raz w roku .------------------------------------------------------------------------

,,E – technologia dla dzieci z autyzmem‘’

     Dnia 13.03.2015 roku przy współpracy z Politechniką Gdańską nasza szkoła przystąpiła do projektu AUTMON – automatyzacja pomiarów postępów w terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju ze spektrum autyzmu, mającego na celu stworzenie narzędzi informatycznych automatyzujących mierzenie postępów w terapii dzieci z zaburzeniami. Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (IS-2/6) w ramach programu ,, Innowacje Społeczne II”, a realizowany jest przy konsorcjum w składzie: Politechnika Gdańska, Harimata sp. z o.o. oraz Fundacja Hipoterapia.

Przeprowadzone zostały przez dr inż. Agnieszkę Landowską i dr inż. Agatę Kołakowską wywiady z nauczycielami naszej szkoły – p. M. Zaleśkiewicz,  D.Urbańską,  R.Pilarską i M. Nowowiejską mające na celu jak najlepsze dopasowanie przygotowanych rozwiązań technologicznych do potrzeb dzieci.

Za zastosowaniem e – technologii w terapii i edukacji dzieci z autyzmem przemawia kilka przesłanek:

-       Dzieci z autyzmem w większości są zainteresowane interakcją z komputerami i tabletami,

-       Aplikacje i urządzenia są przewidywalne i mało zmienne w czasie ( w odróżnieniu od ludzi, którzy się poruszają i zmieniają wyraz twarzy),

-       Urządzenia i aplikacje interaktywne tworzą warunki do rozwoju poczucia kontroli nad otoczeniem, a jest to czynnik bardzo ważny, szczególnie dla dzieci, które nie mogą się kontaktować droga werbalną,

-       Tablety i komputery są używane w terapii dzieci autystycznych, na co wskazują wstępne konsultacje z wieloma ośrodkami terapeutycznymi w Polsce,

-       Istnieje rynek aplikacji edukacyjnych dla dzieci z autyzmem i całościowymi zaburzeniami rozwoju.

Szkoła podpisała również umowę wdrożeniową z Politechniką Gdańską, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Katedra Metrologii i Optoelektroniki, której celem jest niekomercyjne wdrożenie wyniku pracy badawczo – naukowej wykonanej przez Uczelnie,, Systemu wsparcia terapii behawioralnej dzieci z autyzmem w placówce oświatowej’’ oraz jego eksperymentalna ocena. Twórcami Pracy Badawczej jest dr inż. Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska, dr inż. Maciej Wróbel, mgr inż. Katarzyna Karpienko.

Jesteśmy w trakcie testowania optoelektronicznej metody wsparcia ( e-bransoletka wizualizująca emocje), która ułatwiałaby nawiązanie wzajemnych interakcji pomiędzy nauczycielem a uczniem. Mamy nadzieję, że wyniki wdrożenia opracowane przez nauczycieli naszej placówki i przedstawione Uczelni w pisemnej ankiecie dostarczą wskazówek do dalszej pracy i przyniosą wiele korzyści dzieciom autystycznym. W planach naszej placówki jest ponadto wdrożenie terapii biofeedbeck – jest to metoda pozwalająca kontrolować procesy zachodzące w organizmie, uczy panowania nad własnymi reakcjami, pomaga relaksować się, a tym samym radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych.

---------------------------------------------------------------------------

XVIII Rejonowy Turniej Tenisa Stołowego

     W dniu 14 marca 2015r.w naszej szkole odbył sie XVIII Rejonowy Turniej Tenisa Stołowego pod patronatem Starosty Rypińskiego. W imprezie udział wzięli uczniowie rypińskich szkół ponadgimnazjalnych oraz Zespołu Szkól nr 3 z Włocławka i Zespołu Szkół z Lipna. Zawodnicy podzieleni byli na cztery kategorie: młodsze dziewczęta rocznik 99 i 98 i starsze oraz chłopcy rocznik 99 i 98 oraz starsi. W sumie w zawodach wzięło udział 26 graczy.

klasyfikacja końcowa:

1 miejsce drużynowo zespół Szkół nr 4 w Nadrożu

2 miejsce drużynowo Zespół szkół nr 2

3 miejsce drużynowo Zespół Szkół Lipno

4 miejsce Zespół Szkół nr3 Włocławek

5 miejsce Zespół szkól nr 5

6 miejsce Zespół szkół nr 1

 

klasyfikacja końcowa indywidualna:

dziewczęta młodsze:

1 miejsce Patrycja Tylmanoska ZSNR5 Rypin

2 miejsce Paula Ciechanowska ZS Lipno

3 miejsce Wiktoria Ciechanowska ZS Lipno

 

dziewczęta starsze:

1 miejsce Alicja Cichosz ZS Lipno

2 miejsce Natalia Kornowska ZSNR4 Nadróż

3 miejsce Klaudia Kłosowska ZSNR4 Nadróż

 

chłopcy młodsi:

1 miejsce Krzysztof Wojnowski ZSNR3 Włocławek

2 miejsce Jakub Ratkowski ZSNR5

3 miejsce Kasjan Piwczyński ZSNR5

 

chłopcy starsi:

1 miejsce Patryk Mejer ZSNR4 Nadróż

2 miejsce Rafał Czarnecki ZSNR2

3 miejsce Karol Komorowski ZSNR2

 

Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał sie Patryk Mejer, któremu Starosta - pan Zbigniew Zgórzyński wręczył puchar starosty rypińskiego dla najlepszego zawodnika XVIII Rejonowego Turnieju Tenisa stołowego---------------------------------------------------------------

POTYCZKI PRZEDMIOTOWE

     Dnia 18.04.2015r.  już po raz kolejny odbyły się Potyczki Przedmiotowe. Celem tej imprezy było: rozwijanie zainteresowań, popularyzowanie wiedzy z różnych przedmiotów oraz kształtowanie zasad współzawodnictwa. Zadaniem tej inicjatywy jest także przygotowanie uczniów do sprawdzianu w Szkole Podstawowej oraz do egzaminu zewnętrznego w Gimnazjum. Jest to ważne wydarzenie w życiu szkoły, które angażuje całą społeczność, obserwującą zmagania drużyn. W „potyczkach” brały udział trzyosobowe reprezentacje klas  Szkoły Podstawowej, Gimnazjum  i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Opracowane zostały zadania z różnych  przedmiotów. Nad przebiegiem konkursu czuwało powołane jury. Przyznano następujące miejsca: I miejsce – klasa III ZSZ, II miejsce – klasa II Gimnazjum, III miejsce – klasa I - II ZSZ. Ważnym aspektem imprezy było uczestnictwo kibiców, którzy nagradzali swoje drużyny gromkimi oklaskami. Obserwując zmagania zawodników, mogli również sprawdzić swój poziom wiedzy. Dla publiczności przygotowana była prezentacja krótkich filmów dydaktycznych, dotycząca udzielania pierwszej pomocy, do których opracowano zadania konkursowe. Na wszystkich czekały dyplomy. Imprezę przygotowali: M Winnicka, E. Sobiechowska, K. Myślińska, M. Krajewska, i Ł. Redlewski--------------------------------------------------------

Koncert Piosenki Zimowej

     Dnia 10.02.2015r. już po raz czwarty w ZSNr5 odbył się Koncert Piosenki Zimowej,  na którym gościli rodzice i zaproszeni goście -przew. rady powiatu p. Krzysztof Cegłowski oraz przew. komisji oświaty p. Ryszard Potwardowski. Uczniowie z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym dostarczyli wiele pozytywnych emocji wyśpiewując nastrojowe utwory o tematyce zimowej, odgrywając wesołe scenki i recytując wiersze. Najmłodsze dzieci wypełniły te piękne chwile tańcem i śpiewem. Po koncercie odbyło się równie miłe spotkanie wszystkich uczestników przy wspólnym poczęstunku przy stole. Wszystkim bardzo podobał się występ, rodzice i goście byli wzruszeni a dzieci czuły się szczęśliwe.---------------------------------------------------

Bal karnawałowy

     W piątek 6 lutego 2015 roku, dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy II dla uczniów z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną uczestniczyły w Balu Karnawałowym. O godz. 1000 rozpoczęła się wspólna zabawa, dzieci dumnie prezentowały swoje karnawałowe stroje. Na sali, która została przystrojona specjalnie na tę okazję, podczas pląsów robiło się kolorowo. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Dzieci chętnie tańczyły oraz uczestniczyły w organizowanych konkursach i zabawach z balonikami.  Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dla swoich dzieci strojów karnawałowych jak również słodkiego poczęstunku.

----------------------------------------------------

Bal karnawałowy

     Dnia 02.02.2015 roku odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy. Wzięły w nim udział klasy: 1-3, 1-3 „A”, 4-6 „U”, gimnazjum „U” oraz gimnazjum „A”. Uczniowie wspólnie spędzili czas przy muzyce - tańcząc, bawiąc się i biorąc udział konkursach. Każdy z uczestników mógł nabrać sił odpoczywając przy syto zastawionych stołach. Na naszym balu można było spotkać wiele ciekawych postaci i bohaterów. Szkoda, że karnawał się kończy, a takie bale nie odbywają się przynajmniej raz w tygodniu:)  

----------------------------------------------------------------------------------------

Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZS Nr5 w Rypinie.

 

     W środę 14 stycznia 2015r. na hali sportowej Rypińskiego Centrum Sportu został rozegrany I Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZS Nr5 w Rypinie.

W turnieju wzięli udział podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rypinie, Środowiskowego Domu Samopomocy i uczniowie ZS Nr5. Celem tego turnieju była nie tylko popularyzacja piłki nożnej i upowszechnianie sportu wśród osób niepełnosprawnych, ale także podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej oraz konfrontacja umiejętności sportowych. Zawodnicy grali systemem "każdy z każdym" pamiętając o zasadach fair- play.

Klasyfikacja końcowa Turnieju 

I miejsce - Środowiskowy dom samopomocy 

II miejsce - ZSNR5

III miejsce - Warsztaty Terapii Zajęciowej

  

-------------------------------------------------------------------------------

„Misterium Bożonarodzeniowe”

     Dnia 17.12.2014r. dla wszystkich uczniów, rodziców i zaproszonych gości odbyło się „Misterium Bożonarodzeniowe”, które wprowadziło wszystkich w chwilę refleksji o świętach Bożego. Drugą część spotkania stanowił koncert i pastorałek. Uczniowie uczęszczający do Szkoły Muzycznej przygotowani  przez swoich nauczycieli zaprezentowali bogactwo utworów związanych z tematyką świąteczną. Dyrektor szkoły Jarosław Tomkowski w imieniu grona pedagogicznego złożył wszystkim życzenia świąteczne. Po koncercie odbyła się wigilia dla nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości.
 

     W czwartek, 18.12. uczniowie z klasy I-III SP oraz klasy I-II SP "A" (dzieci z z autyzmem) z Zespołu Szkół Nr 5 w Rypinie, wprowadziły wszystkich w bożonarodzeniową atmosferę. Jasełka, jakie zaprezentowały dzieci dostarczyły wielu emocji i wzruszeń przybyłym na tę uroczystość rodzicom i zaproszonym gościom. Po przedstawieniu dzieci podzieliły się ze swoimi rodzicami opłatkiem, poczym wszyscy rozeszli się do swoich klas na wspólne biesiadowanie przy wigilijnym stole.

 -----------------------------------------------------------------------

Wizyta w Hospicjum

     Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie odwiedzili rypińskie hospicjum, przynosząc pacjentom własnoręcznie upieczone i pięknie opakowane pierniczki oraz kartki z życzeniami świątecznymi. Dzieciom towarzyszyły panie: wicedyrektor Iwona Andrzejczuk, pracownice rypińskiego GOPS-u i opiekun szkolnego koła PCK p.Joanna Maciejewska. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu GOPS-u.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mikołaj odwiedził również oddziały przedszkolne przy ul. Dworcowej. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie paczki.

------------------------------------------------------------------------

Mikołajki na sportowo

     W dniu 5 grudnia odbyły sie Mikołajki na sportowo. Uczniowie podzieleni na dwie drużyny rywalizowali w wyścigach rzędów. Konkurencje były dostosowane do wieku oraz sprawności fizycznej. Uczniowie z młodszych klas wzięli udział w konkursie plastycznym o tematyce świątecznej pt „Mój wymarzony prezent”, za który otrzymali pamiątkowe dyplomy. Bardzo ciekawym i widowiskowym punktem imprezy był pokaz jazdy i akrobacji na deskorolce przez ucznia Wadima Strausa z klasy VI oraz wizyta Mikołaja z prezentami. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie paczki.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Udział uczniów w Międzygminnym Konkursie „Przysłowia mądrością narodów”

     W listopadzie 2014 zostaliśmy zaproszeni do Borzymina na Międzygminny Konkurs „Przysłowia mądrością narodów”. Jego celem było zwrócenie uwagi na obecność przysłów w naszym życiu, rozbudzenie zainteresowania nimi, wskazanie możliwości oraz źródeł ich poznania. Udział w konkursie wziął Kasjan Piwczyński uczeń klasy V oraz Wadim Straus uczeń klasy VI. Chłopcy wykazali się dużą wiedzą na temat przysłów i powiedzeń. Oboje zdobyli dwa równorzędne pierwsze miejsca. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Idea popularyzowania znajomości przysłów wśród dzieci i młodzieży na pewno przynosi dobre rezultaty zarówno wychowawcze, jak i poznawcze, dlatego warta jest rozpowszechnienia.----------------------------------------------------------------------

Andrzejki w "piątce"

     Andrzejki kojarzą się wszystkim z magią, wróżbami oraz dobrą zabawą. Wszyscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zabawach andrzejkowych. Każdy mógł przyjść i poznać swoją przyszłość. Dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego wróżyły z kart, kości i cyfr. Było także lanie wosku. Młodsi uczniowie oprócz tego, że brali udział w zabawach andrzejkowych to mogli także potańczyć przy rytmach dobrej muzyki oraz biesiadowali przy suto zastawionych stołach. Humor nie opuszczał nikogo. Wszyscy dobrze się bawili.

---------------------------------------------------------------------------------

Profilaktyka w szkole

     W pierwszych dniach grudnia w odbyły się zajęcia profilaktyczne realizowane przez specjalistów z Pracowni Doskonalenia Zawodowego „Meritum”w Krakowie. Warsztaty  realizowane były z podziałem na grupy wiekowe. Klasy IV-VI szkoły podstawowej pracowały z programem „Mądrzejszy nie silniejszy”, który miał  za zadanie uświadomić uczestnikom jak zachowywać się dojrzale i odpowiedzialnie. Jakdobierać sobie przyjaciół i które wzorce są godne naśladowania. Młodzież gimnazjalna pracowała z programem „Siła czy bezsilność”Podczas warsztatu uczniowie starali się znaleźć odpowiedź na pytanie - Czy osoba stosująca przemoc jest osobą silną, czy bezsilną?Uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę na temat stresu, przemocy i jak sobie radzić z rozładowaniem negatywnych emocji. Młodzież szkoły zawodowej pracowała z programem „Pierwszy syndrom”, poświęcony uzależnieniom. Wśród młodzieży szkolnej można spotkać się z osobami we wczesnej fazie uzależnienia od alkoholu, nikotyny bądź innych środków. Terapeuta pracujący z grupą poinformował, co powinna zrobić młoda osoba, by dobrze wystartować w dorosłe życie. Jak odpowiednio zmotywować grupę rówieśniczą dowewnętrznej profilaktyki i przyjmowania odpowiednich wzorców. Warsztatowa forma zajęć sprzyjała większej aktywności uczniów i łatwiejszemu wyciągania wniosków. Prowadzący terapeuta p. Daniel Szymański zyskał sympatię uczniów, dzięki czemu miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą.-------------------------------------------------------------------------------------

Z dietetykiem o żywieniu dzieci z autyzmem.

     Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowiska oraz w ramach programu współpracy z rodzicami „Razem dla Naszych Dzieci” w dniu 20 listopada odbyło się spotkanie z dietetykiem Anną Rupińską z Poradni Przyjaznego Dietetyka z Rypina, poświęcone wskazówkom żywieniowym dla rodziców dzieci z autyzmem.

Mówiąc o żywieniu na ogół mamy na myśli zaspakajanie potrzeb żywieniowych adekwatnych dla danego organizmu. Nawet niewielkie zmiany w sposobie odżywiania mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie każdego z nas. Od tego, co jemy zależy nie tylko nasze zdrowie dzisiaj i jutro, lecz również długość i jakość życia. Zewsząd pojawia się wiele sprzecznych teorii i opinii na temat szkodliwości i właściwości zdrowotnych poszczególnych produktów spożywczych, że często nie wiemy, komu można i należy w tej ważnej kwestii zaufać.

Wiadomo, że pożywienie dostarcza ustrojowi składników, które mogą wpływać na procesy chemiczne zachodzące w mózgu, np. mogą zwiększać nerwowość, drażliwość, trudności z koncentracją uwagi itp. Według Brytyjskiego Towarzystwa Autystycznego, jabłka, pomarańcze i pomidory są najczęściej wskazywanymi przez rodziców produktami, które niekorzystnie wpływają na zachowanie dzieci. Pamiętajmy jednak, że wszystkie schorzenia wymagają przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety szczegółowych badań specjalistycznych zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

 

------------------------------------------------------------------------------------

„Jesienna opowieść”

     Dnia 28 listopada 2014 r. w oddziałach dla uczniów z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną na ul. Dworcowej odbyły się zajęcia otwarte o tematyce jesiennej. W zajęciach wzięli udział uczniowie oraz zaproszeni rodzice. Zajęcia, oparte były na stymulacji polisensorycznej z wykorzystaniem metody Porannego Kręgu, która obejmuje swym zasięgiem wszystkie zmysły: dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Proponowane w niej oddziaływania mają aktywizować zmysły w sposób odmienny dla każdej pory roku, aby podkreślać zmiany zachodzące w przyrodzie. Metoda Porannego Kręgu przypisuje każdej z pór roku inną symbolikę, tutaj kalendarz narzuca kolor, żywioł, smak, zapach, bodźce wzrokowe, słuchowe, wystrój sali – wszystko czym planujemy stymulować naszych uczniów. Polisensoryczne pobudzanie zmysłów jest najlepszym sposobem przekazywania cennych informacji o tym co nas otacza, a najlepszymi pomocami dydaktycznymi są te zaczerpnięte z natury. Spotkanie przygotowane i przeprowadzone zostało przez Panie: mgr Dorotę Urbańską i mgr Monikę Nowowiejską.

            W codziennej pracy z dziećmi stosujemy różnorodne metody i terapie wspomagające ich rozwój m.in. elementy terapii behawioralnej, Metodę Dobrego Startu, Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Programy Aktywności Knillów, Metodę Paula Dennisona, Arteterapię, Metodę Pedagogiki Zabawy, Muzykoterapię, stymulację polisensoryczną w Sali Doświadczania Świata.-----------------------------------------------------------------------------------------------

"Gotuj z mamą" po raz drugi

     Dnia 27 października 2014 roku po raz drugi w naszej szkole odbyły się zajęcia integracyjne pod hasłem "Gotuj z mamą". Głównym organizatorem była p. Agnieszka Milewska wspomagana przez wychowawców.

Udział w imprezie brały następujące klasy:  IV – VI u, I – III G u, I – III G a, SPP a , SPP b. W tym roku mamy razem z przedstawicielami grup przygotowywały: p. Renata Żbikowska - pizzę, p. Agnieszka Betlejewska - kanapki, p. Dorota Wysocka - sałatkę warzywną, p. Milena Grudzińska - sałatkę owocową, p. Dorota Spychała - ciasteczka.  Mamy od rana z zapałem wzięły się do pracy - kroiły, smażyły, mieszały, piekły, a wspólnej pracy towarzyszyły radość, śmiech i dobry humor. Kiedy w kuchni prace szły pełną parą pozostali uczniowie nie próżnowali. Przypominali sobie zasady kulturalnego zachowania się przy stole, używania zwrotów grzecznościowych, prawidłowego ułożenia sztućców i  naczyń. Uczniowie poznawali także smak, zapach, wygląd i nazwy owoców egzotycznych. W czasie zajęć plastycznych powstawały książeczki kucharskie z przepisami przygotowywanych przez mamy dań  i obrazkami do pokolorowania. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego stołu.

Pan Dyrektor podziękował mamom za poświęcony czas, zaangażowanie, stworzenie ciepłej, domowej atmosfery. Panie otrzymały brawa, dyplomy oraz słodkie upominki.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lekcja biologii i chemii, które odbyły się na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Rypinie.

     Uczniowie klas gimnazjalnych i zawodowych w dniu 19 listopada wzięli udział w lekcji biologii i chemii, które odbyły się na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Rypinie. Zajęcia poprowadziła Pani Ewa Klicka, która nadzoruje proces oczyszczania ścieków oraz dokonuje analiz wody i ścieków. Pani Klicka zabierając młodzież na spacer, na otwartym terenie oczyszczalni, omówiła poszczególne etapy oczyszczania ścieków. Ścieki spływające z Rypina i okolic w pierwszym etapie są pozbawiane zanieczyszczeń mechanicznych, a następnie są poddawane procesom biologicznym. Oczyszczone ścieki, niestanowiące zagrożenia dla środowiska, są wpuszczane do rzeki Rypienicy. Ponadto w laboratorium, uczniowie dowiedzieli się jakim analizom fizycznym i chemicznym są poddawane ścieki w kolejnych etapach ich oczyszczania. Pod mikroskopem zaś, młodzież mogła obejrzeć przedstawicieli organizmów żywych występujących w ściekach. Na zakończenie spotkania Pani KIicka, przedstawiła właściwości fizyko - chemiczne wody płynącej w kranie. Celem powyższych zajęć w terenie, było uświadomienie uczniom roli oczyszczalni ścieków w ochronie środowiska i zdrowia ludzkiego. Lekcję zorganizowała p. Katarzyna Myślińska.----------------------------------------------------------------------------------

STRACH MA WIELKIE OCZY

     ,,Strach ma wielkie oczy” to tytuł spektaklu profilaktycznego, który został wystawiony w naszej szkole. Grupa teatralna z Torunia zaprezentowała przedstawienie edukacyjne odnoszące się do przejawów przemocy i agresji w szkole. Aktorzy w ciekawy i zabawny sposób pokazali uczniom jak przeciwstawiać się przemocy, jak nie dać się zastraszyć agresorom i skąd może brać się agresja. Przypomnieli także, aby nie bać się szukać pomocy u nauczycieli. Spektakl, dzięki zabawnie opowiedzianej historii skupił uwagę widzów do samego końca. Zabawne pomysły bohaterów, zwroty akcji dostarczyły wiele śmiechu i radości z oglądanego przedstawienia. Spektakl był nie tylko wyśmienitą zabawą, ale również głosem w ważnej sprawie walki z przemocą. Lekcja poprowadzona w taki sposób, na pewno, na długo pozostanie w pamięci uczniów.-------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Zwierząt

     4 pażdziernika obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten ustanowiono w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji. W Polsce dzień poświęcony zwierzętom i ich prawom po raz pierwszy zorganizowano w 1993 r. Co roku tego dnia wspominamy św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt, ekologów i ekologii, który wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na poglądy, narodowość czy stan majątkowy oraz że każdy, kto prosi o pomoc, powinien być przyjęty i wysłuchany. Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w naszej szkole zorganizowano konkurs pt. ,,Moje ulubione zwierzę". Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości dzieci i młodzieży wobec zwierząt, zarówno domowych, jak i żyjących na wolności oraz kształtowanie uczuć akceptacji i tolerancji w stosunku do nich. Zwrócono także uwagę na budowanie pozytywnych relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Uczniowie przedstawili swoje ulubione zwierzęta w formie pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką. Na konkurs wpłynęło wiele prac, które oceniono pod względem walorów artystycznych, estetycznych oraz zastosowanych form i technik.

Prace podzielono według następujących kategorii wiekowych: Oddział Przedszkolny, Klasy I-III Szkoły Podstawowej, Klasy IV-VI Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa. - I miejsce zajęli następujący uczniowie: Izabela Gapińska (Oddział Przedszkolny), Mateusz Szmyt (kl.I-III SP), Rafał Rybacki (kl.IV-VI SP), Krystian Rozpierski, Klaudia Dąbrowska (Gimnazjum). II miejsce: Klaudia Rokicińska (Oddział Przedszkolny), Arkadiusz Pilśniak, Arkadiusz Rosiak, Kamil Derkowski (kl. I-III SP), Wiktoria Grudzińska (kl. IV-VI SP), Anna Stolarska, Amelia Ziółkowska (Gimnazjum. - III miejsce: Amelia Pesta (Oddział Przedszkolny), Kamil Rzeszotarski, Oliwia Olszewska, Roksana Balicka (kl. I-III SP), Michał Skonieczny (kl. IV-VI SP), Marlena Tuchalska, Daria Karwaszewska, Daniel Łukaszewski (Gimnazjum)

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursie otrzymali wyróżnienia i słodkie upominki. Konkurs zorganizowały Anna Walasiewicz, Katarzyna Pietrkiewicz i Jolanta Dąbrowska.-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Z WIZYTĄ W TEATRZE

     W listopadzie nasi uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami pojechali do teatru w Płocku na przedstawienie ,,Złota kaczka”.

Sztuka opowiada o losach warszawskiego szewczyk, który mimo ciężkiej pracy, był bardzo biedny. Marzył, że kiedyś jego los się odmieni. Pewnego dnia usłyszał, że w podziemiach zamku, w Noc Świętojańską, ukazuje się złota kaczka, która rozdaje złoto. Choć szewczyk bał się ciemnych podziemi, wyruszył w drogę i odnalazł złotego ptaka. Kaczka podarowała mu 100 dukatów i rozkazała, aby wydał je w jeden dzień, ale tylko na własne potrzeby. Zapewniła, że jeśli dotrzyma słowa, od jutra będzie żył w bogactwie. Szewczyk Jasiek przekonał się, że pieniądze dają szczęście, ale tylko wtedy, gdy można się nimi podzielić z innymi. Historia ta pozwala zrozumieć jak wiele zależy od nas samych, jak ważna jest własna praca i rodzina. Wycieczka miała na celu ukazanie wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu oraz dała uczniom przede wszystkim możliwość obcowania z teatrem, sztuką aktorską i żywym słowem. Odbyła się w ramach realizacji zamierzeń profilaktycznych, nad którymi czuwa szkolny pedagog.

Nieodzownym punktem programu była oczywiście wizyta w Mc Donalds, gdzie uczniowie doskonale się bawili. Wszyscy uważali, że wyjazd był bardzo udany.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej Osób Niepełnosprawnych "Tu wszędzie jest moja ojczyzna". 

     24 października w RDK odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej Osób Niepełnosprawnych "Tu wszędzie jest moja ojczyzna".  Organizatorem było Stowarzyszenie "RAZEM". Nasi uczniowie zaprezentowali się w piosence obowiązkowej, dowolnej oraz w grupowej z choreografią.  Występy przebiegły w wesołej, przyjaznej atmosferze. Nasi uczniowie zajęli dwa trzecie miejsca oraz wyróżnienie. Otrzymali piękne nagrody, m. in. toster, dvd oraz gry i artykuły plastyczne. --------------------------------------------------------------------------------

Pamiętamy o zmarłych

     Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej ( klasy IV-VI) pod opieką pań: Edyty Sobiechowskiej i Mirosławy Krajewskiej odwiedzili następujące miejsca pamięci:

·         Tablica pamiątkowa ofiar martyrologii mieszkańców Rypina i okolic w czasie II wojny światowej przy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej,  

·         Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego,

·         Tablica pamiątkowa przypominająca o męczeństwie nauczycieli z Rypina i powiatu rypińskiego przy SP 1

·         Pomnik Jana Pawła II przy SP 3

Celem wycieczki było zapalenie zniczy i chwila zadumy w miejscach pamięci. Nasza wizyta pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

XIII edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza

     Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Rypinie zorganizowało dziś XIII edycję Konkursu Recytatorskiego Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły.

---------------------------------------------------------------------------------

Pamięci pomordowanych

10 października br. w Lasku Rusinowskim odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy zbrodni Selbstschutzu. W uroczystych obchodach udział wzięli włodarze miasta i duchowieństwo z Biskupem Pomocniczym Diecezji Płockiej Romanem Marcinkowskim na czele, przedstawiciele samorządu, kombatanci, rodziny ofiar represji hitlerowskich, poczty sztandarowe, dyrektorzy, nauczyciele szkół i przedszkoli, uczniowie oraz mieszkańcy. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od zbiórki przed kościołem Św. Trójcy, skąd w asyście pocztów sztandarowych wyruszyła procesja do Lasku Rusinowskiego. Wszystkich gości powitali burmistrz Paweł Grzybowski i wójt gminy Rypin Janusz Tyburski. Następnie zgromadzeni w miejscu pamięci narodowej wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego. Zaraz potem rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji ofiar hitleryzmu, której przewodniczył Biskup Pomocniczy Roman Marcinkowski. Po uroczystej mszy dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej Andrzej Szalkowski odczytał Apel Poległych. Podczas uroczystości wręczono także Odznaczenia Opiekunom Miejsc Pamięci Narodowej. Otrzymali je wolontariusze Fundacji Ziemia Dobrzyńska, którzy dbają o zabytkowe i historyczne nagrobki. Odznaczenia otrzymali także: Urszula Forczmańska z rypińskiego muzeum, nauczycielka religii Katarzyna Kłosowska, ks. prałat Tadeusz Zaborny, dyrektor muzeum Andrzej Szalkowski i nadleśniczy Nadleśnictwa Skrwilno Jacek Soborski. W programie uroczystości nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Głos zabrali m.in. najbliżsi ofiar zbrodni hitlerowskiej. Na zakończenie wypuszczono 150 gołębi, jako symbol pamięci i pokoju oraz złożono kwiaty pod pomnikiem. 

------------------------------------------------------------------------------

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

     Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole, w bieżącym roku szkolnym, miał uroczysty i wesoły charakter. Uczniowie  przedstawili parodię dnia codziennego, w którym przedstawili zabawne sytuacje z życia szkolnego. Nasi „milusińscy” nie zapomnieli o serdecznych życzeniach i drobnych upominkach dla nauczycieli. Przygotowana została także prezentacja multimedialna, w której cała społeczność szkolna rozpoznawała swoich nauczycieli z czasów dzieciństwa. Pan Dyrektor tradycyjnie podziękował nauczycielom za trud i zaangażowanie wkładane każdego dnia w edukację i wychowanie oraz nagrodził wyróżniających się nauczycieli.

  

---------------------------------------------------------------------

Święto Pieczonego Ziemniaka

 

     Zgodnie z tradycją naszej szkoły 15 października uczniowie i nauczyciele spotkali się z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. W tym roku uroczystość odbyła się na placu przed szkołą. Impreza rozpoczęła się powitaniem uczniów wszystkich oddziałów naszej szkoły, w tym również dzieci z naszego przedszkola i klasy z ulicy Dworcowej. Tradycyjnie przypomnieliśmy historię naszego Pana Ziemniaka, który jest najpopularniejszym warzywem na naszych stołach. Uczniowie wymieniali znane potrawy z jego udziałem, wzięli udział w licznych „ziemniaczanych” konkurencjach sportowych, mogli wykazać się pomysłowością podczas przygotowywania „Ziemniaków- Cudaków”. Po licznych zabawach przyszedł czas na degustację. W tym roku pan Łukasz Redlewski niczym zawodowy kucharz, mistrz grillowania obsługiwał grill na którym piekł kiełbaski. Panie przygotowujące uroczystość poczęstowały wszystkich uczestników przygotowanymi przez siebie zapiekanymi ziemniaczanymi łódeczkami. Imprezka była bardzo udana i miło spędziliśmy czas! To naprawdę sympatyczna tradycja w naszej szkole. Organizatorami imprezy były nauczycielki – Malgorzata Lewicka, Agnieszka Nowak, Monika Witkowska wspierane przez Panią Izabelę Szymańską. Za wsparcie składamy serdeczne podziękowanie Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego Danuta Żbikowska i Krzysztof Żbikowski

 -------------------------------------------------------------------------

Narodowe czytanie

     W tym roku dnia 5 września nasza biblioteka szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Celem jej jest upowszechnianie i lepsze poznanie klasyki literatury polskiej. Uczniowie zgromadzili się w bibliotece szkolnej aby posłuchać fragmentów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

 

--------------------------------------------------------------

Zawody w Wielgiem

     W dniu 7 października 2014r. uczniowie ZSNR5 wzięli udział w VI biegach przełajowych zorganizowanych przez Ośrodek szkolno- wychowawczy w Wielgiem. W zawodach wzięło udział 5 drużyn: Wielgie, Dębowa Łąka, Golub Dobrzyń, Toruń i ZSNR5 Rypin. Uczniowie biegali w dwóch kategoriach wiekowych. Nasza sztafeta zajęła 3 miejsce natomiast drużynowo zajęliśmy 4 miejsce.

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej Szkół Specjalnych

 

     Dnia 22 września na boiskach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły sie Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej szkół specjalnych, pod patronatem Starosty Powiatu Rypińskiego. W turnieju wzięło udział 6 drużyn: ZSNR5  im ks. Jana Twardowskiego w Rypinie, Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Warlubiu, ZSNR3 w Golubiu Dobrzyniu, Zespół Szkół Specjalnych w Lipnie, Zespół Szkół Specjalnych w Chełmży, Zespół Szkół Specjalnych we Włocławku. Rywalizacja była bardzo zacięta a zawodnicy grali zgodnie z zasadami fair-play. Bezkonkurencyjnymi zwycięzcami okazała się drużyna z Chełmży, drugie miejsce zajęli chłopcy z Lipna, trzecie Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Warlubiu, czwarte miejsce wywalczyli chłopcy z ZSNR5 w Rypinie, piąte Zespół Szkól Specjalnych z Golubia Dobrzynia a na końcu zawodnicy reprezentujący Włocławek. W najbliższy weekend w Choszcznie zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski. Nasze województwo będą reprezentować piłkarze z Chełmży. Na zawodach wybrani zostali również najlepsi zawodnicy. Super bramkarzem turnieju okazał sie Tomasz Kociński z Lipna, królem strzelców Witkowski Krystian z Chełmży a najlepszym zawodnikiem Damian Szczygieł z Warlubia. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy wygranych oraz sportowego zachowania podczas gry. Sponsorem zawodów było Starostwo Powiatowe w Rypinie, piekarnia Pati oraz p. Żuchowski.

  

-------------------------------------------------------

Sprzątanie świata 2014

 


-------------------------------------------------------------------------------

AGRA 2014

       W dniach 13 – 14 września 2014 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się XXIV Targi Rypin Agra 2014 połączone z Dożynkami Powiatowymi. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, tradycyjnie korowodem dożynkowym i Mszą Świętą Dziękczynną, której oprawę artystyczną uświetniła wchodząca w skład ZS Nr5, Szkoła Muzyczna I stopnia: występ p. Beaty Godyli – skrzypaczki i uczennicy - Aleksandry Kociołek oraz orkiestry dętej pod batutą Konrada Mazurowskiego. W trakcie imprezy można było podziwiać wiele stoisk promocyjnych, w tym wystawy miejscowych szkół. Nasz szkoła już po raz dziewiąty starała się przybliżyć mieszkańcom swoją ofertę edukacyjną. Na stoisku można było podziwiać ciekawe prace plastyczne, kroniki oraz pomoce dydaktyczne, dzięki którym edukacja w naszej placówce staje się coraz atrakcyjniejsza dla uczniów. Ponadto zaprezentowane były instrumenty Szkoły Muzycznej, kroniki oraz fotogalerie Sali Doświadczania Świata i Szkoły Muzycznej a zainteresowani mogli otrzymać ciekawe foldery naszej szkoły. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w tak ciekawym wydarzeniu!

 ----------------------------------------------------------------------

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014 - 2015

 

--------------------------------------------------------------------------

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013-2014

 

     Dnia 13.06.2014r odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Mury naszej szkoły opuścili uczniowie: Magdalena Ciećwierz i Jakub Narodzonek. Absolwentów żegnała Dyrekcja Szkoły, życząc im samych sukcesów w dorosłym życiu, a także koleżanki i  koledzy, którzy zaprezentowali  krótką część artystyczną.

Mimo wielu wzruszeń cała uroczystość przebiegała w miłej i wesołej atmosferze a na twarzach wszystkich uczestników malowały się uśmiechy. Absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły z nagrodą książkową, a także pamiątkowe witraże.

 ------------------------------------------------------------------------------

Czternasta piesza pielgrzymka młodzieży do Obór

 

     Dnia 18 czerwca odbyła się czternasta piesza pielgrzymka młodzieży do Obór, której organizatorem jest ZS nr 2 w Rypinie. Również nasi uczniowie przyłączyli się do wspólnego pielgrzymowania. Czworo uczniów pod kierunkiem pani Marty Cołbeckiej o 8 rano rozpoczęło wędrówkę, która miała charakter religijno- duchowy i była dziękczynieniem za mijający rok szkolny. Trud pielgrzymki został zaniesiony  przed figurę Matki Bolesnej z Obór, gdzie zostały złożone prośby i troski.

 

--------------------------------------------------------------------------------

Tajniki rzeźby - spotkanie integracyjne

 

     Dnia 21 maja  uczniowie z klas SPPa,  SPPb,  GIM,,u” z opiekunami odwiedziło Liceum Plastyczne w Rypinie. Spotkanie odbyło się w ramach integracji szkól rypińskich. Młodzież w pracowni rzeźby poznała tajniki rzeźbienia, lepienia, modelowania w glinie. Pod kierunkiem pani Małgorzaty Wojnowskiej – Całbeckiej powstały kubki, miski, koszyczki. Wyobraźnia poniosła uczniów dalej i powstały też różne stwory, zwierzaki, anioły. Pani Małgosia opowiadała o pracy uczniów, ich umiejętnościach i wysiłku wkładanym w powstające prace. Różnorodność form prac plastycznych podziwianych przez uczniów wywołała podziw nad zdolnościami plastycznymi uczących się uczniów w Liceum Plastycznym.

 -------------------------------------------------------------------------------

Dzień matki 

     26 maja kojarzy się z matczyną miłością. Jak co roku nasi uczniowie pod kierunkiem pań Marzeny Zaleśkiewicz i Moniki Witkowskiej przygotowali akademię z okazji Dnia Matki. Na uroczystość zostały zaproszone wszystkie mamy. Dzieci wyraziły wdzięczność za trud wychowania poprzez wiersze i piosenki. Na koniec były życzenia i gromkie sto lat! Mamy otrzymały własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty. Po występie szczęśliwe dzieliły się wrażeniami przy kawie i ciastku.

--------------------------------------------------------------------------------

Majówka bez barier 

 

      W dniach 22 – 23. 05.2014r. w Rypińskim Centrum Sportu po raz pierwszy odbyła się dwudniowa impreza integracyjna „Majówka bez barier”, zorganizowana dla osób niepełnosprawnych powiatu rypińskiego, która finansowana była przez Fundację BGŻ, Starostwo Powiatowe oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W imprezie brali udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej oraz uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 w Rypinie wraz z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami placówek i organizatorami.

W pierwszym dniu na hali sportowej RCS w Rypinie odbył się Turniej Unihokeja, gdzie I miejsce zajęły WTZ, II miejsce ŚDPS, III miejsce ZSNr5. Drugiego dnia miały miejsce zajęcia sportowo – rekreacyjne przy muzyce prowadzone przez aktorów grupy „T” z Torunia. W czasie trwającej imprezy w ramach projektu UNICEF „Szkoła z  prawami dziecka” wyłoniono Gwiazdy Szeryfa Praw Dziecka. Tytuł ten otrzymali: starosta powiatu rypińskiego - p. Marek Tyburski, wicestarosta - p. Danuta Tyraj, przewodniczący Rady Powiatu - p. Krzysztof Cegłowski, Burmistrz Miasta Rypina – p. Paweł Grzybowski oraz Wójt Gminy Rypin – p. Janusz Tyburski. Fundacja BGŻ w ramach zdrowego stylu życia ufundowała dla WTZ i ZSNr5 komplet kijków do Nordic Walking, do których również przeprowadzony został przez nauczyciela – p. Zbigniewa Kosińskiego krótki instruktaż użytkowania.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

III WOJEWÓDZKA OLIMPIADA INFORMATYCZNA BRODNICA 2014

 

     We wtorek 20 maja 2014 roku odbyła się III Wojewódzka Olimpiada Informatyczna w Brodnicy. Naszą szkolę reprezentowali uczniowie klasy III Gimnazjum: Marcin Miaskowski, Damian Rutkowski oraz Patryk Sitkowski. Nasi młodzi informatycy wykazali się dużą wiedzą teoretyczną oraz wysokimi umiejętnościami praktycznymi co pozwoliło im zająć II miejsce wyprzedzając drużynę z Grudziądza (III miejsce), a nieznacznie ustępując uczniom z Brodnicy (I miejsce). 

 

 

---------------------------------------------------------------------

 

I Wagonowa Spartakiada w Żurominie

 

     W czwartek 15 maja  uczniowie wraz z opiekunami Jowitą Górecka i Joanna Maciejewska wzięli udział w I Wagonowej Spartakiadzie w Żurominie. Impreza  została zorganizowana przez stowarzyszenie Wagon na rzecz osób niepełnosprawnych w hali sportowej przy liceum ogólnokształcącym.

Zawodnicy zmagali sie w różnych konkurencjach drużynowych, m.in. toczenie koła hula hop, bieg z lotką na rakiecie.

W tej rywalizacji nie było miejsc na podium, ponieważ to wszystkie drużyny zwyciężyły i zostały nagrodzone pamiątkowymi statuetkami, dyplomami i koszulkami. Spartakiadę urozmaicił pokaz dzieci ze szkoły cyrkowej oraz dyskoteka, na której zawodnicy ze wszystkich drużyn miały okazje lepiej sie poznać.-------------------------------------------------------------------------

„DNI KSIĄŻKI W PRZEDSZKOLU DLA DZIECI Z AUTYZMEM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 5 W RYPINIE”

     12 maja mieliśmy okazję gościć w przedszkolu dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną bibliotekarkę - panią Beatę Piechowiak.

Pani Beata przyszła do dzieci z koszem pełnym wspaniałych książek, min. o przygodach Kubusia Puchatka, Kota w Butach  i o dinozaurach - tak uwielbianych zwłaszcza przez chłopców. Maluchy dowiedziały się wielu ciekawych informacji o książkach, oglądały przyniesione egzemplarze, mogły posłuchać wybranych opowiadań i bajek. Zajęciom towarzyszył miły i bajkowy nastrój, często panujący w naszym przedszkolu.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że posiadamy jeszcze 3 wolne miejsca na rok szkolny 2014/15. Zachęcamy więc do odwiedzenia naszego przedszkola przy ul. Dworcowej.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Godności dla Osób Niepełnosprawnych

     W dniu 9 maja uczniowie mieli okazję odwiedzić Muzeum Ziemi Kujawskiej w Rypinie. Wizyta ta była związana z obchodzonym Dniem Godności dla Osób Niepełnosprawnych. Darmowy wstęp do Muzeum był możliwy dzięki inicjatywie Dyrektora oraz pracowników Muzeum pod patronatem komisji kultury, sportu, zdrowia i opieki społecznej Rady Miasta Rypina. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawie opowiadanej historii Starego Rypina z okresu średniowiecza, obejrzeli wystawę poświęconą temu zagadnieniu, mogli przymierzyć wyposażenie średniowiecznego woja, sprawdzić ciężar miecza. Następnie przenieśli się do klasy lekcyjnej w szkole sprzed wieku. Mogli spróbować jak pisało się wiecznym piórem i atramentem, poznali jakich nauczyciele używali „środków perswazji” w stosunku do uczniów, chętni mogli klęczeć na grochu. Oglądali stare plecaki, kinematografy, walizki.

Po tej ciekawej opowieści przenieśliśmy się do piwnic by poznać najtragiczniejszą historię budynku – Domu Kaźni, w którym obecnie mieści się muzeum. Uczniowie z przejęciem wysłuchali opowiadań o zbrodniach, których dopuścili się żołnierze hitlerowscy na mieszkańcach Rypina. Była to bardzo ciekawie opowiedziana podróż  przez kilka wieków historii. Na zakończenie każdy otrzymał słodki podarunek od pracowników muzeum.

Uczniowie i opiekunowie składają serdeczne podziękowania pracownikom Muzeum Ziemi Kujawskiej w Rypinie za tak piękną inicjatywę.

------------------------------------------------------------------------

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

     Stało się już tradycją, że 12 maja  z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych uczniowie z Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego odwiedzają panie w przychodni DORMED. W tym roku zamiast tradycyjnych laurek czy kwiatków podarowali pielęgniarkom samodzielnie upieczone babeczki. Jak zwykle było wiele radości i wzruszeń. Dzieci w podziękowaniu za pamięć zostały obdarowane przez panie pielęgniarki cukierkami. To bardzo ważne aby pamiętać o tym święcie, gdyż praca pielęgniarki jest trudna, odpowiedzialna i pełna poświęceń. Wszyscy potrzebujemy czasami ich pomocy, dlatego warto chociaż raz w roku podziękować za ich pracę.

---------------------------------------------------------------------------

,,Stawiam na zdrowie”

     12 maja odbyła się akcja profilaktyczna pod hasłem ,,Stawiam na zdrowie”. Było to uwieńczenie wcześniej prowadzonych działań.  Uczniowie na godzinach wychowawczych przygotowali plakaty promujące zdrowy styl życia, wolny od uzależnień. Klasy młodsze preferowały zdrowe odżywianie, zachęcając do spożywania warzyw i owoców. Klasy starsze zwróciły uwagę na zgubne skutki palenia papierosów oraz zjawisko przemocy rówieśniczej.  Młodzież gimnazjalna przedstawiła zachowania ryzykowne związane z zażywaniem alkoholu. Klasy zawodowe zajęły się problemem narkomanii. Przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali swoje plakaty, omawiając ich ważne treści. Podejmowane działania profilaktyczne, miały na celu zapobieganie zachowaniom ryzykownym a także agresji i przemocy rówieśniczej. Imprezy profilaktyczne, są obok zajęć wychowawczych i pogadanek wspaniałą okazją, by społeczność szkolna utrwaliła sobie zasady zdrowego stylu życia oraz bezpiecznego zachowania. Na zakończenie, jako podsumowanie treści, została przedstawiona prezentacja multimedialna. Klasy zostały nagodzone za trud i włożoną pracę. Nad całością czuwały panie: Renata Bojarska i Joanna Maciejewska.----------------------------------------------------------------------------------------------

Sprawozdanie z VIII Międzyszkolnego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego.

     Dnia 06  maja 2014 r. Zespół Szkół Nr 5 był organizatorem VIII Międzyszkolnego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego, adresowanego do uczniów szkół podstawowych Powiatu Rypińskiego. Konkurs miał na celu popularyzowanie twórczości ks. Jana Twardowskiego w środowisku lokalnym, ukazanie piękna języka polskiego poprzez kontakt    z poezją oraz promocję dziecięcych umiejętności artystycznych,

Uczestnicy konkursu prezentowali dowolnie wybrane przez siebie utwory z dorobku poetyckiego ks. Jana Twardowskiego w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI

W spotkaniu wzięło udział 16 uczniów z 8 szkół szkół Powiatu Rypińskiego. Prezentowały się następujące szkoły: SP z Zakrocza, SP im. kard. S. Wyszyńskiego z Borzymina,  SP z Rogowa, SP z Okalewa, SP z Starorypina Rządowego, SP z Radzik Dużych, SP 1 im. H. Sucharskiego z RypinaSP 3 im. Jana Pawła z Rypina, ZS Nr 5 im ks. J. Twardowskiego z Rypina.

Profesjonalne  jury w składzie: przewodnicząca wicestarosta Danuta Tyraj, Alicja Rupińska, Jacek Szablewski oceniło walory artystyczne prezentowanych utworów w każdej kategorii i przyznało wiele wspaniałych nagród i wyróżnień.

     W grupie uczniów z klas I-III:  

 I miejsce zajęła Otylia Ciborska ze SP w Borzyminie,

 II miejsce przypadło Julii Krajewskiej z Okalewa, natomiast miejsce

 III zdobyła Amelia Szyszka z Borzymina.

 Ponadto za wybitną prezentację uhonorowano nagrodą specjalną Marysię Tułodziecką z SP w Radzikach Dużych.

     W grupie klas IV-VI: zostały wyłonione dwa I miejsca, zdobyły je:

 I miejsce- Zuzanna Wiśniewska     z SP 3 im. Jana Pawła z Rypina i Dominika Rentflejsz ze SP 1 im H. Sucharskiego z Rypina,

 II miejsce przyznano również dwóm uczennicom Amelii Chojnackiej ze SP 1 im H. Sucharskiego z Rypina oraz Klaudii Kamińskiej z Zakrocza Z uwagi na  wysoki i wyrównany poziom recytacji przyznano również jedno wyróżnienie Barbarze Cieślak ze Starorypina.

     Podczas obrad jury pani Beata Godyla wykonała na skrzypcach„ Medytacje” Masene oraz zaśpiewała utwór do słów ks. J. Twardowskiego „Śpieszmy się” przy akompaniamencie pana Łukasza Godyli. Piękne nagrody zawdzięczamy ofiarności  sponsorów: Starostwu Powiatowemu w Rypinie, Ciastkarni –P. Malinowski, Firmie Handlowo- Usługowej NIKO oraz Radzie Rodziców w ZS nr 5.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

„DNI KSIĄŻKI W PRZEDSZKOLU DLA DZIECI Z AUTYZMEM"

     12 maja mieliśmy okazję gościć w przedszkolu dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną bibliotekarkę - panią Beatę Piechowiak.

Pani Beata przyszła do dzieci z koszem pełnym wspaniałych książek, min. o przygodach Kubusia Puchatka, Kota w Butach  i o dinozaurach - tak uwielbianych zwłaszcza przez chłopców. Maluchy dowiedziały się wielu ciekawych informacji o książkach, oglądały przyniesione egzemplarze, mogły posłuchać wybranych opowiadań i bajek. Zajęciom towarzyszył miły i bajkowy nastrój, często panujący w naszym przedszkolu.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że posiadamy jeszcze 3 wolne miejsca na rok szkolny 2014/15. Zachęcamy więc do odwiedzenia naszego przedszkola przy ul. Dworcowej.

  

-------------------------------------------------------------

Stół wielkanocny

     Dnia 16 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyła się biesiada wielkanocna pod hasłem „Są takie Święta co budzą życie”.

Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce wielkanocnej. W czasie uroczystości  przygotowanej pod kierunkiem pań: Moniki Witkowskiej, Joanny Maciejewskiej i Bożeny Zasady uczniowie przypomnieli jak ważne są te święta dla wszystkich chrześcijan. Uczniowie z wielką przyjemnością uczestniczyli w spotkaniu. Na zakończenie pan Dyrektor złożył zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Siedząc wspólnie przy pięknie udekorowanym i zastawionym stole wszyscy poczuli atmosferę świąt.----------------------------------------------------------------------

POTYCZKI PRZEDMIOTOWE

     Dnia 15.04.2014r. już po raz kolejny odbyły się Potyczki Przedmiotowe, poszerzone w tym roku o język obcy. Celem tej imprezy było: rozwijanie zainteresowań, popularyzowanie wiedzy z różnych przedmiotów oraz kształtowanie zasad współzawodnictwa. Zadaniem tej inicjatywy jest także przygotowanie uczniów do sprawdzianu w Szkole Podstawowej oraz do egzaminu zewnętrznego w Gimnazjum. Jest to ważne wydarzenie w życiu szkoły, które angażuje całą społeczność, obserwującą zmagania drużyn. W „potyczkach” brały udział trzyosobowe reprezentacje klas  Szkoły Podstawowej, Gimnazjum  i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Opracowane zostały zadania z różnych  przedmiotów. Nad przebiegiem konkursu czuwało powołane jury. Przyznano następujące miejsca: I miejsce – klasa III Gimnazjum, II miejsce – klasa IV SP, III miejsce – klasa II Gimn. Ważnym aspektem imprezy było uczestnictwo kibiców, którzy nagradzali swoje drużyny gromkimi oklaskami. Obserwując zmagania zawodników, mogli również sprawdzić swój poziom wiedzy. Dla publiczności przygotowane była prezentacja krótkich filmów dydaktycznych, do których opracowano zadania konkursowe, za które uczniowie otrzymywali słodycze ufundowane przez Radę Rodziców. Na wszystkich czekały dyplomy.------------------------------------------------------------------------------

Konferencja pod nazwą: „Zrozumieć Autyzm"

W dniu 8 kwietnia 2014r w siedzibie Starostwa Powiatowego w Rypinie, przy ul. Warszawskiej 38, odbyła się Konferencja pod nazwą: „Zrozumieć Autyzm" - Program Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz ich Rodzinom. Program „Zrozumieć Autyzm" objęty został patronatem przez Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego.

Konferencja adresowana była do przedstawicieli powiatowych i gminnych samorządów, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych zajmujących się osobami z autyzmem, domów pomocy społecznej, placówek szkolnictwa specjalnego, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz rodziców i innych osób pracujących z osobami z autyzmem.

Uczestnicy konferencji zapoznani zostali z problematyką autyzmu oraz sytuacją osób z autyzmem w powiecie rypińskim. Pokazane zostały przykłady dobrych praktyk i sposoby budowania systemu wsparcia dla osób z autyzmem i ich rodzin. Podczas konferencji przedstawiono Program Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz Ich Rodzinom - „Zrozumieć Autyzm", którego celem jest dokonanie diagnozy potrzeb leczniczo-terapeutycznych, edukacyjnych i socjalnych w odniesieniu do osób dotkniętych autyzmem oraz organizowanie pomocy dla nich ich rodzin. Bardzo istotnym elementem Programu „Zrozumieć Autyzm" jest prowadzenie bezpłatnych szkoleń z terapii behawioralnej dla specjalistów pracujących z osobami z autyzmem a także rodziców i opiekunów oraz szerzenie wiedzy dotyczącej autyzmu wśród osób bezpośrednio stykających się z tym problemem na gruncie zawodowym: lekarzy, nauczycieli, pracowników pomocy społecznej na szczeblu gminnym i powiatowym, oraz działania na rzecz bezpośredniej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom z terenów wiejskich. Krótką charakterystykę i epidemiologię autyzmu przedstawiła P. Małgorzata Marszałek – certyfikowany terapeuta behawioralny SPOA, sytuację osób z autyzmem i ich rodzin w powiecie rypińskim przybliżyli dyrektor Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. J. Twardowskiego w Rypinie P. Jarosław Tomkowski oraz P. Renata Pilarska – nauczyciel. Program „Zrozumieć Autyzm” przedstawił koordynator P. Leszek Bartoszewski. W Konferencji uczestniczyli: Starosta Powiatu Rypińskiego P. Marek Tyburski, Wicestarosta Danuta Tyraj, przedstawiciele szkół i placówek, rodzice oraz inne osoby zainteresowane autyzmem.----------------------------------------------------------------------------------------

Zajęcia współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

     W naszej szkole od wielu już lat realizowane są zajęcia współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

W bieżącym roku szkolnym realizowane są zajęcia z trzech projektów: „Ćwiczę, uczę się wygrywam”, „Nowe umiejętności nowe wyzwania – 3” oraz „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w klasach I-III Szkoły Podstawowej”

Program „Ćwiczę, uczę się, wygrywam” jest przeznaczony dla uczniów gimnazjum.  Jest to projekt z POKL priorytet IX, działanie 9.1 poddziałanie 9.1.2. Jest on skierowany dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez udział w zajęciach dodatkowych rozwijających umiejętności kluczowe.  W ramach tego programu prowadzone były zajęcia:

1. informatyczne

2. sportowe

3. j. niemiecki

4. matematyczno – przyrodnicze

Program będzie trwał do maja 2015 roku.

Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej biorą udział w trzeciej edycji programu „Nowe umiejętności, nowe wyzwania”. Zajęcia te realizowane są z  projektu POKL priorytet IX – rozwój wykształcenia, poddziałanie 9.1.2 – „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.

W ramach tego programu realizowane były:

  1. Zajęcia z doradztwa zawodowego

  2. Zajęcia kulinarne

  3. Zajęcia z przedsiębiorczości

Od listopada uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej objęci są programem „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w klasach I-III Szkoły Podstawowej”. Jest to program realizowany z projektu POKL priorytet IX – rozwój wykształcenia, poddziałanie 9.1.2 – „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”

 W ramach tego programu prowadzone są;

  1.  Zajęcia logopedyczne

  2. Zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej

  3. Zajęcia w zakresie czytania i pisania dla dzieci ze specyficznymi trudnościami.

Od kwietnia 2014 r. uczniowie szkoły zawodowej biorą udział w projekcje „Dobry zawód – lepszy start”. W ramach tego projektu z POKL, priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”, uczniowie szkoły zawodowej będą realizować staże zawodowe w okresie lipiec – sierpień.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Konferencja pod nazwą: „Zrozumieć Autyzm"

Szanowni Państwo,

w imieniu Starosty Rypińskiego Pana Marka Stanisława Tyburskiego oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku zapraszam na konferencję pod nazwą: „Zrozumieć Autyzm" - Program Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz ich Rodzinom.

Konferencja odbędzie się 8 kwietnia 2014r. w godzinach: 11:00 - 13:30 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Rypinie, przy ul. Warszawskiej 38.

Program „Zrozumieć Autyzm" objęty został patronatem przez Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego.

Konferencja adresowana jest do przedstawicieli powiatowych i gminnych samorządów, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych zajmujących się osobami z autyzmem, domów pomocy społecznej, placówek szkolnictwa specjalnego, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz rodziców i innych osób pracujących z osobami z autyzmem.

Uczestnicy konferencji zapoznani zostaną z problematyką autyzmu oraz sytuacją osób z autyzmem w powiecie rypińskim. Pokazane zostaną przykłady dobrych praktyk i sposoby budowania systemu wsparcia dla osób z autyzmem i ich rodzin. Podczas konferencji przedstawiony zostanie Program Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz Ich Rodzinom - „Zrozumieć Autyzm", którego celem jest dokonanie diagnozy potrzeb leczniczo-terapeutycznych, edukacyjnych i socjalnych w odniesieniu do osób dotkniętych autyzmem oraz organizowanie pomocy dla nich ich rodzin. Bardzo istotnym elementem Programu „Zrozumieć Autyzm" jest prowadzenie bezpłatnych szkoleń z terapii behawioralnej dla specjalistów pracujących z osobami z autyzmem a także rodziców i opiekunów oraz szerzenie wiedzy dotyczącej autyzmu wśród osób bezpośrednio stykających się z tym problemem na gruncie zawodowym: lekarzy, nauczycieli, pracowników pomocy społecznej na szczeblu gminnym i powiatowym, oraz działania na rzecz bezpośredniej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom z terenów wiejskich.

Program konferencji:

11:00 - 11:15 - Przywitanie - Starosta Rypiński Pan Marek Stanisław Tyburski

11:15 - 11:45 - Autyzm - krótka charakterystyka i epidemiologia - Małgorzata Marszałek certyfikowany terapeuta behawioralny SPOA

11:45 - 12:15 - Sytuacja osób z autyzmem i ich rodzin w powiecie rypińskim - Dyrektor Zespołu Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie Pan Jarosław Tomkowski, Renata Pilarska- nauczyciel

12:15 - 13:00 - „Zrozumieć Autyzm" - przedstawienie Programu - Leszek Bartoszewski SPOA

13:00 - 13:30 - Pytania i podsumowanie konferencji

 

 

Licząc na obecność łączę wyrazy szacunku Leszek Bartoszewski Koordynator Programu „Zrozumieć Autyzm"

-----------------------------------------------------------------------

Rekolekcje Wielkopostne

Od 7 do 9 kwietnia odbędą się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne.

--------------------------------------------------------------------------

Wiosenna przerwa świąteczna

     Od 17 do 22 kwietnia będzie miała miejsce przerwa na Święta Wielkanocne

-----------------------------------------------------------------

 2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

      2 kwietnia przypada Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Tego dnia wiele budynków w Polsce i na świecie zostanie podświetlonych na niebiesko. Ogólnoświatowa inicjatywa "Na niebiesko dla autyzmu" rozpoczyna obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat  Autyzmu. W obchody włączyła się także cała społeczność Zespołu Szkół Nr 5 w Rypinie. Nauczyciele i dzieci tego dnia przystroili na niebiesko klasy oraz korytarze, przypięli do swoich ubrań niebieskie wstążki. Na korytarzach przygotowano także gazetki zawierające informacje na temat autyzmu.

---------------------------------------------------------

Dzień Wiosny

     21 marca 2014r. wszyscy witamy długo oczekiwana wiosnę i chcemy ten dzień jakoś szczególnie uczcić. "Piątka" także świętowała tego dnia. Zabawę rozpoczęto od powołania komisji, która sprawdziła i oceniła stan gotowości klas do powitania wiosny. Wygrała klasa p. Moniki Witkowskiej, zdobywając największą ilość punktów. Następnie cała społeczność szkoły wzięła udział w wykonywaniu plakatu o tematyce wiosennej. Za pomocą różnych technik uczniowie wraz z wychowawcami tworzyli przepiękne plakaty, a maluszki z oddziału przedszkolnego były tak zaangażowane, że do malowania wiosny wykorzystywały własne dłonie. Nie zabrakło także wielu ciekawych konkursów i zabaw. Wybrano najciekawsze i najładniejsze stroje wiosenne. Wszyscy uczestnicy imprezy zostali nagrodzeni słodkościami. Zabawę zakończył "wiosenny wężyk", który poprowadziła wicedyrektor, p. Iwona Andrzejczuk.

----------------------------------------------------------------------------------

XVII Rejonowy  Turniej tenisa stołowego

     Dnia 15 marca 2014 roku w ZSNr5 im ks. Jana Twardowskiego w Rypinie wzorem lat ubiegłych odbył się  XVII Rejonowy  Turniej tenisa stołowego. W zawodach wzięli udział uczniowie z następujących szkół: ZSS Lipno, ZSNR3 Włocławek, ZSNR3 Rypin, ZSNR2 Rypin, ZSNR4 Nadróż, ZSNR5 Rypin. Rywalizacja przy stołach odbywała się w dwóch kategoriach: dziewczęta młodsze i starsze oraz chłopcy starsi i młodsi. Indywidualnie w grupie dziewcząt młodszych zwyciężyła Ciechanowska Paula z ZSS z Lipna, drugie miejsce zajęła Tylmanowska Patrycja z ZSNR5 z Rypina, trzecie miejsce Ciechanowska Iza z Lipna. W grupie dziewcząt bezkonkurencyjna okazała się Alicja Cichosz reprezentująca Lipno, srebrny medal powędrował do Rucińskiej Joanny z ZSNR4 z Nadroża, brąz przypadł Lewandowskiej Agnieszce z ZSNR3 z Włocławka. W kategorii chłopców młodszych zwycięzcą  okazał się Wojnowski Krzysztof, drugie miejsce zdobył Kamiński Paweł z ZSNR5 z Rypina, natomiast trzecie Uzdowski Michał z Lipna. Najbardziej zacięta walka toczyła się przy stołach chłopców starszych miedzy Śliwińskim Marcinem z ZSNR3 w Rypinie a jego szkolnym kolegą Watkowskim Adrianem oraz Jachowskim Przemkiem z ZSNR2 w Rypinie. Złoto wywalczył Marcin, srebro Adriam a brąz Przemek. W klasyfikacji ogólnej pierwsze miejsce zdobył ZSNR3 w Rypinie, drugie egz. ZSS Lipno i ZSNR52 Rypin, trzecie miejsceZSNR4 Nadróz, czwarte ZSNR3 Włocławek, piąte ZSNR5 Rypin.

Organizatorzy i dyrekcja ZS Nr 5 składa serdeczne podziękowanie Piekarni „Pati” za przekazanie na turniej słodkiej przekąski oraz hurtowni „Żuchowscy” za napoje.-------------------------------------------------------------

Szkolenie nauczycieli

     Autyzm to choroba wykrywana u coraz większej liczby dzieci.Także w naszym powiecie zwiększa się liczba dzieci z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz innymi dysfunkcjami w rozwoju. Coraz więcej dzieci wymaga też różnorakiej interwencji terapeutycznej. W  Zespole Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie szczególny nacisk kładzie się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli i poszerzanie  ich umiejętności. Kadra nieustannie doskonali się w stosowaniu nowoczesnych metod diagnostyczno-terapeutycznych, co powoduje  lepsze rozumienie potrzeb dzieci oraz właściwą realizację celów dydaktycznych. 7 marca  ponad 20 nauczycieli z tejże placówki brało udział w szkoleniu „Diagnoza i ocena funkcjonowania dzieci z deficytami w rozwoju do 12 roku życia, w oparciu o Profil Psychoedukacyjny PEP-R”. Prowadzącą była Pani mgr Ewa Żmich -  praktyk i wykładowca akademicki, superwizor w bydgoskim Ośrodku Terapii Behawioralnej, diagnostyk i terapeuta z wieloletnim stażem w Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Bydgoszczy. Nauczyciele nabyli teoretyczną i  praktyczną wiedzę niezbędną do diagnozowania uczniów za pomocą testu PEP-R. Jest to doskonałe narzędzie do diagnozy funkcjonalnej dzieci z różnorodnymi zaburzeniami rozwoju, zwłaszcza z autyzmem i trudnościami w komunikacji. Pedagodzy mając tak szczegółową diagnozę, będą mogli usprawniać każdą funkcję od takiego poziomu na jakim funkcjonuje dziecko, a wyniki uzyskane w teście wykorzystane będą do konstruowania indywidualnych programów edukacyjno – terapeutycznych. Szkolenie dofinansowane było przez Starostwo Powiatowe w Rypinie, za co Dyrektor i Rada Pedagogiczna tej szkoły serdecznie dziękują.

 

-----------------------------------------------------------------------

IV Przegląd Piosenki Zimowej

     W dniu 26 lutego 2014r. odbył się po raz czwarty Przegląd Piosenki Zimowej. Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym  przygotowali pod kierunkiem swoich nauczycieli przedstawienie pt. „Biały Kapturek”. Występ przeplatany był piosenkami o tematyce zimowej. Na imprezę zaproszeni zostali oprócz uczniów także rodzice, nauczyciele i specjalni goście – przew. rady powiatu p. Krzysztof Cegłowski oraz dyrektor Domu Dziecka p. Anatol Filemoniuk. Choć na scenie widniały zimowe dekoracje atmosfera była bardzo ciepła. Po występie przyszedł czas na wspólny poczęstunek przy kawie i ciastach, można było porozmawiać i wymienić się wrażeniami.------------------------------------------------------------------------------------

Bal karnawałowy w ZS nr 5 przy ul. Dworcowej

     W czwartek 27.02.2014r. w oddziale przedszkolnym i klasie 0-I odbył się bal karnawałowy. Był to dzień długo oczekiwany przez dzieci. Sala zajęć zamieniła się w salę balową, przyozdobioną różnokolorowymi łańcuchami, serpentynami i balonami. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosiły panie wychowawczynie – D. Urbańska i J. Dąbrowska. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Nauczyciele urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami (Taniec na gazecie, Taniec z balonem), a zwycięzcy byli nagradzani medalami w kształcie balonów. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ponieważ bal odbył się w tłusty czwartek kochane mamy zadbały, aby nie zabrakło nam pączków i faworków. Była również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała dobiec końca. Po zadowolone i pełne wrażeń dzieci przyszli rodzice. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się,  Rodzicom, Nauczycielom – serdecznie dziękujemy!------------------------------------------------------------------------

Spotkania z policjantem

     Dnia 21 stycznia 2014 roku odbyło się spotkanie uczniów klas starszych (III gimnazjum oraz kl. I-III ZSZ) z policjantami. Tematem spotkania było postępowanie karne w sprawach nieletnich oraz osób po 17 roku życia. Dodatkowo poruszona została sprawa częstych ostatnimi czasy kradzieży metodą „Na wnuczka”. Policjanci przestrzegali oraz poprosili uczniów aby przestrzegli oni swoich bliskich przez tego typu działaniami. Policjanci zaprezentowali specjalnie przygotowane filmy nt. omawianych problemów. Dodatkowo w związku ze zbliżającymi się feriami panowie policjanci przypomnieli uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Spotkanie odbyło się w ramach lekcji WOS oraz programu profilaktycznego.

------------------------------------------

Bal karnawałowy

     W dniu 17.01.14r. w naszej szkole odbył się Bal karnawałowy dla klas młodszych. Dzieci z wielką przyjemnością uczestniczyły w hucznej zabawie oraz chętnie brały udział w konkursach m.in. taniec z krzesłami, balonem na gazecie. Atrakcją balu był pokaz mody, podczas którego wybrano najciekawsze stroje karnawałowe. I miejsce zdobył Michał Skonieczny za strój diabła, II miejsce otrzymał Adam Kaszlewicz za strój pirata zaś III miejsce – Konrad Popławski, który przebrał się za kosmitę. Dzieciom zostały wręczone słodkie upominki. W przerwach między wspaniałą zabawą uczniowie kosztowali słodkości. Panowała miła, wesoła atmosfera.----------------------------------------------------

Mikołajki

     Dnia 06 grudnia w odbyły się Mikołajki na sportowo. Celem imprezy była integracja dzieci i młodzieży naszej szkoły oraz aktywne spędzanie czasu wolnego. Wszyscy chętni mogli zmierzyć swoje siły w konkurencjach sportowych takich jak: rzut beretem do kół, kaczy chód, wiązanie krawatów, przenoszenie ziemniaków na łyżce, rzuty woreczkiem do celu itp. Realizacja była zacięta, uczniowie przestrzegali zasad fair-play. Ci, którzy zdobyli najwięcej punktów zostali nagrodzeni przez dyrektora szkoły drobnymi nagrodami. Po zabawach sportowych uczniów odwiedził Mikołaj, który obdarował wszystkich uczniów słodkimi paczkami.

-------------------------------------------------------------

Mikołajki

W dniu 6 grudnia Przedszkole na ul. Dworcowej odwiedził św. Mikołaj. Dzieci bardzo ucieszyły się z prezentów.--------------------------------------------------

Wizyta w hospicjum

     Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie z Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie odwiedzili rypińskie hospicjum, przynosząc pacjentom własnoręcznie upieczone i pięknie opakowane  i   pierniczki  oraz kartki z życzeniami świątecznymi. Dzieciom towarzyszyły panie: wicedyrektor Iwona Andrzejczuk, pracownice rypińskiego GOPS-u i opiekun szkolnego koła PCK p. Joanna Maciejewska. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu GOPS-u.

------------------------------------------

Kulinariada

     Dnia 04.12.2013 po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się zajęcia integracyjne: „ Gotuj z mamą”. Pomysłodawczynią tej inicjatywy była pani Agnieszka Milewska. Tego dnia uczniowie mogli nie tylko zintegrować się z mamami, ale także poczuć się jak w prawdziwej restauracji. Zajęcia rozpoczęły się w kuchni, gdzie zostały przydzielone obowiązki oraz pomocnicy dla każdej z mam. Pani Sylwia Karpińska przygotowywała zupę pomidorową z ryżem, Pani Milena Grudzińska odpowiedzialna była za przygotowanie drugiego dania, na które złożyły się nagetsy, frytki oraz surówka, pani Agnieszka Betlejewska zaserwowała nam deser, a pani Dorota Wysocka sernik. Prace kuchenne nadzorowała Pani Joanna Maciejewska. Kiedy w kuchni na dobre rozpoczęła się praca, pozostali uczniowie nie próżnowali.  Z paniami A. Milewską, B. Zasadą oraz M. Witkowską, poznawali zasady kulturalnego zachowania przy stole, prawidłowego ułożenia sztućców oraz naczyń, a także przygotowywali dekoracje z serwetek i  wykonywali prace plastyczne. Jesteśmy przekonani, że inicjatywa zajęć „Gotuj z mamą” Na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkolnych.

-------------------------------------------------------

„Przy wigilijnym stole”

     Dnia 16.12.2013r.odbyło się spotkanie „Przy wigilijnym stole” przygotowane przez panie: M. Krajewską i K. Myślińską, które wprowadziło wszystkich w chwilę refleksji o świętach Bożego Narodzenia oraz nieodłączonymi zwyczajami z nimi związanymi, które przybliżone zostały w utworach poetyckich i kolędach. Sprzyjała temu świąteczna, uroczysta dekoracja przy świecach przygotowana przez panie: R. Pilarską i B. Zasadę. Do występu włączyli się uczniowie Szkoły Muzycznej. Mogliśmy usłyszeć kolędy w wykonaniu chóru szkolnego pod kierownictwem Salomei Wochny. Instrumentalne wersje "Cichej nocy"," Lulajże Jezuniu", "Gdy śliczna Panna" oraz inne kolędy wykonane na: saksofonie, flecie, klarnecie, trąbce i fortepianie. Po raz pierwszy zaprezentowała się orkiestra gitarowa pod kierownictwem Agnieszki Kadłubowskiej. A w atmosferę świąt wprowadziła nas Ilona Jakubowska. Wicedyrektor Iwona Andrzejczuk częstowała słuchaczy lukrowanymi piernikami a dzieci zostały obdarowane słodyczami.  Dyrektor szkoły Jarosław Tomkowski w imieniu grona pedagogicznego złożył wszystkim życzenia świąteczne. 

---------------------------------------------------------------------

Jasełka w Oddziale Przedszkolnym

     W dniu 20 grudnia 2013 roku w Oddziale Przedszkolnym przy ulicy Dworcowej oraz klasie I-II SP dla dzieci z autyzmem odbyły się Jasełka. Poprzez opowieść ruchową przeplataną kolędami, które śpiewali uczniowie jak i wszyscy zgromadzeni mogliśmy przeżyć w sposób szczególny czas Bożego Narodzenia. To piątkowe spotkanie przypomniało o tym, że święta są już blisko. Dzieci odwiedził również Mikołaj, który rozdał paczki, a uczestniczący w imprezie rodzice i nauczyciele wraz ze wszystkimi podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnego poczęstunku.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Sprawozdanie  z konkursu plastycznego pt. „Las w jesiennych barwach”

     W październiku i listopadzie 2013 roku został przeprowadzony w naszej szkole przez wychowawców świetlicy szkolnej konkurs plastyczny pt. „ Las w jesiennych barwach”. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I-III , IV- VI SP i I-III Gimnazjum. Prace były wykonane różnymi technikami, ciekawie i pomysłowo, zaskakiwały starannością wykonania i dużą inwencją twórczą.

Komisja w składzie: Ilona Kuczyńska , Katarzyna Rucińska, Beata Piechowiak oraz Bożena Zasada postanowiła przyznać  w określonych kategoriach następujące miejsca:

     W kategorii klas I- III pierwsze miejsce zajęła klasa I-III SP natomiast drugie miejsce klasa I-III „A” SP.

     W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła klasa IV-VI „u”. drugie miejsce Klaudia Dąbrowska – uczennica kl. VI „u” oraz trzecie miejsce Kamil Lebelt – uczeń kl. VI.

     W ostatniej kategorii klas I-III Gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Karolina Karwat – uczennica kl. III GIM. „u”, drugie miejsce Krzysztof Kaliszewski – uczeń kl. I GIM. Natomiast trzecie miejsce Marlena Tuchalska – uczennica kl. II GIM. „u”.

     Wyróżnienia otrzymali: Rafał Rybacki z klasy V „u”  i Krystian Rozpierski z I GIM.

Uczniowie, którzy wykonali najpiękniejsze prace otrzymali  nagrody rzeczowe oraz dyplomy ufundowane przez świetlicę szkolną a wszyscy uczniowie biorący udział nagrody pocieszenia.

 

------------------------------------------------------------

Spotkanie z policjantem

     Dnia 11 grudnia 2013 r. odbyło się w ramach lekcji WOS-u spotkanie z policjantami rypińskiej Komendy Powiatowej Policji. Podczas zajęć policjanci, aspirant  Krzysztof Rogoziński oraz aspirant sztabowy Krzysztof Kulwicki przedstawili uczniom Zasadniczej Szkoły Zawodowej zagadnienia związane z pracą policji, strukturą, zadaniami oraz przestępczością nieletnich. Policjanci opowiadali o pracy poszczególnych pionów policji, zadaniach dzielnicowych, przedstawili w jaki sposób należy zachowywać się podczas rutynowych działań policji, jakie prawa przysługują poszkodowanym oraz gdzie szukać pomocy. Zaproszeni goście chętnie odpowiadali na pytania uczniów.

 

---------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do Warszawy

     Nasi uczniowie pojechali na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Tam młodzież mogła próbować własnych sił w naukowych eksperymentach, przyglądać się prezentacjom multimedialnym i brać udział w interaktywnych zabawach w zakresie wielu dziedzin nauki. Wszyscy z zapartym tchem oglądali kolejne eksponaty i poprzez dobrą zabawę poszerzali swoją wiedzę. Na zakończenie uczniowie zjedli ciepły posiłek w McDonalds. Roziskrzone oczy dzieci i uśmiechy na twarzach świadczyły o powodzeniu wyprawy.

Wyjazd był możliwy dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Rypin oraz Urzędu Miasta Rypina. Wycieczkę zorganizowała p. Agnieszka Milewska, która sfinansowała bilety do Centrum ze środków SKO.

Dziękujemy sponsorom za możliwość przeżycia ciekawej przygody.

------------------------------------------------------------

Profilaktyka w naszej szkole

Już po raz kolejny uczniowie uczestniczyli  w programach profilaktycznych prowadzonych przez specjalistów z Ośrodka  Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku. Programami objęta była cała społeczność uczniowska z podziałem na poszczególne etapy edukacyjne. Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej realizowali program ,,Radość bez złości” mający na celu kształtowanie właściwych postaw wobec agresji. Młodzież gimnazjalna objęta była programem ,,Stop cyberprzemocy’, a uczniowie szkoły zawodowej uczestniczyli w programie ,,W sieci”. Internet odgrywa coraz ważniejszą rolę w życiu dzieci i młodzieży. W dorosłe życie wchodzi już pokolenie, które nie dzieli świata na realny i wirtualny, tylko na co dzień, w naturalny sposób, posługuje się mediami elektronicznymi utrzymując za ich pośrednictwem relacje rówieśnicze, wyrażając siebie, bawiąc się, ucząc, rozwijając swoje pasje i zainteresowania. Wraz z rozwojem mediów obserwujemy rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji.

Realizowane programy miały na celu pokazanie uczniom jakie są możliwe konsekwencje przemocy w sieci dla sprawców tego typu działań,  jak powinna się zachować ofiara cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy. Ponadto uczniowie poprzez zajęcia warsztatowe wypracowywali  reguły bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci.

 

-------------------------------------------------------------------------

WYCIECZKA DO TEATRU

     Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami pojechali do teatru w Płocku na przedstawienie ,,Carski syn”. Z carskiego ogrodu giną jabłka, które słyną z urody i smaku na całym świecie. Zrozpaczony Car chce wysłać jednego ze swoich trzech synów na poszukiwania Żar-Ptaka, który okrada ogród. Sztuka opowiada o przygodzie, przyjaźni, miłości i walce ze złem. Oparta na motywach baśni rosyjskich. Bajka w inteligentny sposób ukazuje  znane motywy z baśni, które nabierają nowego znaczenia, bawią i jednocześnie zaskakują. Wycieczka miała na celu ukazanie wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu oraz dała uczniom przede wszystkim możliwość obcowania z teatrem, sztuką aktorską i  żywym słowem.  Odbyła się w ramach realizacji zamierzeń profilaktycznych, nad którymi czuwa szkolny pedagog. Nieodzownym punktem programu była oczywiście wizyta w Mc Donalds, gdzie doskonale się bawili.  Wszyscy uważali, że wyjazd był bardzo udany.

----------------------------------------------

Andrzejki w szkole

     Andrzejki to przede wszystkim zabawa, wróżby i swawole. Jest w nich dużo śmiechu i radości. W środę, 27 listopada, członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami zorganizowali Andrzejki w Zespole Szkół Nr 5.  Na tę okazję odpowiednio przystrojono salę, aby stworzyć magiczny i niezapomniany nastrój. Przygotowane wróżby miały dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń, ale przede wszystkim być dobra zabawą. Było lanie wosku, wróżenie z kart, numerologia, andrzejkowe serca, magiczny krąg andrzejkowy i wiele, wiele innych. Zabawa była przednia, a emocje sięgały zenitu.

Wszystko z przymrużeniem oka i przecież to tylko zabawa, ale Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat.---------------------------------------------------------------------------

Andrzejki w Oddziale Przedszkolnym

      Dnia 28 listopada w Oddziale Przedszkolnym przy ul. Dworcowej odbyły się Andrzejki. Wróżka wprowadziła dzieci w andrzejkowy nastrój, Zgodnie z tradycją nie zabrakło lania wosku, losowania wróżb z czarodziejskiej kuli, a największym zainteresowaniem cieszyła się magiczna plazmowa kula. Kiedy dowiedzieliśmy się co nas czeka w przyszłości przyszedł czas na zabawę przy muzyce i słodki poczęstunek. Dzieci pełne wrażeń wróciły do domu zabierając woskowe rzeźby i wróżby.


------------------------------------------------------------------

Uroczyste otwarcie Sali Doświadczania Świata

     W dniu 13 listopada 2013r. w Zespole Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego nastąpiło uroczyste otwarcie Sali Doświadczania Świata. Sala Doświadczania Świata znajduje się przy Oddziale Przedszkolnym na ulicy Dworcowej. Zaproszonych gości powitał dyrektor Zespołu Szkół nr 5 Jarosław Tomkowski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Fundacji Rosa, dzięki wsparciu której w szkole powstało pomieszczenie do terapii metodą Snoezelen, czyli Sala Doświadczania Świata, burmistrz miasta Rypina Paweł Grzybowski, starosta Marek Tyburski, dyrekcja, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do ZS nr 5 w Rypinie. Zgromadzeni goście mogli zapoznać się z działalnością Fundacji Rosa, którą przedstawił prezes fundacji. Następnie zaprezentowano rys historyczny dotyczący powstania Zespołu Szkół nr 5 w Rypinie, funkcjonowanie placówki, metody, formy i rodzaje terapii stosowane w szkole podczas pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością. Przedstawiono również osiągnięcia i sukcesy uczniów uczęszczających do szkoły. Po prezentacji nastąpiło uroczyste otwarcie Sali Doświadczania Świata. Przecięcia wstęgi dokonał dyrektor szkoły, burmistrz, starosta, prezes Fundacji Rosa oraz przedstawiciel rady rodziców. Osoby uczestniczące w uroczystości mieli możliwość zobaczenia, w jaki sposób nauczyciele prowadzą terapię z dziećmi z niepełnosprawnością przy wykorzystaniu sprzętów i materiałów terapeutycznych znajdujących się w Sali.--------------------------------------------------------------------

Święto Pieczonego Ziemniaka

     22 października uczniowie, nauczyciele i rodzice jak co roku spotkali się na stadionie miejskim z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka - corocznej tradycyjnej imprezie integrującej uczniów szkoły. Uroczystość rozpoczął przemarsz korowodu  z transparentem przedstawiającym postać Pana Ziemniaka ulicami miasta. Na stadionie miejskim powitał przybyłych rozpalony grill. Na początku uczniowie wysłuchali listu od Króla Kartofla oraz dowiedzieli się skąd się wziął w Polsce ziemniak. Uczniowie naszej szkoły dzielnie brali udział w zmaganiach „ziemniaczanych”, pokonywali przeszkody, skakali w workach na ziemniaki, pokonywali slalom z ziemniakiem na łyżce, obierali ziemniaki na czas i tworzyli piękne „Cudaki Kartoflaki”.

Po licznych zabawach przyszedł czas na pieczenie. Starsi uczniowie obsługiwali grill na którym piekli przygotowane wcześniej ziemniaczki oraz nadzorowali pieczenie kiełbasek.

            Imprezka była bardzo udana i miło spędziliśmy czas! Wracając czuliśmy nawet lekkie zmęczenie, ale co tam warto było!!!

Organizatorami imprezy były nauczycielki - Agnieszka Nowak i Monika Witkowska wspierane przez Panią Annę Walasiewicz.

Za wsparcie składamy serdeczne podziękowanie pani Danucie Żbikowskiej i panu Krzysztofowi Żbikowskiemu właścicielom Zakładu Przetwórstwa Mięsnego.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty „Sala Doświadczania Świata – odprężenie w bezpiecznym miejscu”

     W dniu 26 października 2013 r. nauczyciele Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie uczestniczyli w warsztatach „Sala Doświadczania Świata – odprężenie w bezpiecznym miejscu”. Warsztaty odbyły się przy Oddziale Przedszkolnym, znajdującym się na ulicy Dworcowej.

Podczas warsztatów nauczyciele zapoznali się z zagadnieniami takimi jak: teoretyczne podstawy funkcjonowania Sali Doświadczania Świata, prowadzenie w niej terapii osób z niepełnosprawnościami, w tym osób głęboko upośledzonych i z niepełnosprawnością sprzężoną, dzieci autystycznych i z zespołem Aspergera, ADHD, FAS, dzieci z syndromem stresu pourazowego, osób trapionych chronicznym bólem. W czasie warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z praktycznym wykorzystaniem sprzętów i materiałów terapeutycznych, znajdujących się w sali. Zajęcia wzbogaciły wiedzę teoretyczną i praktyczną pedagogów w zakresie terapii i stymulacji sensorycznej uczniów z niepełnosprawnościami.

-------------------------------------------------------------

Wszystkich Świętych

     Dnia 04 listopada odbył się w naszej szkole apel poświęcony Uroczystości Wszystkich Świętych. Uczniowie w montażu słowno – muzycznym zaprezentowali utwory poetyckie o tematyce życia, śmierci oraz przemijania. Występ urozmaiciły piosenki w wykonaniu naszych uczniów, które przeniosły nas w klimat zadumy i powagi.

Cmentarz na ul. Sportowej

----------------------------------------------------------

Konkursu Recytatorskiego Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza 

      Dnia 23 października 2013r. odbyła się XII edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza organizowanym przez Ośrodek Kultury Civitas Christiana w Rypinie. Celem konkursu jest propagowanie poezji artystów naszego regionu wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, rozwijanie ich zdolności recytatorskich oraz uwrażliwianie na piękno mowy polskiej. Nasi uczniowie reprezentują szkołę już 12 rok. W tym roku w konkursie brała udział Monika Waliszewska uczennica klasy III gimnazjum, która została przygotowana przez panią M. Krajewską. Recytacja Moniki została wyróżniona.

----------------------------------------------------------------------------------

Medialny spektakl w Dzień Nauczyciela

     W tym roku Dzień Edukacji Narodowej uczniowie postanowili uczcić w nietypowy sposób. Utrzymana w konwencji Dziennika Telewizyjnego akademia okazała się elektryzującą mieszanką zdolności recytatorskich i aktorskich, w której właściwa prezencja i umiejętność panowania nad stresem stanowiły klucz do sukcesu. Uzbrojeni w kamerę, komputery i projektor uczniowie kolejny raz stanęli na wysokości zadania.  Występ naszych uczniów został entuzjastycznie przyjęty przez widzów, na których składało się grono pedagogiczne i wszyscy uczniowie naszej szkoły. Na zakończenie wręczono nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.--------------------------------------------------------------

Wypoczynek nad Bałtykiem

     Już po raz kolejny uczniowie z Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. J. Twardowskiego w Rypinie uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym. W tym roku wyjazd odbył się do Darłówka. Ośrodek ,,Gniewko”, w którym przebywali kuracjusze znajdował się w malowniczej części Darłówka Wschodniego, a sam obiekt  otoczony był zielenią i dużą ilością kwiatów.

Odległość 50 metrów od morza z szeroką plażą sprzyjała nadmorskim spacerom i wdychaniu jodu. Poza leczeniem klimatycznym uczestnicy turnusu korzystali z zabiegów zaleconych indywidualnie dla każdego dziecka. Bogata baza rehabilitacyjna typu: światłolecznictwo, krioterapia, elektroterapia, inhalacje,  masaże, gimnastyka sprzyjały poprawie sprawności psychofizycznej. Ponadto uczniowie mogli korzystać codziennie z basenu i jacuzzi znajdującego się na terenie ośrodka. Przytulne pokoje z pełnym węzłem sanitarnym i TV sprzyjały nocnemu wypoczynkowi po aktywnie spędzonym dniu, a smaczne i urozmaicone posiłki serwowane kuracjuszom dawały energię na kolejny dzień.

     Turnus finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, a pełna dokumentacja składana do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rypinie.--------------------------------------------------------------------------------

Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej chłopców o Puchar Starosty Rypińskiego

     W dniu 25 września na boiskach MOSIR-u zostały rozegrane Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej chłopców o Puchar Starosty Rypińskiego, w których udział wzięła reprezentacja ZSNR5  im ks. Jana Twardowskiego w Rypinie. W Turnieju wzięło udział 7 drużyn z naszego województwa. I miejsce zajęła drużyna z Golubia - Dobrzynia, nasza "piątka" wywalczyła 6 miejsce. Sponsorami imprezy było Starostwo Powiatowe, Piekarnia PATI oraz Żuchowscy, którym składamy podziękowania. Dziękujemy również sędziom: Patrykowi Dąbrowskiemu i Zbigniewowi Sierocińskiemu.

     Skład drużyny ZS Nr 5: Jaroszyński Michał, Straus Wadim, Lewandowski Lech, Serwatka Filip, Kurowski Patryk, Bartnicki Darek, Sitkowski Patryk, Kaliszewski Krzysztof, Meller Krystian, Kamiński Paweł

-----------------------------------------------------------------------------------------

Zielona Szkoła w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie

     W dniach 10.09.2013r – 12.09.2013r młodzież ZS Nr 5 im. ks. J. Twardowskiego uczestniczyła w Zielonej Szkole w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie, który realizował projekt warsztatów ekologiczno-europejskich zleconych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.  Podczas pobytu uczniowie mieli okazję korzystać z pomocy fachowych przewodników, którzy prowadzili zajęcia, wycieczki i warsztaty. W ramach wyjazdu zwiedzili ścieżkę ekologiczną rezerwatu „Szumny Zdrój”, gdzie nauczyli się obserwować rośliny rzadko występujące i chronione oraz skutki działalności niektórych zwierząt i przyrody, poznali ekspozycję fauny zgromadzoną w ośrodku. Obejrzeli również film o chronionym zwierzęciu – rysiu, występującym na terenach  Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Wieczorną atrakcją wyjazdu było wspólne ognisko i dyskoteka integracyjna. W czasie wycieczki towarzyszyła miła atmosfera, połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, teorię z praktyką, naukę z aktywnym wypoczynkiem i zwiedzaniem różnych regionów Polski.  Wyjazd spełnił swoje funkcje zdrowotne, dydaktyczne i wychowawcze.  Uczniowie poznali walory przyrodnicze, kulturę i zwyczaje regionu. Znacznie to wzbogaciło ich wiedzę z zakresu historii, przyrody i ekologii.  Był to również sprawdzian ich samodzielności i odpowiedzialności. Udział w warsztatach był w 100% finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 i obejmował uczestnictwo w warsztatach wraz zakwaterowaniem i wyżywieniem. Dzięki realizacji projektu 70 osób z naszej szkoły mogło skorzystać z warsztatów. 

--------------------------------------------------------------

AGRA 2013

     W bieżącym roku, nasz szkoła już po raz ósmy zaprezentowała swoje stoisko ,tym razem podczas Dożynek Województwa Kujawsko - Pomorskiego w ramach „Agra 2013”. Podczas tegorocznej wystawy staraliśmy się mieszkańcom miasta i powiatu przybliżyć ofertę edukacyjną Zespołu Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie. Zaprezentowaliśmy część pomocy dydaktycznych służących do zabaw i pracy z dziećmi najmłodszymi, dziećmi autystycznymi oraz do rehabilitacji ruchowej uczniów naszej placówki. Każdą pomoc można był dotknąć, wypróbować co zachęcało najmłodszych i ich rodziców do poznania i skorzystania z nich.

Ponadto zaprezentowane były instrumenty na których grają uczniowie Szkoły Muzycznej I-go stopnia, która to szkoła wchodzi w skład Zespołu Szkół Nr 5. Zainteresowani z bliska mogli obejrzeć gitarę klasyczną, saksofon, flet boczny, klarnet czy skrzypce.

 Zainteresowani mogli obejrzeć zdjęcia przedstawiające życie naszej szkoły, prezentację multimedialną naszej placówki, kronikę, otrzymać foldery i płyty z utworami wykonanymi przez uczniów Szkoły Muzycznej I-go stopnia.

Jak co roku podczas Agry uczniowie ze Szkoły Muzycznej grający w Orkiestrze Dętej uświetnili Mszę Świętą na stadionie.

-------------------------------------------------------

Sala Doświadczania Świata

 

     Zespól Szkół Nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Rypinie aktywnie uczestniczył w projekcie „Doświadczanie Świata”, który organizowany był przez Fundację Rosa, oddając swoje głosy w konkursie. Jednym z etapów konkursu było oddanie głosów na naszą placówkę. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów, pracowników szkoły i mieszkańców naszego miasta szkoła zajęła III miejsce w Polsce. Dzięki wsparciu fundacji powstało w szkole, jako jedyne w powiecie nowe, wyjątkowe pomieszczenie do terapii (metodą Snoezelen) – Sala Doświadczania Świata. W dniu 02.09.2013r odbyła się prezentacja sali, w której uczestniczyli przedstawiciele organu prowadzącego, dyrekcja i rada pedagogiczna szkoły. Pokój ten zaopatrzony jest w nowoczesny, bardzo potrzebny sprzęt do rehabilitacji oraz specjalistyczne urządzenia do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku, które dostarczyła firma „Inbar” z Pruszcza Gdańskiego.  Przeznaczony jest on dla dzieci, które w codziennym życiu mają problem z prawidłowym odbieraniem i przetwarzaniem bodźców zewnętrznych. Warunki stwarzane w takim pomieszczeniu dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej czy ruchowej, dziećmi autystycznymi czy niewidomymi.

Główne dofinansowanie do projektu szkoła otrzymała z Fundacji Rosa – 24960 zł, ale na realizację wsparcie otrzymała również od organu prowadzącego – Starostwa Powiatowego w kwocie 8000 zł. Aby projekt mógł zostać uruchomiony szkoła do końca sierpnia musiała uzbierać 5% kwoty dofinansowania wspierając wybraną zbiórkę na portalu www.dobryuczynek.info!  Było to możliwe dzięki sponsorom, którzy pomogli zdobyć dofinansowanie i którym ogromnie dziękujemy za okazaną pomoc. Oficjalne otwarcie Sali Doświadczania Świata odbędzie się w październiku za porozumieniem głównej instytucji finansującej – Fundacji Rosa.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

 

-------------------------------------------------------------------